3 ay ömrü kaldığı söylenen 7 yaşındaki Derin, ailesinin desteğiyle şu ana kadar 10 aydır yaşam mücadelesi veriyor.

Derin'in saçları dökülmeye başladığından bu yana dış görüntüsüne karşı insanları duyarlı olmaya çağıran aile, Derin'in yaşama tutunabilmesi için herkesin sevgisine ve desteğine ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Akhisar ilçesinde yaşayan Sevda ve Fatih Ekelik çiftinin 7 yaşındaki küçük kızları Derin Ekelik, 22.03.2023 tarihinde Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi'ne göz kayması ve sağ tarafta güçsüzlük şikayetleriyle başvurdu. Göz doktorunun ardından nörolojiye sevk edilen Derin, yapılan tetkikler sonucunda beyin sapında gelişen tümör teşhisi aldı. Onkoloji servisine sevk edilen Derin'e burada MR sonrasında beyin sapı tümörü (PONS GLİOMU) teşhisi konuldu. Onkoloji doktoru Ali Aykan Özgüven, Derin'in tedavi edilemez bir durumda olduğunu ve 3-4 ay ömrü kaldığını belirtti.

Derin, uzun süredir kemoterapi, radyoterapi ve kortizon destekli tedavi görüyor. Ancak vücudundaki ödem ve saç dökülmesi nedeniyle sosyal yaşamından uzaklaşmış durumda. Aile, çocuğunun sağlığına kavuşabilmesi için tedavi sürecini sadece ilaçla değil, manevi destekle de güçlendirmeye çalışıyor.

Bu süreçte Derin ve ailesi, toplum içinde karşılaştıkları önyargılardan rahatsızlık duyuyor. Oyun parkları, alışveriş merkezleri ve sosyal alanlarda Derin'e karşı farklı bakışlar ve sorularla karşılaşmaları, hem aileyi hem de Derin'i olumsuz etkiliyor. Derin'in ailesi, toplumun bu tür durumlara karşı daha duyarlı ve destekleyici olmasını, çocuklara sevgiyle yaklaşılmasını ve onların hasta olduklarını hissettirilmemesini istiyor. Kanserle mücadele sadece bir bireyin değil, tüm toplumun duyarlılığı ve desteklemesiyle daha olumlu bir sürece evrilebilir.