Akhisar Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Emin Akarsu, Sazoba Beyoba yolunda meydana gelen ve can kaybının yaşandığı trafik kazasıyla ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Kazada hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dileyen Akarsu, bu tür üzücü olayların bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu. Aynı zamanda Akhisar'da tarım işçileri ve servis taşımacılığı konusunda yaşanan sorunlara dikkat çeken Akarsu, korsan taşımacılığın tehlikelerine karşı uyarılarda bulundu. Özellikle J plakalı araçların kullanılmasının önemine vurgu yapan Akarsu, yapılan denetimlerden bahsederek korsan taşımacılıkla mücadelede kararlılık mesajı verdi.

Akarsu, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "23.02.2024 tarihinde Sazoba Beyoba yol çatımında yaşanan elim trafik kazasında vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Umuyorum ki inşallah bundan sonra böyle kazalar yaşamayalım.

Değerli basın mensupları kıymetli Akhisarlılar, biz Akhisar Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası olarak her zaman uyardığımız bir hadisedir. Akhisar tarım şehridir. Gerek tarım işçileri gerek servis taşımacılığında bu hizmeti Büyükşehirlerde ve ilçelerinde Ukome (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) tarafından tahsis edilmiştir. Servis araçlarında J plakalı araçlarımız mevcut. Bu kaza yapan araç korsan tabir ettiğimiz ticari faaliyet gösteren haksız kazanç elde eden işçi çeken araçtır. Bu tür korsan işçi taşıması yapan gerek hususi gerek ticari araçların yapmış oldukları bu taşıma şekli trafik kanunu göre suç işlemektedirler. Jandarma, trafik polislerimiz ve ulaşım trafik zabıta ekiplerimizle Akhisar’ın her yerinde uygulamalar yapmaktadır. Akhisar Şoförler ve Otomobilciler Odası olarak halkımızı ve arazi sahiplerini uyarıyoruz. İşçi olarak işe gitmek isteyen vatandaşlarımız J plakalı araç olmadıktan sonra araca binmemelidir. Arazi sahipleri işçi talep ediyorsa odamıza gelip servis plakalı araçlarla işçi temininde sizlere yardımcı olalım.

Neden J plakalı servis araçlarını sizlere öneriyoruz; söz konusu kaza yapan araç korsan işçi çeken bir taksi, aldığımız bilgiler doğrultusunda ne vizesi ne sigortası var. Şoförün ehliyeti var mı yok mu belli değil araç sağlıklımı sağlamı belli değil her şeyden önce devletimizin izin vermediği araçlar. J plakalı araçlar her yıl çalışma ruhsatı almak zorunda bu ruhsatın alınması için araç modeli bakım şartları vizesi araç sigortası en önemlisi koltuğa oturan her bir kişinin koltuk sigortası olması zorunludur. Şoförlerin psikotekniği, SRC'si, seviye 3 belgeli ehliyeti ve deneyimli olmaları zorunluluğundadır. Bu yüzden şehrimizde servis ve işçi taşıma sadece devletimizin izin verdiği J plakalı servis araçlarıyla yapılması zorunludur. Bugün bir servis aracının plaka değeri 1 milyon, aracın değeri en az 1 milyon. Bu esnafımız 2 milyon sermaye bağlayarak devletine vergi, ulaşım daireye çalışma ruhsatı bedeli, oda aidatı gibi zorunlu ödemeleri yapmak suretiyle bu hizmeti Akhisar'da veriyoruz.

Bu kazadan sonra korsan taşımacılık yapan tüm araçlar, binek veya ticari fark etmeksizin sıkça yapılacak uygulamalarda Jandarma, Trafik Polisi ve Trafik Zabıta ekiplerimizle araçların kapatılması, idari para cezaları ve ehliyetlerinin ceza puanları düşürülüp gerekli işlemlerin yapılacağını tüm Akhisar halkına duyururum."