Meclis toplantısı öncesinde şehitleri saygı ve minnetle anarak sözlerine başlayan Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, siyasi parti ayrımı yapmadan, slogan atmadan, sessiz bir şekilde yapacakları Şehitleri Anma ve Saygı Yürüyüşü’ne herkesi davet etti.

Cumhuriyet Halk Partisi, AK Parti, MHP ve İYİ Parti grup üyelerinin katılımı ile saat 16.00’da gerçekleşen 14 gündem maddesinin bulunduğu meclis Suriye’nin İdlib kentinde şehit düşen kahraman Mehmetçiklerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Katip üye Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi Ozan Kıvrak’ın yurtdışında olması nedeniyle katılamadığı meclis toplantısında yedek katip üye İYİ Parti Meclis Üyesi İbrahim Emre Ursavaş görevlendirildi.

2020 yılın kötü haberler ve  olaylar ile başladığını ifade eden Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Suriye’de şehit düşen askerlerimizi andı. Başkan Besim Dutlului “Suriye’de kaybettiğimiz tüm askerlerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun. Şehitlerimizin ailelerine sabırlar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun. Siyasetten bağımsız olarak şunları söylemek istiyorum. Burada ölen çocuklar, zenginlerin, politikacıların bu ülkedeki mal ve mülk sahibi insanların çocukları değil; hepinizin televizyonlardan ve haberlerden gördüğü gibi fakir fukaranın, işçinin ve emekçinin çocukları. Önümüzdeki günlerde daha acı haberler almamamız tek temennimiz. Tüm Akhisarlıları da bu akşam saat 20.00’de Belediyemizin düzenlediği şehitlerimize saygı ve anma yürüyüşüne davet ediyoruz. Sessiz bir yürüyüş olacak, Türk bayraklarımız olacak, herhangi bir siyasi amacımız yok tek amacımız orada ölen kardeşlerimizi ve çocuklarımızı anmak. Siyasi partilerden bağımsız olacak bu yürüyüşe tüm Akhisarlıları da davet ediyorum” dedi.

Yine gündem maddelerine geçmeden önce gündemin sekizinci maddesinin; mülkiyeti Akhisar Belediyesi’ne ait kadastronun 2 pafta 172 ada 1 parselinde bulunan taşınmaz üzerindeki eski belediye binasının yerine yapılacak olan yapım işinin iş ve işlemlerini yürütmek üzere belediye encümenine yetki verilmesi için meclis kararı alınması olarak değiştirilmesi oy birliği ile kabul edildi.

Gündem maddelerine geçmeden önce on birinci gündem maddesinde Akhisar Belediyesi ile Aksek Vakfı arasında protokol yapılmasının meclis gündeminden çıkarılması talebi oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin ilk maddesinde Akhisar’da meydana gelen depremlerin ardından mağdur olan vatandaşların evlerinin tamiri konusunda malzeme ve yine vatandaşlara gıda ve maddi yardım yapılması için Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu’ya ve encümene yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

İkinci gündem maddesinde yer alan münakale yapılması tüm parti grup üyelerinin kabulü ile oy birliğiyle kabul edildi. Üçüncü gündem maddesindeki Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’nün görev ve çalışma yönetmeliği Kanun Nizam Komisyonuna havalesi oy birliği kabul edildi.

Dördüncü gündem maddesinde Sosyal Tesisler Çocuk Bakımevi Kuruluş ve İşleyişi hakkında yönetmelik meclise sunuldu ve Kanun Nizam ve Sosyal Hizmetler Engeliler Komisyonuna havalesi oy birliği kabul edildi. Hürriyet Mahallesi’nde bir kreş açılması çalışması başladığını ifade eden Belediye Başkanı Besim Dutlulu, bu konu hakkında öncelikle bir yönetmeliğe gerek duyulduğunu kaydetti.

Beşinci gündem maddesindeki araç alınması ve kredi kullanılması oy birliği ile kabul edildi. Altıncı gündem maddesinde yer alan Sağlıklı Yaşam Merkezi, Çocuk Bakım ve Kreş Merkezi gibi alanların gelir tarifesi değişikliği Plan ve Bütçe Komisyonuna havalesi oy birliği ile kabul edildi. 

Yedinci gündem maddesinde Akhisar Belediyesi iştiraki olan Akhisar Çağlak İnşaat Ticaret A.Ş.’nin sermaye artırımı oy birliği kabul edildi. Sekizinci gündem maddesinde eski belediye binasının yerine yeni bina yapım işleri için encümene yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi. 

Dokuzuncu gündem maddesinde Akhisar Belediyesi ile Akhisar Ceza İnfaz Kurumu ile ortak hizmet projesi kapsamında Akhisar Belediyesi’ne ait zeytinliklerdeki zeytinlerin toplanması için ortak çalışma yapması meclise sunuldu ve oy birliği ile kabul edildi. 

Onuncu gündem maddesinde ise Türkiye Kızılay Derneği Manisa Kan Bağış Merkezi olarak Akhisar Belediyesi Hizmet Binası önünde tahsis edilen yerin deprem anında toplanma alanı olarak kullanıldığından iptali ve yeni bir yerin belirlenmesi meclise sunuldu. Daha sonra İmar Komisyonuna havalesi oy birliği ile kabul edildi.

On ikinci gündem maddesinde Ulucami Mahallesi 280 Sokak No:1’de bulunan Pazar yerinin, pazarcılara tahsisine ilişkin esasların güncelleştirilmesi meclis tarafından Plan ve Bütçe Komisyonuna sevki oy birliği ile kabul edildi.

On üçüncü gündem maddesinde Reşatbey Mahallesi 167 sokakta bulunan basketbol sahasının “Çocuk Kulübü ve Sanat Merkezi” için Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisi hususunda İmar Komisyonu kararı ile 20 yıllığına Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisi oy birliği ile kabul edildi.

Meclisin on dördüncü maddesinde yer alan imar evraklarının ardından meclis sona ererken bir sonraki meclis toplantısının 7 Nisan 2020 Salı günü saat 16.00’da yapılması kararlaştırıldı.