Manisa’da Her Yerde İngilizce Projesi kapsamında  Akhisar Anadolu İmam Hatip Lisesi uluslararası bir eğitim etkinliği gerçekleştirdi. Okulumuz İngilizce Öğretmeni Ayşe ÇAKIR tarafından düzenlenen etkinlikte, Slovenya, Maribor Üniversitesinden Prof. Ddr.  Ana Vovk öğrencilerimize “Öz-Yeterlilik ve Sürdürülebilirlik Uygulaması” konulu bir eğitim verdi. 

Prof. Dr. Ana Vovk kimdir?

Maribor Üniversitesinde görev yapmaktadır. Yeşil Üniversitesi Komisyonu Başkanıdır. Viyana ve Ljubljana’da Ekoloji çalışmalarını sürdürmüştür. Finlandiya, Almanya, Fransa, Avusturya ve Hırvatistan’da  eko-iyileştirme, permakültür, çevre koruma ve agroekoloji çalışma alanı oluşturmak için çalışmalar yapmıştır.  

2005 yılında Maribor Üniversitesinde Uluslararası  Eko-İyileştirme Merkezini , 2010 yılında Öz-Yeterlilik için Eğitim Alanını ve 2021 yılında Öz-Yeterlilik için Uluslararası Dole  Merkezini kurmuştur. Araştırma çalışmaları Coğrafya, Çevre Koruma ve Öz-Yeterlilik üzerinedir. 

Prof. Ddr. Ana Vovk tarafından verilen eğitimde öğrencilerimiz Öz-Yeterliliğin ne anlama geldiğini, Sürdürülebilirliğin ne olduğunu ve bileşenlerini, doğa ile birlikte ekonomi ve sosyal derinlik bağlamını, dünya üzerinde bulunan eko-köyleri, Küresel Eko-köyler Ağına dahil olan Türkiye’de bulunan eko-köyleri,  Öz-Yeterlilik için Uluslararası Dole  Merkezini, doğada doğaya uyumlu yaşama örneklerini, sebze yetiştirme sürecinde sulama için suyun verimli kullanılması yöntemlerini, yükseltilmiş sebze yataklarını (ahşaptan yapılan), doğaya uygun yaşam evlerinden hobit evleri, ahşap evleri ve çadırları (Türk kültüründen Yörük çadırına “Yurt” ismi verildiğini), toprak iyileştirme çalışmalarını, Öz-Yeterlilik için Uluslararası Dole  Merkezinin Dünya’nın pek çok yerinden ziyaretçi kabul ettiğini, ziyaretçilerle bilgi alışverişinde bulunulduğunu öğrenme fırsatı buldular.