Milli Eğitim Bakanlığımızın hedefleri ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüzün planlamaları doğrultusunda gerçekleştirilen kurslarımızda genel, mesleki kurslar olmak üzere okuma yazma kursları da  tüm kamu kuruluşları, sivil toplum kuruluşları desteği ile Akhisar merkez ve mahallelerinde devam etmektedir.

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, Bakanlığımıza bağlı 81 ilde faaliyet gösteren 998 Halk Eğitimi Merkezi ile 29 olgunlaşma enstitüsünde istihdam odaklı açılan yaklaşık 491 bin kurstan 10 milyon 470 bini aşkın vatandaşın yararlandığını, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce öğrenen topluma dönüşüm sürecinde, beşikten mezara kadar rehberlik hizmeti ve kaliteli eğitimler sunmak amacıyla Türkiye genelinde her yaştan ve her düzeyden vatandaşa eğitimler düzenlendiğini hatırlatarak şu bilgileri paylaştı: 

"Bu kapsamda 1 Ocak-31 Ekim 2022 tarihleri arasında açılan 491 bin 92 kursa toplam 10 milyon 470 bin 183 vatandaşımız katıldı. Bunlardan 4 milyon 248 bin 981'i erkek, 6 milyon 221 bin 202'si ise kadın kursiyerlerimizden oluşuyor. Bu sayıya göre kursiyerlerin yüzde 40,58'ini erkek, yüzde 59,42'sini ise kadınlarımız oluşturuyor.  Ekim ayı içinde açılan 107 bin 940 kursa ise toplam 2 milyon 75 bin 479 kursiyer katılım sağladı. Bu kursiyerlerin büyük çoğunluğu da yine kadınlarımız oluşturuyor. İstihdam odaklı kursların sayısını artırarak "ne eğitimde ne istihdamda" (NEET) oranlarının düşürülmesinin hedeflendiğini ifade eden Sayın Bakanımız, en çok rağbet edilen kurslar hakkında da şu bilgileri verdi. "Gıda ve su sektöründe çalışanlar için hijyen eğitimi, bilgisayar işletmenliği, dekoratif ahşap süsleme, geleneksel el nakışları, ev tekstili ürünleri hazırlama, arıcılık, giyim üretiminde temel işlemler, elde Türk işlemeleri, çeyiz ürünleri hazırlama, dekoratif ev aksesuarları hazırlama, doğalgaz yakıtlı kalorifer ateşçisi, giysi tadilatçısı, aşçı yardımcısı, iş sağlığı ve güvenliği, kadın giysileri dikimi, tığ örücülüğü, emlak danışmanlığı, aşçı çırağı, iğne oyası yapımı, kadın dış giysileri dikimi yıl içinde en çok açılan yirmi kurs teşkil ediyor." açıklamalarında  bulundu.

          Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Süleyman ERDEM yaptığı açıklamada “Vatandaşlarımızın meslek edinmeleri, becerilerini arttırmaları, boş zamanlarını daha iyi değerlendirmeleri, bilinçlenmeleri, yarım kalan eğitimlerini devam ettirebilmeleri, engelleri kaldırabilmeleri, yeteneklerini geliştirebilmeleri adına her türlü eğitim faaliyetini düzenleme kapasitemiz mevcuttur. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğümüze yaptıkları başarılı çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum” açıklamalarında bulundu.

Kurum Müdürü Mahmut PEHLİVAN yaptığı açıklamada “Akhisar Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü olarak 01.01.2022 tarihi itibariyle Okuma Yazma Kurslarımızda 55 kursta toplam 377 kursiyer, genel kurslarımızda ise  529 kursta toplam 12361 kursiyerimiz eğitim alıyor. Mesleki ve Teknik Kurslarımızda ise 320 kursta toplam 8602 kursiyerimiz eğitimlerini almaya devam etmektedir.” PEHLİVAN, kurslarda kendilerine yardımcı olan Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Süleyman ERDEM’e, Kamu Kurumu yöneticilerine ve Sivil Toplum Kuruluşları Başkanlarına teşekkür ederek herkesi açılan kurslardan yararlanmaya davet   etti.