30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 101'uncu yıldönümü kutlamaları, Akhisar'da devlet erkânının Milli Egemenlik Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreni ile başladı. Tören sunuculuğunu TOKİ Zeytinkent İlkokulu İngilizce öğretmeni Ayşegül Aras, tören yöneticiliğini Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Özgür Morbel, Hilaliye Şahin Yılmaz İHL Müzik Öğretmeni Deniz Arıç'ın yönetimiyle Belediye bandosu eşliğinde İstiklal marşı okundu. 

Saat 09.00’da başlayan törende Akhisar Kaymakamı Murat Kütük, Akhisar Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Albay Hüseyin Borazan, Belediye Başkanı Besim Dutlulu sırasıyla kurumlarının çelenklerini koydular.

Törende günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Akhisar Hava Meydan ve Garnizon Komutanlığı Hava İkmal Üsteğmen Mesut Kılıç yaptı. Mesut Kılıç;” Bugün burada Türk Silahlı Kuvvetlerin ebedi başkomutanı ve büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının halkında aldığı güven ve milli irade ile Türk tarihine altın harflerle yazmış olduğu 30 Ağustos zafer bayramının 101’inci yıl dönümünü kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, büyük zaferden hemen sonra Türk halkına şu mesajı iletmiştir. “Büyük ve asil Türk milleti! Batı cephesinde 26 Ağustos’tan beri başlayan taarruz harekâtımız Afyonkarahisar-Altıntaş-Dumlupınar arasında büyük bir meydan muharebesi halinde 5 gün 5 gece devam etti. Türk orduluların kahramanlığı ve Allahın yardımıyla zafer gerçekleşti. Zalim ve mağrur düşman ordusunun temel varlığı, akıllara dehşet verecek bir kesinlikle yok edildi. En büyük komutanından en genç erine kadar ordularımıza hakim olan fikir, milletin gösterdiği vazife uğrunda şehit olmaktır. Bunu muharebe meydanlarında yakından görerek Türk milletimize haber veriyoruz. Milletimizin geleceği emindir, zaferi ordularımızın kazanması kesindir.”

DEĞERLİ KONUKLAR;

Zaferi milletine müjdeleyen ve kurtuluş savaşının hemen ardından Türkiye Cumhuriyetini kuran büyük komutan, zaferin ikinci yılı 30 Ağustos 1924 tarihinde Türk milletine yine şöyle seslenmiştir. 30 Ağustos Zaferi, Türk tarihinin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, çok parlak zaferlerle doludur ama Türk ulusunun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu yalnız bizim tarihimize değil dünya tarihine yeni bir adım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Besbellidir ki, yeni Türk devletinin, genç Türkiye Cumhuriyetinin temeli burada sağlamlaştırıldı. Yüce Türk Milletine onun evlatları, devletimizin ve cumhuriyetimizin sonsuza dek koruyucularıdır.” Büyük önderin vurguladığı gibi bu zafer, askeri, siyasi ve hukuki sonuçları ile Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza dek yaşayacağının dünyaya ilanı olmuştur. Bölgedeki her karış toprak, daha üstün silah ve teçhizatla donatılmış işgal orduları taarruzlarının, kahraman Mehmetçiğin süngüsü karşısında eriyişine, geçilemez denilen tahkimatın iki gün içinde yarılışına, mağruru düşmanın harbe devam azim ve iradesinin yok edilişine şahitlik etmiştir. 30 Ağustos Zaferi, Türk Milletinin hedeflerine ulaşmadaki azim ve kararlılığının şartlar ne kadar güç olursa olsun zorlukların üstesinden gelebilme kabiliyetinin en güzel örneğidir. Tarihinde destanlar yazan bu millet, şu anda da varlığını ve cumhuriyetini tehdit eden ve edecek her türlü iç ve dış hain gerişim ve tehditlerine karşı mücadele azim ve inancından hiçbir şey kaybetmemiştir. Bu topraklarda, yüce Türk milleti, milli irade ve bizler var olduğumuz sürece, ay yıldızlı al bayrağımız daima ve özgürce dalgalanacaktır. Yüce Türk milletinin her ferdine düşen görev; her karışı kahraman vatan evlatlarının kanıyla sulanmış, büyük bedeller ödenerek elde edilen bu vatanı korumak ve Türkiye Cumhuriyetini sonsuza kadar yaşatmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu ve büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, milleti ve özgürlüğü adına seve seve canlarını feda eden aziz şehitlerimize ve artık hayatta olmayan kahraman gazilerimize, Türk Milleti ve Türk Silahlı Kuvvetleri adına saygıyla eğiliyor, Allah’tan rahmet diliyorum ruhları şad olsun” dedi.

Törende Akhisar Zeytinliova Anadolu Lisesi Öğrencisi Mustafa Efe Arısoy" 30 Ağustos" şiirini okudu.

Halk Oyunları Eğitmeni Samet Gögen’in öğrencilerinden oluşan Akhisar Gençlik Merkezi Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle program sona erdi.

Törenden sonra CHP İlçe başkanı Hayriye Hacet, Belediye başkanı Besim Dutlulu, CHP Kadın Kolları başkanı Fatma Celebçi, Gençlik Kolları Başkanı Serkan Kurban, Yönetim kurulu üyeleri ve parti üyeleri, Atatürkçü Düşünce Derneği Akhisar Şube başkanı Av. Günhan Bakırlıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Akhisar Kadın Derneği, Atatürk anıtına çelenk koydular.

TEBRİKLERİN KABULÜ

09.45-10.15 saatleri arasında Kaymakamlık makamında Kaymakam Murat Kütük, Akhisar Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Albay Hüseyin Borazan, Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Sebahattin Erkaya ile protokol sırasına göre tebrikleri kabul etti.