18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 109. yılı münasebetiyle sabah saat 10.00’da Akhisar Yeni Mezarlık içerisinde bulunan Şehitlikte çelenk koyma programı düzenlendi.

Hava Personel Astsubay Kd. Çvş. Burak Can Güçer'in sunuculuğunu yaptığı program Saygı duruşu, Saygı atışı ve İstiklal Marşının okunmasıyla çelenk koyma töreni başladı. Şehitlik anıtına sırasıyla Akhisar Kaymakamı Murat Kütük, Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Albay Hüseyin Borozan, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Himmet Ilıcak, Akhisar Gaziler Dernek Başkanı Suat Taryan çelenk koydu.

Gazi Kızı Sevinç Bozacı, programa gelen telgrafları okudu. Programda konuşan Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Himmet Ilıcak;” Sayın Kaymakamım, protokolümüzün değerli üyeleri ve basınımızın güzide temsilcileri. Çanakkale Zaferi, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir azim ve kararlılıkla, yüreklerde yanan özgürlük ve bağımsızlık ateşinin, vatan sevgisi ye imanla harmanlanarak yazılan bir kahramanlık destanıdır. 1915 yılında itilaf Kuvvetleri ne Kars Çanakkale Ruhuyla kenetlenen ecdadımı. İstiklalini ve istikbalini korumak isteyen bir milletin karşısında hiçbir gücün duramayacağını bütün dünyaya göstermiştir. Tüm imkânsızlıklara rağmen, verdiği istikbal ve istiklal mücadelesiyle tarihe altın harflerle adını yazdıran, bütün dünyaya "Çanakkale Geçilmez" dedirten Aziz Milletimiz, 109 yıl önce olduğu gibi bugün de yarın da Tıpkı Çanakkale'de, Kıbrıs'ta, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da, 15 Temmuz'da olduğu gibi iç ve diş düşmanlara karşı vatanına, geleceğine ve bağımsızlığına sahip çıkma azim ve kararlılığını her daim gösterecektir. Kahramanlık ve fedakârlık timsali zehirlerimizden devraldığımız Çanakkale ruhunu; vatanımıza, Şanlı tarihimize, birlik ve beraberliğimize ilelebet sahip çıkacak yeni nesillere emanet edecek, bu emanetin nesiller boyu aktarılması için üzerimize düşen görevi layıkıyla yerine getireceğiz. 18 Mart şehitlerimizi Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109. Yıl dönümü münasebetiyle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şanlı bayrağımızın semalarımızda özgürce dalgalanabilmesi için canlarını bir an bile düşünmeden feda eden tüm aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal etmiş gazilerimizi rahmet, minnet ve saygı ile anıyorum. Ruhları șad, mekanları cennet olsun” dedi.