İlçe Tarım Üreticiler İçin Çalışmaya Devam Ediyor

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İlçemiz bağ, pamuk, mısır ve sebze alanlarında gerekli kontrol ve denetimlerine devam etmektedir. 

İlçe Tarım Üreticiler İçin Çalışmaya Devam Ediyor

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İlçemiz bağ, pamuk, mısır ve sebze alanlarında gerekli kontrol ve denetimlerine devam etmektedir. 

İlçe Müdürlüğümüzde görevli Ziraat Mühendisleri, ilçemiz bağ,  pamuk, mısır ve sebze alanlarında haftalık saha çalışmalarını sürdürmektedir.

Saha kontrollerinde öncelikli olarak, bağ alanlarının en önemli zararlısı olan, müdürlüğümüzce tahmin ve erken uyarı projesi kapsamında yürütülen, Salkım Güvesi zararlısına karşı haftalık tuzak kontrollerini yapmaya devam etmekte ve kontroller sonucunda üreticilerimize en uygun mücadele zamanını Kısa Mesaj Hizmeti (SMS) sistemi ile bildirmektedir. Kontroller sonucunda üretim sezonu boyunca üreticilerimize bağ alanlarında görülen ölükol, mildiyö, külleme hastalıkları ile thrips ve unlu bit zararlılarına karşıda uygun ilaçlı mücadele zamanları bildirilmiştir.  SMS hizmetinden faydalanamayan üreticilerimizin de en kısa zamanda İlçe Tarım Müdürlüğümüze cep telefon numaralarını bildirmeleri durumunda bu hizmetten faydalanabileceklerdir. 

İlçe Müdürlüğü olarak pamuk alanlarını kontrol altında tutulabilmek ve daha fazla üreticiye ulaşabilmek adına Ziraat Mühendislerinden oluşan Tarımsal İşletme Danışmanları (TİD) ekipleri haftanın her günü saha kontrollerini yapmaktadır. TİD ekipleri, üretici ziyaretlerinin yanı sıra tarla kontrollerini de yaparak pamuk üreticilerini başta yeşilkurt zararlısı olmak üzere diğer zararlılara karşıda uygun ilaçlı mücadele zamanlarını bildirmektedir.

Sebze alanlarının da kontrolü yine TİD ekipleri tarafından yapılmaktadır. 2017 yılı üretim sezonunda, meteorolojik koşullar sebebiyle özellikle domates ve biber yetiştirilen alanlarda; erken yaprak yanıklığı, bakteriyel leke, bakteriyel benek, külleme ve mildiyö hastalıkları kavun ve karpuz alanlarında ise antraknoz, mildiyö ve külleme hastalıkları görülmüştür. Teknik personel tarafından yapılan kontrollerde bu hastalıklar ve domates güvesi, pas akarı ve yeşilkurt zararlısı içinde üreticilerimize mücadele zamanları için bilgi mesajı gönderilmiş ve halen yeşilkurt zararlısına karşı haftalık tuzak sayımları ve kontrolleri yapılarak zararlı popülasyonu takip edilmektedir.

İlçe Tarım Müdürlüğü olarak tüm üretim alanlarında kontrollerimiz hasada kadar devam edecektir. Üreticilerimizin, özellikle hasada yaklaştığımız bu dönemde kullanmış oldukları tarım ilaçlarının, son kullanma tarihi ile hasat arasında geçmesi gereken bekleme süresine uyması ve bu süre geçtikten sonra mahsullerini toplaması büyük önem arz etmektedir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü olarak, üreticiden tüketiciye zirai ilaç kalıntısı olmayan güvenilir ürün temin edilmesi yönünde kontroller yapılmakta ve numuneler alınmaktadır. Üretim sezonunda alınan hasat öncesi numunelerin yanı sıra hasat esnasında da üreticilerimizden kalıntı analizi yapılmak üzere numune alınmaya başlanacaktır. Analiz sonucu uygun olmayan üreticilere 5996 sayılı kanun çerçevesince yasal işlem uygulanacaktır. Bu nedenle üreticilerimizin ilaçlı mücadele de kullandıkları bitki koruma ürünlerinin, ruhsatlı olmasına ve son ilaçlama ile hasat süresi arasında geçmesi gereken zamana kayıtsız şekilde uyulması gerekmektedir. 

Hasada yaklaştığımız şu günlerde “Ürününüz Bol, Kazancınız Bereketli Olsun..”
  YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber