Akhisar İYİ Parti'den KAYSÜ'ye tepki

Akhisar İYİ Parti ilçe başkanı Mustafa Kındıroğlu, Akhisar Belediye meclisinden geçen Katı Atık Yönetim Sistem Ücreti (KAYSÜ) ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Akhisar İYİ Parti'den KAYSÜ'ye tepki

Kındıroğlu yaptığı yazılı açıklamada; “Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum malum. Sürekli olarak su ücretlerine, doğalgaza, akaryakıta, elektriğe zam yapılmakta ancak işçinin, memurun, emeklinin ücretlerinde aynı oranda artış olmamaktadır. Halihazırda vatandaşlarımız su ücretine ilave olarak Hat Bakım bedeli, KDV, ÇTV, Atık su bedeli ödemektedirler ve bütün bu kalemlere ilave olarak Belediye, KAYSÜ adı altında yeni bir sabit ücret ilave etmiştir. Akhisar Belediye meclisi Eylül ayı Oturumunda görüşülen ve İYİ PARTİ’nin karşı çıkmasına rağmen CHP-MHP-AKP tarafından kabul edilen Katı Atık Yönetim Sistem Ücreti (KAYSÜ) tarifesi ile ilçe merkezindeki konutlardan köydeki evlere, sanayideki esnaftan zeytin işletmelerine varıncaya dek her aboneden sabit olarak aylık 2,20 ila 2000 TL arasında ücret tahsil edilecektir. 

Alınacak bu ücret hakkaniyetli değildir ve vicdanlara sığmamaktadır. İYİ PARTİ olarak vatandaşımızın menfaatleri doğrultusunda tavır almaktayız ve bundan sonra da bu şekilde vatandaşımızın hakkını aramaya devam edeceğiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” Dedi.

BELEDİYE BAŞKANI DUTLULU GEÇEN TOPLANTIDA NE DEMİŞTİ!

Konu ile görüşlerini bildiren Başkan Besim Dutlulu, “Katı Atık Yönetim sistem ücretleri tarifesi Büyükşehir Belediyesinden istenen bir belgedir. Bu Büyükşehir Belediyesini yasal olarak toplamak zorunda olduğu ve daha sonra aldığı ücretin bir kısmını ilçe belediyelere dağıttığı bir sistemdir. Burada böyle bir sıkıntı var, 5 senedir falan bu toplanmamış. Bununla ilgili de sayıştan raporlarında Akhisar Belediyesi’ne devamlı bununla ilgili uyarılar geliyor. Bununla ilgili işlem yapılabilmesi için mutlaka toplanması lazım. Öncelikle zaten biliyorsunuz bir ekonomik kriz var ve bundan dolayı da çok fazla vatandaşımıza yük binmesini istemiyoruz. Ama bunu da yasal olarak yapmamız lazım. Bunun çözüm yeri Akhisar Belediye Meclisi veya Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi değil,  bunun çözüm yeri Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Eğer oradan bir kanun geçerse, bunu bu şekilde kurtarabiliriz. O zaman bunu toplamayabiliriz. Ama biz şu anda şunu yapıyoruz; Büyükşehir’den bize gelen bir talep var. Bunun için de Plan ve Bütçe Komisyonuna bunu göndermemiz lazım, onlar da bir tarife belirleyecek. Ben buradaki Plan ve Bütçe Komisyonundaki arkadaşlara şunu rica edeceğim; Lütfen Manisa ilçeleri içinde en düşük tarife bedelini belirleyelim. Çünkü ben, arkadaşlarımıza bunun sözünü verdim. Şuanda bizim mevcut olan tarife bedelimiz ortalamanın çok altında” diye açıklama yapmıştı.
Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2019, 12:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber