AK Parti Akhisar Belediye Başkan Aday Adayı Remzi Şekerci, bir haber sitesinin Akhisar Belediye Başkan adaylarıyla ilgili yanlış bir habere dayanarak yaptığı paylaşımdan dolayı özür dileme gereği duydu. Sosyal medya hesapları üzerinden yanıltıcı bilgilere dayalı bir tebrik mesajı paylaşan Şekerci, çevresinden aldığı uyarılarla haberin gerçeği yansıtmadığını fark ederek, kamuoyundan özür diledi.

Şekerci yaptığı açıklamada, her insanın doğru ve dürüst olmasını umduğunu, ancak bu kez yanlış bir haberin kurbanı olduğunu ifade etti. Yanıltıcı haberin yayılmasına katkıda bulunduğu için üzgün olduğunu belirten Şekerci, gazetecilik ve medyanın dürüst habercilik konusundaki hassasiyetinin altını çizdi. Bu olayın, haber doğrulama öneminin yanı sıra, yanlış bilgilendirme yaparak reyting kazanmaya çalışan yayın organlarının tehlikelerini de gösterdiğini vurguladı.

İŞTE O AÇIKLAMA…

“KİŞİYİ NASIL BİLİRSİN, KENDİN GİBİ” ATASÖZÜNÜN ALTINI BİR DEFA DAHA ÇİZİYORUM çünkü herkesin doğru ve dürüst olduğuna ve öylede olması gerektiğine inanan bir kardeşiniz olarak yanlış bir haberin azizliğine uğradım ve bu vesileyle haberi teyit etmeden henüz netlik kazanmayan bir haberin yayılmasına sebebiyet verdiğim için hepinizden özür diliyorum. 
Değerli kardeşlerim dün gece bir haber sitesinin Ak Parti Manisa İlçelerinin Aday Adayları ile ilgili paylaşmış olduğu haberin doğruluğuna inanarak haberi teyit etmeden aceleci davranarak konuyla ilgili kendi sayfalarımda paylaşımda bulunmuştum ve bu haber sitesinin paylaştığı habere inandığım için bende kendi sosyal medya sayfalarımda Akhisar adayımızla ilgili tebrik mesajı içeren paylaşımda bulunmuştum  ama çevremin bu haberin doğru olmadığı konusunda yapmış oldukları uyarı ile gerçeği öğrenmiş bulunuyorum ve Akhisar Ak Parti belediye başkan adayımız henüz belli değildir. 
Tüm yayın organlarının, haberciliğin, basının dürüst habercilik konusunda ne kadar hassas ve ne kadar önemli olduğunu bir defa daha görmüş olduk, bu nedenle bir haberi teyit etmeden paylaşmış olmanın üzüntüsü içerisindeyim. Bir toplumun habercisi olan kurumlar reyting uğruna yalan, yanlış haberler yaparsa o toplum kime güvenecek bunu da sizlerin takdirine bırakıyorum.
Bu vesileyle dürüst gazetecilik yapan kardeşlerimizi tenzih ederek yalan yanlış haber yapan gazetecilerimizi kınıyor ve hepinizden tekrar özür diliyorum. 
Saygılarımla 
Ak Parti Akhisar Belediye başkan aday adayı
Remzi ŞEKERCİ