Akhisar, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı'nın 105. yıl dönümünü büyük bir coşkuyla kutladı. Kutlama programı, sabah saat 09.00'da Milli Egemenlik Meydanı'nda Atatürk anıtına çelenk sunma töreni ile başladı. Törenin sunuculuğunu İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü personeli Seda Karakoyun üstlendi ve çelenk sunumunu Akhisar İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Hasan Hüseyin Oktay gerçekleştirdi. Saygı duruşunun ardından Kayhan Ergun Endüstri Meslek Lisesi müzik öğretmeni belediye bandosu eşliğinde İstiklal Marşı'nı okuttu.

Törene, CHP Manisa Milletvekili A. Vehbi Bakırlıoğlu, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Hayriye Hacet, Kadın Kolları Başkanı Emine Güven ve ilçe yönetimi, Eğitim-İş İlçe temsilcileri, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Av. Günhan Bakırlıoğlu ve Kadın Derneği yönetimi katılarak Atatürk Anıtı'na çelenk sundular.

Çelenk sunma töreninin ardından 19 Mayıs kutlamaları, Akhisar Macide-Ramiz Taşkınlar Fen Lisesi'nde saat 09.30'da devam etti. Törenin sunuculuğunu Macide-Ramiz Taşkınlar Fen Lisesi Müdür Başyardımcısı Tülay Oktay ve Türk Dili Edebiyat Öğretmeni Ufuk Önol üstlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Hasan Hüseyin Oktay yaptı. Oktay konuşmasında, "19 Mayıs 1919, özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin başladığı gündür. Mustafa Kemal Atatürk, bu mücadelenin millet tarafından sahiplenileceğine gönülden inanıyordu ve Türk gençliğinin bu değerlere sonsuza dek sahip çıkacağını biliyordu," dedi.

Törende, Macide-Ramiz Taşkınlar Fen Lisesi Müzik Öğretmeni ve öğrenciler Mehmet Kaan Erdağlı ile Belinay Kuyumcu tarafından seslendirilen eserler izleyicilerden büyük beğeni aldı. Ayrıca Akhisar Belediyesi Halk Oyunları ekibi, Akhisar İlçe Spor Kulübü’nün cimnastik ve judo gösterileri, öğrencilerin halat çekme ve çuval yarışı etkinlikleri izleyiciler tarafından ilgiyle takip edildi.

Törenin sonunda Kaymakam Murat Kütük, halat çekme ve judo gösterilerinde başarılı olan öğrencilere madalyalarını verdi. Kutlamalar, protokol üyelerinin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı'nda görev alan okul idarecilerini tebrik etmesiyle sona erdi.

Bu yıl 105. kez kutlanan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı, Akhisar'da coşku ve büyük katılımla gerçekleşti. Törenlere Akhisar Kaymakamı Murat Kütük, Akhisar Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Piyade Albay Hüseyin Borazan, Cumhuriyet Başsavcısı Sebahattin Erkaya, İlçe Emniyet Müdürü Sayım Başaran, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Ali Galip Kocaman, İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Erdem, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Hasan Hüseyin Oktay, siyasi parti ilçe başkanları, Gaziler Derneği, daire müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Editör: Mustafa Özdemir