AK Parti Akhisar İlçe Teşkilatı, Akhisar Mesleki Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti.

AK Parti İlçe Başkanı Fatih Füzün ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Erdem ve Marangozlar Odası başkanı Hüseyin Güleç ziyarete eşlik etti. 

Ak Parti İlçe Başkanı Fatih Füzün, eğitim öğretimin her zaman birinci öncelikleri olduğu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın son yıllarda Ahilik geleneğine dayanan mesleki eğitime gereken önemi verdiğini memnuniyetle gözlemlediklerini, bu manada Akhisar Mesleki Eğitim Merkezi’ni ziyaret etmek istediklerini, herhangi bir talebin olması halinde gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Erdem, Mesleki Eğitimin yaygınlaştırılması konusunda İlçe Milli Eğitim, Mesleki Eğitim Merkezi ve tüm meslek liseleriyle beraber yoğun bir çalışma yürüttüklerini ve bunun neticesini aldıklarını söyledi.

Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Şahin, 2016 Yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığının Mesleki Eğitime büyük önem verdiğini, Milli Eğitim Bakanımız Mahmut ÖZER’in göreve başlaması ile birlikte bu önemin daha da arttığını, çıraklık sisteminin cazip hale geldiğini, Cumhuriyet tarihinde ilk defa, Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerinin maaşlarının Devlet tarafından ödenmeye başlandığını, Çıraklık Eğitim Merkezini bitiren öğrencilerin de Meslek Lisesi Diploması aldığını söyledi. Ayrıca; Mesleki eğitim merkezleri ne gibi avantajlar sağlıyor? Mesleki eğitim merkezlerine kimler başvurabilir? gibi soruların cevaplarını verdi. 

Mesleki eğitim merkezlerinin;
34 Alan ve 184 farklı dalda mesleki eğitim imkânı
Ortaokulu bitirenlere zorunlu lise eğitimini mesleki eğitim merkezlerinde tamamlayabilme fırsatı
9. sınıftan itibaren iş kazaları, meslek hastalıklarına karşı sigorta
9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine asgari ücretin en az %30'u,(1650 tl)
12. sınıftaki kalfalara asgari ücretin en az yarısı kadar maaş imkânı (2750 tl)

Ustalık belgesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi diploması ve kendi iş yerini açma fırsatı
Mezun olduğu alanda %88 istihdam oranı olduğunu,
Mesleki eğitim merkezi öğrencileri haftada 1 gün okulda teorik eğitim, 4 gün işletmelerde pratik eğitim alır. Bu doğrultuda mesleki eğitim merkezlerine kayıt olma şartlarının;
En az ortaokul veya imam hatip ortaokulunu bitirmiş olmak.
Sağlık durumu ilgili mesleğin öğrenimine elverişli olmak. Bu durum gerektiğinde sağlık/sağlık kurulu raporuyla belgelendirilir.
Kayıt olacağı meslek dalı ile ilgili bir iş yeriyle sözleşme imzalamak (Sözleşme imzalanacak iş yerinde "Usta Öğreticilik Belgesine" sahip bir usta bulunması gerekir).
Kayıt için yaş sınırı yoktur.

Öğrenci kayıtları yıl boyu devam ettiğini belirtti.
Fatih FÜZÜN, kurum idarecilerine çalışmalarında her zaman yanında olduklarını, ihtiyaç duydukları konularda teşkilatımızın her türlü desteği verebileceklerini belirterek başarılar diledi. Kurum idarecileri de, Ak Parti İlçe Başkanımız sayın Fatih FÜZÜN’e, İlçe Yönetim Kurulu üyelerimize nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.