Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta Türkevi’nde Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk’ı kabul etti. Erdoğan, kabulde Musk’a "Daha Adil Bir Dünya Mümkün" kitabını hediye etti.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musk’a Türkiye’nin teknoloji alanındaki atılımlarından, Dijital Türkiye Vizyonu ve Ulusal Yapay Zeka Stratejisi’nden bahsetti.

TOGG’un Türkiye’de yollara çıkmasıyla birlikte Tesla’nın da Türkiye pazarına girdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tesla’nın yedinci fabrikasını Türkiye’de kurması için çağrı yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin uzay programı kapsamında atılan ve atılacak adımlarda SpaceX ile iş birliği imkanlarının doğabileceğini ifade ederek Musk’ı İzmir’de düzenlenecek Teknofest’e davet etti.

AKHİSAR’DA TEK POTANSİYEL YER ESKİ SİGARA FABRİKA ALANIYDI

Daha önce Volkswagen’in Manisa’ya fabrika yatırımı için ismi geçen Akhisar, şimdi de Tesla’nın yedinci fabrikasının Türkiye’ye kurulması ihtimalinde adı geçmeye başladı. Volkswagen, Manisa merkeze kurulma kararı almış, şirketi kurmuş ve sonrasında ani bir karar ile yatırımları tamamen durdurma kararı almıştı.

Tesla’nın olası Türkiye yatırımında yine Manisa’nın adı geçmeye başladı. Fakat Akhisar’da olma ihtimali eski sigara fabrika alanının parsellenerek süt fabrikası, BİM Deposu, eğitim alanları ve sağlık alanlarına dönüştürülmesi yaklaşık 1 milyon 200 bin metrekarelik alanın parçalanmasına nedeniyle düşük gözüküyor. Diğer yandan Akhisar’da Tesla’nın dünyadaki diğer fabrika alanlarına ayırdığı yaklaşık 500 bin metrekarelik bütün bir arsa şuan için bulunmuyor. 

BAKAN AÇIKLAMA YAPTI!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır yaptığı açıklamada iş adamı Elon Musk'ın, Starlink uydu hizmetleri konusunda yetkili kurumlarla çalışmayı ve Türkiye’yle iş birliği yapmayı arzu ettiklerini ilettiğini söyledi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, iş adamı Elon Musk'ın Starlink uydu hizmetleri konusunda yetkili kurumlarla çalışmayı ve Türkiye’yle iş birliği yapmayı arzu ettiklerini söylediğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta Türkevi’nde milyarder iş adamı, Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ı kabul etti.

Kacır, Elon Musk'ın şirketi "X" hesabından görüşmeyle ilgili yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev sahipliğinde New York’da Türk Evi’nde gerçekleştirilen toplantıda, Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk'ın Türkiye’de yatırıma davet edildiğini söyledi.

Bakan Kacır sosyal medyadan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanımız, Togg ile elektrikli araç üretimine adım attığımızı anlatarak, Tesla’nın Avrupa’daki 2., dünyadaki 7. fabrikasını Türkiye’de kurması için destek vermeye hazır olduğumuzu söyledi. Elon Musk, halihazırda çok sayıda Türk tedarikçi firmanın Tesla ile çalıştığını, Türkiye’nin Tesla yatırımı için en önemli adaylar arasında olacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyarette Elon Musk’a "Daha Adil Bir Dünya Mümkün" kitabını ve BM Reformu önerisini içeren kitapçığı hediye ettiği öğrenildi.

Erdoğan’ın ayrıca Musk’ın oğluna futbol topu hediye ettiği öğrenildi.

Screenshot_17

Akhisar Eski Sigara Fabrikası alanı güncel hali