İlk olarak Muhtarlar Derneği Akhisar Şube Başkanı İhsan Gümüş Atatürk Anıtına çelenk sundu. Akhisar Belediyesi Bando ekibi işliğinde saygı duruşu ve İstiklal Maşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Muhtarlar Derneği Akhisar Şube Başkanı İhsan Gümüş yaptı. İhsan Gümüş; "Muhtar demek bulunduğu kesimin en alt ve üst tabakasını tanıyan, devletle arada köprü oluşturan kesimdir. Muhtar adını açtığımızda kiminin babası, kiminin anası, sırdaşı, yol arkadaşı oluyoruz. Siyasilerin de seçim öncesi ilk uğrak yeri oluyoruz. Bize göre en iyi muhtar, görevini en iyi yapan, telefonunu hep açık tutan, halkı ile en küçük işine bile yardımcı olan muhtardır. Muhtarlık hoşgörülü, sabırlı olmak gerekiyor. Muhtarlık ücretinin son yıllarda asgari ücret konumuna getirilmesi bizleri rahatlatmıştır. Bizlere bu günü tahsil eden sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Törenden sonra tüm muhtarların katılımıyla Akhisar Belediyesi Kayalıoğlu Sosyal Tesislerde kahvaltı programı düzenlendi. Burada muhtarlara seslenen Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, “Vatandaşların sorununu çözmeye yönelik bir konumunuz var. Türkiye’de muhtarlık çok önemli bir meslektir. Bu mesleği hakkıyla yaptığınız için sizlere teşekkür ederim. En az sorun yaşadığım kurumlar muhtarlıklardır. Akhisar Belediyesi başarılı işler yapıyorsa, doğru yatırımlar yapıyorsa bu muhtarlarımızın özverili çalışmasındandır. Akhisar’daki muhtarlarımız adaletli ve eşit bir şekilde görevini yürütüyor. Belediye ile çok güzel işbirliği içerisindesiniz. Akhisar için çok güzel işler yapıyorsunuz. Hepinize çok teşekkür ederim” dedi.

Daha sonra söz alan Kaymakam Sabit Kaya, “Her birinizin mahallelerinize hizmet için nasıl uğraştığını yakinen şahit oldum. Muhtarlık bizim devlet sistemimizde en eski birimdir. En az 200 yıla yakın geçmişi vardır. 1829 yılında ilk defa İstanbul’da mahalle muhtarlığı kuruluyor. 1833’de Kastamonu’da ve sonrasında bütün Anadolu’ya yayılıyor. Muhtarlık halkın devlet içindeki temsilcisi, devletin de halkın içindeki temsilciliği oluyor.  Muhtarlık hem devlet hem de vatandaşlık açısından çok önemli bir kurumdur. Yorulmak ve bıkmak yok. Vatandaşımızın sevgisini, itimadını, güvenini kazanarak seçiliyorsunuz. Vermiş olduğunuz şerefli ve onurlu kutsal görevinizde hepinize başarılar diliyorum” dedi.

Kahvaltı programına Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, Akhisar Garnizon Komutanı Hava İstihkam Albay Mehmet Şahin, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Cumhuriyet Başsavcısı Sebahattin Erkaya, Akhisar Muhtarlar Derneği Başkanı İhsan Gümüş, daire müdürleri ve muhtarlar katıldı.