Bakırlıoğlu'ndan Büyükşehir ve Akhisar Belediyesi'ne sert sözler!

Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Akhisar’da Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan katı atık toplama deposundaki insan sağlığını tehdit eden kimyasal ve suni atıklar ile ilgili parti binasında basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bakırlıoğlu'ndan Büyükşehir ve Akhisar Belediyesi'ne sert sözler!

CHP Akhisar ilçe binasında yapılan basın açıklamasında önce konuşma yapan ilçe başkanı İsmail Fikirli; “Geçen yıl Mart ayında Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Akhisar Belediyesi’nin sessiz kaldığı bir çevre felaketine şahit olmuştuk. Bu olayın takipçisi olduk. Bununla ilgili basın açıklaması yapmıştık. Savcılığa başvuruda bulunduk. Çevre il müdürlüğüne şikayette bulunduk. Bunlarla ilgili takibatlar devam ediyor. İlgili şirkete 729 bin TL gibi bir idari ceza uygulandı. Ancak bununla ilgili yeni bir gelişme var. Aynı atıklar aynı bölgeye dökülmeye başlandı. Bununla ilgili yeniden bir basın açıklaması yapmak için sizleri davet ettik.” Dedi.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu; “Bu yılın üçüncü ayında bir basın açıklaması düzenlemiştik. Akhisar’ın vahşi çöp depolama alanına orada olmaması gereken, orada sadece evsel atıkların olması gerekir. Esasına bakılırsa Akhisar gibi bir yerde böyle bir depolamanın olmaması lazım. Ancak maalesef Akhisar’da böyle bir vahşi depolama yapılmakta. Orada olmaması gereken arıtma çamurlarının döküldüğü ihbarı bize gelmişti. Biz bu iddiaları adliyeye taşıdık, çevre il müdürlüğüne yazılı başvuruda bulunmuştuk. Bizim bu iddialarımızın karşısında Manisa Büyükşehir Belediyesi daire başkanı Ertuğrul Yıldırım, olay yerine gelip iddialarımızı yalanlamışlardı. Söz konusu atıkların hafriyat atıkları olduğunu söylemişlerdi. Bize ithamlarda bulunmuşlardı. Israrla oradaki atıkların hafriyat atığı olduğunu söylemişlerdi. 

Buradan ilçe başkanımıza, belediye meclis üyelerimize teşekkür etmek istiyorum. Çünkü çok ciddi takip yaptılar, konuyu Akhisar Belediye meclisi, Büyükşehir belediye meclisinde gündeme getirdiler. Çünkü konu Akhisarlıların sağlığıydı. Bununla ilgili meclis üyemiz Lütfü Akdağ, bilgilendirme istemişti. Akhisar Belediyesi’nden gelen cevapta sağlığı etkileyeceği Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bildirilmiştir’ denildi.

Bizim çabalarımız sonrasında Manisa Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü numuneler alınmış TÜBİTAK’ta incelenmiş bizim iddialarımız doğru çıkmıştı. Manisa Geri Dönüşüm AŞ’ye 730 bin TL’lik ceza kesilmişti. Ve bir ay içinde de bu atıkların buradan uzaklaştırılması hükmüne bağlamış. Biz bununla da yetinmedik takibe devam ettik. Bu atıklar bir süre gelmedi. Fakat son bir ay içinde bu esrarengiz kamyonlar Akhisar’ı zehirleyecek olan kamyonlar yine gelmeye başladı. Bu görüntüler son bir ay içinde çekilen görüntüler. Biz burada şundan eminiz, söz konusu işletmenin samimi olmadığını art niyetli olduğunu biliyoruz. Burada çıkan sonuç, Manisa Büyükşehir Belediyesi’de art niyetlidir. Bizden sonra incelediler ve ısrarla bunun hafriyat çamuru olduğunu iddia ettiler. Buradan çevre daire başkanı sorumludur. Burası Akhisar Belediyesi yetkisinde değil, ancak belediye kanunu şunu emreder. Akhisar Belediye başkanı Akhisar’da yaşayan vatandaşların sağlığından sorumludur. Akhisar Belediyesi görevini yerine getirememiştir. Akhisar Belediyesi gerçeği en başından beri biliyor. Bu suç devam etmiştir. Bu açıklamadan sonra ilçe başkanımızla beraber tekrardan savcılığına gideceğiz. Kamu namına şikayetçi olacağız. Çevre il müdürlüğüne gideceğiz ihbarda bulunacağız. Ben biliyorum bu açıklamadan sonra birden bire faaliyet başlayacak o pisliğin üzeri örtülmeye çalışılacak. Bu nedenle çevre ve şehircilik müdürlüğü önce davranması gerekir” dedi.

Açıklamaya Akhisar CHP ilçe başkanı İsmail Fikirli, Akhisar CHP Belediye başkan adayı Besim Dutlulu, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, ilçe yöneticileri ve üyeler katıldı. (MÖ)
 


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber