Zeytin Üreticileri Birliği İçin İlk Adım

Akhisar’da Zeytin Üreticileri Birliği kurulması için İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından girişim başlatıldı.

Zeytin Üreticileri Birliği İçin İlk Adım

 

Akhisar’da Zeytin Üreticileri Birliği kurulması için İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü  tarafından girişim başlatıldı. 

 

Akhisar Ziraat Odası toplantı salonunda köy muhtarları ile Tar-Gel projesi kapsamında köy ve beldelerde görevli ziraat mühendislerinin katıldığı bir toplantı yapıldı.

 

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Akif Şenyürek toplantı açılış konuşmasında gerek dikim alanları, gerekse üretim değeri açısından Akhisar ekonomisi için önemli yer tutan zeytinin ilerleyen yıllarda pazarlanmasına yönelik sıkıntıların oluşabileceğini, bu nedenle üreticilerin örgütlenmesi gerektiğini söyledi.


İlçe Müdürü Şenyürek Akhisar’da kurulmasını istedikleri Zeytin Üreticileri Birliğinin 5200 sayılı Tarımsal Üretici Birlikleri Kanunu ve Yönetmeliği kapsamında oluşturulmasının hedeflendiğini belirtti. Köy muhtarlarını aynı zamanda köylerinin önderi konumunda kişiler olarak gördüklerini ve zeytin üretici birliğinin kurulması sürecinde muhtarların desteğinin gerektiğini, kuruluş sürecinde üretici birliğinin amacının üreticilere doğru anlatılabilmesi için köylerde görevli mühendislerimiz ve ilçe müdürlüğü teşkilatı olarak eğitim ve yayım faaliyetlerine destek vereceklerini söyledi. Muhtarlardan ve köylerde görevli mühendislerden zeytin üreticilerinin bilgilendirilmesi için köylerde de üreticilere yönelik toplantılar düzenlemelerini istedi.


Üretici birliğinin üyelerinin ürününe pazar bulmak, üyelerine hasat, depolama ve paketleme hususlarında teknik destek vermek, danışmanlık hizmetleri vermek, eğitim ve yayım hizmeti vermek, ürün kalitesini iyileştirici tedbirler almak gibi Akhisar’da üretilen zeytinin kalitesini arttırmaya, standartlaşma sağlanmasına ve pazarlanmasına yönelik görevler üstleneceğini belirtti.


Daha sonra Mühendis Mehmet Ali Ünverdi tarafından katılımcılara Zeytin Üreticileri Birliği taslak tüzüğü ile ilgili sunum gerçekleştirildi. 


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber