29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlayarak sözlerine başlayan Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, “En özel bayramımız, Atatürk’ün en büyük devrimi, Türk halkına hediye ettiği en büyük bayram 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 99.yılını coşkuyla kutladık. Tüm Türkiye’de çok güzel kutlamalar oldu, Akhisar’da da aynı şekilde hem gündüz devlet törenimizde, hem de halkımızla birlikte akşam katıldığımız fener alayımız da Cumhuriyet’imizin 99.yılına yakışan güzel bir bayram kutladık. Katılan tüm vatandaşlarımıza ve siyasi partilerimize çok teşekkür ediyorum. 100. yılında inşallah çok daha güzel olacak” dedi.

Türk Harf Devrimi’nin 94. yıl dönümünü kutlayan Başkan Besim Dutlulu aynı zamanda bilim adamı ve siyasetçi Erdal İnönü’yü de ölüm yıl dönümünde saygı ve rahmetle andı.  

“AKHİSAR ZEYTİNİ VE ZEYTİNYAĞINA BÜYÜK TANITIM DESTEĞİ SAĞLADIK”

Akhisar’da sadece parklarda, bahçelerde değil aynı zamanda sosyal anlamda da Akhisar’ı tanıtmaya, tüm Türkiye’ye Akhisar’dan bahsettirmeye devam ettiklerini ifade eden Başkan Besim Dutlulu, “Geçtiğimiz haftalarda Masterchef programı Akhisar’da çekildi, sonra da program yayınlandı. Çok da güzel bir tanıtım oldu, Akhisar’ın zeytin ve zeytinyağı herhalde bugüne kadar bu kadar ön plana çıkmamıştı. Türkiye ve dünyanın 4 bir yanından hemşehrilerimiz bize teşekkür mesajlarını iletti.  Bu konuda da ben ortak iş yaptığımız Akhisar Ticaret Borsası’na çok teşekkür ediyorum. Bence hedefimize ulaştık, milyonlarca lira vererek yapamayacağımız tanıtımı gerçekleştirdik. Bunun yanı sıra başlattığımız gastronomi turizmi için Türkiye’de tanınan, meşhur 26 dijital içerik üreticisi şehrimize geldi. Akhisar’ı gezdiler, sokakları gezdiler, şehrimizi tüm Türkiye’ye tanıttılar. Onunla ilgili önümüze gelen raporu inceledik ve çok büyük bir tanıtım oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Akhisar’ımızın güzelliklerini tanıtmaya devam edeceğiz” dedi.

ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK TEST KİTABI VE KIRTASİYE DESTEĞİ

Aynı zamanda geleceğimizin teminatı gençlerin de eğitimlerine destek olduklarını ifade eden Başkan Dutlulu, “11. ve 12.sınıfta öğrenim görüp üniversite sınavına hazırlanan yaklaşık 5 bin öğrencimize ücretsiz bir şekilde TYT soru bankası ve kırtasiye destek setleri dağıtımına başladık. Amacımız çocuklarımıza bir nebze de olsa destek olmak. Maddi olarak şuanda gerçekten birçok öğrencimiz zor durumda. Bugün dağıtımına başladığımız destek setlerimizi 11. ve 12.sınıf öğrencilerimiz öğrencilik belgesi ile birlikte her gün saat 10:00 ile 18:00 saatleri arasında belediye önünde kurduğumuz stanttan alabilirler. Aynı zamanda aileler de çocuklarının öğrenci belgesi ile müracaatta bulunabilirler. Geleceğimizin teminatı gençlerimize, çocuklarımıza destek olmaya ve onlara yatırım yapmaya devam edeceğiz. Çünkü ülkemizi aydınlık ve güzel günlere onlar taşıyacak” ifadelerini kullandı. 

“SADECE 2022 YILINDA 27 YENİ PARKI ŞEHRİMİZE KAZANDIRDIK”

Akhisar halkının yeşil alanlarda keyifli vakit geçirebilmesi ve çocukların de yeni konsept parklarda doyasıya eğlenebilmesi için sadece 2022 yılında 27 yeni parkı şehre kazandırdıklarını, 50 parkı da baştan aşağıya yenilediklerini belirten Başkan Besim Dutlulu, toplamda 56 bin 972 metrekare yeni park alanını hayata geçirdiklerini ve bunları her şey dahil toplam 10 milyon TL’nin altında mal ettiklerini belirtti. Birçok belediyenin bu maliyetle sadece bir park yaptığını ifade eden Başkan Besim Dutlulu, 27 yeni parkı sadece boş çimlerden değil, çeşme, oyun alanları, spor aletleri her biri dolu dolu alanlardan oluştuğunu vurguladı. 

Manisa genelinde en çok asfalt üretip, asfaltlama çalışması yapan belediyelerin başında olduklarını vurgulayan Başkan Besim Dutlulu, dolu dolu bir asfalt sezonunun sonuna geldiklerini ifade ederek Seyitahmet Mahallesi’ndeki kalan noktaları da tamamlayarak, hava muhalefeti sebebiyle asfalt sezonunun bitirip yeni sezonun planlamasına başlayacaklarını kaydetti. 

BÜLENT CİĞEROĞLU KÜLTÜR SALONU TEKRAR FAALİYETLERİNE BAŞLADI

Soma Maden Faciası kazası sonucunda mahkeme salonu olarak kullanılan Bülent Ciğeroğlu Kültür Salonu’nun bu akşam tekrar kültür salonu olarak faaliyete geçeceğini belirten Başkan Besim Dutlulu, Cumhuriyet’in 99.yıldönümü sebebiyle bu akşam Bülent Ciğeroğlu Kültür Salonu’nda düzenlenen Akhisar Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu’nun ücretsiz konserine tüm halkı davet etti.

Ek gündem maddelerinin meclis gündemine alınmalarının onaylanmasının ardından teklif ve komisyondan gelen maddeler mecliste görüşüldü. Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit ve Erdal İnönü isminin Akhisar’daki uygun cadde ve sokaklara verilmesi önerisi komisyondan geldiği gibi oy birliği ile kabul edildi. Dilek ve temennilerin ardından bir sonraki meclis toplantısının 6 Aralık 2022 Salı günü saat 16.00’da yapılması kararlaştırıldıktan sonra, meclis toplantısı sonlandırıldı.