Akhisar Milli İrade Platformu, "hem işgal, hem soykırım: vahşetin yüzü İsrail" başlığı altında Filistin'e destek amacıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Akhisar Milli İrade Platformuna ait katılımcılar ilk olarak Cuma namazı ardından Yeni Gülruh Camiinde Filistin’de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Ardından platform üyeleri ve katılımcılar Akhisar Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi önünde bir basın açıklaması yaptı.

Akhisar Milli İrade Platformu adına basın açıklamasını okuyan Ahmet Taşçı, “Akhisar’ımızın Değerli Siyasi Parti Başkanları ve Yöneticileri, Sivil Toplum Kuruluşlarımız ve Sendikalarımız, Basınımızın Kıymetli Mensupları, ve Değerli katılımcılar.

Akhisar Milli İrade Platformu olarak, burada Filistinli kardeşlerimizin haklı davalarının şahidi olduğumuzu ve bugün karşılaşmış oldukları zulmü telin etmek için bir araya geldik.  

İsrail, 1948'den bu yana 75 yıldır, hiç ara vermeden hem devlet hem de sivil milisler eliyle, Filistinli Müslümanlara sistematik işgal ve soykırım uygulamaktadır. Kurulduğunda 9 bin kilometrekare yüzölçümü olan İsrail, bugün 22 bin kilometrekareye ulaşmış olup, sınırları belli değildir. İşgal devam etmektedir.

BM kararlarını, uluslararası hukuku ve insanlık değerlerini ayakları altına alarak bu ihlalleri yapan İsrail'e ne yazık ki yaptırım uygulanamamakta, sessiz kalınmakta, bugün ise desteklenmektedir...

"Kim terörist?" sorusuna cevap arayanları, İsrail’in işgal, soykırım ve zulüm politikalarına bakmaya davet ediyoruz. 

İş birlikçi devletlerin de desteğiyle, Filistin; kara, deniz ve hava yoluyla kuşatılmış, ambargolarla ve sürekli saldırılarla Filistinlilerin hayatı her geçen gün karartılmaktadır. İşgal edilen topraklar, yok edilen hayatlar ve yıkılan evler, İsrail soykırımının kanıtlarıdır. 

İsrail, nefretin, ırkçılığın, vahşetin ta kendisidir. Özetle;

İsrail, kötülüklerin anasıdır.

Kendilerini, seçilmiş ve hukukun üstünde gören bu insanlık düşmanı güruh, mutlaka durdurulmalı ve kontrol altına alınmalıdır. 

Değerli Basın Mensupları

Uluslararası kuruluşlar ve devletler, tarafsızlıklarını kaybetmişlerdir. Birleşmiş Milletler ’in 1 Eylül 1947 tarihli “Filistin Devleti” kurulması kararı rafa kaldırılmış, masum, milyonlarca Filistinlinin feryadını kimseler duymamaktadır. Mazlumlar ve tüm ülkeler için daha adil bir dünya düzeni mutlaka kurulmalıdır! 

ABD, Birleşmiş Milletler ‘in İsrail aleyhine aldığı kararları görmezden gelerek, önce tek taraflı olarak Kudüs’ü İsrail'in başkenti ilan etmiş, bugün de İsrail’e destek için donanmasıyla Gazze’yi kuşatma altına almıştır. İşbirlikçileri şiddetle lanetliyoruz.

Bir millet Niçin Can Verir ?  

Filistinli kardeşlerimizin, dinini, ırzını, namusunu, vatanını ve bayrağını korumak için kendilerini feda etmekten başka çareleri kalmamıştır. Bunu da en iyi anlayacak olan asil milletimizdir. 

Bugün, Gazze Çanakkale, Filistin de Anadolu olmuştur. 

Değerli Basın Mensupları, kıymetli katılımcılar

Filistinli Müslümanlar, Aksa Tufanı savunmasıyla İsrail’i sarsmıştır. Kendilerini güç abidesi gören kibirli devletin, işgal ettiği topraklara pamuk ipliği ile bağlı olduğuna tüm dünyaya şahit olmuştur.

-Saatler içinde karakollarını kaybeden, 

-Komutanları ve binlerce askeri esir alınan, 

-Aşılmaz denilen demir kafesleri başlarına yıkılan, 

“MOSSAD”ı bile, gafil avlanan bir İsrail, artık kendi vatandaşlarına güven veremez hale gelmiştir. 

Korkunun ecele faydası yoktur. İsrail için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.  

Filistinlilerin meşru müdafaa eylemlerine "terör" demek, İsrail'e destek olmak demektir. Filistinli kardeşlerimiz, kuşatılmışlık içinde nefes alamaz haldedirler. Hayatlarını idame ettirmek için her türlü çıkış yolunu denemeleri meşrudur ve insani haklarıdır.

Vicdan sahibi herkesi, işgalci, diktatör ve küresel ittifaka karşı, Filistinli kardeşlerimizin haklı mücadelesinin yanında yer almaya davet ediyoruz. 

İsrail, bugün hem iç siyasetteki sıkışmışlığından kurtulmak hem de Filistinli nüfusu yok etmek için savaş ilan etmiştir.

Kıymetli Basın Mensupları

Bu kritik dönemde, Arap Birliği’ni, İslam İş Birliği Teşkilatı’nı, Uluslararası İslami kuruluşları, Türk Devletleri Teşkilatı’nı, İsrail’i durdurmak ve Filistin’de yapılan kitlesel imha hareketini engellemek için harekete geçmeye davet ediyoruz.

Tüm dünya liderlerini, sivil toplum kuruluşlarını ve Müslümanları İsrail vahşetinin bir an önce durdurulması için, Filistinlilerin sesi olmaya çağırıyoruz.

Akhisar Milli İrade Platformu üyeleriyle birlikte, 

İsrail’in zulmüne, insan hakları tecavüzlerine, soykırımlarına

Filistin’in işgaline ve Mescidi Aksa’yı yıkma planlarına milletimizle birlikte asla izin vermeyeceğimizi, 

Filistin davasını nesilden nesile aktarıp unutturmayacağımızı,  

Tüm imkanlarımızla Filistinli kardeşlerimizi ve direnişlerini destekleyip, bağımsız Filistin devleti kuruluncaya kadar, yanlarında olduğumuzu, 

Terör devleti Siyonist İsrail’i lanetlediğimizi, 

Filistinli şehitlerimizi ise şükranla yad ettiğimizi 

Kamuoyuna hürmetle arz ederiz. Saygılarımızla” dedi.

Akhisar Milli İrade Platformunda Akhisar Hilaliye Eğitim Vakfı, Akhisar İlim ve Kültür Vakfı, Akhisar Ulucami Eğitim ve Kültür Vakfı, Akhisar ÖZGÜR-DER, AKİMDER, İHH İnsani Yardım Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, MEMURSEN, Memur Sendikaları Konfederasyonu, TÜGVA Türkiye Gençlik Vakfı yer aldığı bildirildi.

Ayrıca basın açıklamasına AK Parti Akhisar İlçe Başkanı İsmail Ahmet Sözcüer ve yönetim kurulu üyeleri, Saadet Partisi Akhisar İlçe Başkanı İsmail Hakkı  Kuzum ve yönetim kurulu üyeleri, Yeniden Refah Partisi Akhisar İlçe Başkanı Hızır Şenol ve yönetim kurulu üyeleri de katıldı.