Akhisar köfte tarifi MasterChef All Star'ın yeni bölümü nedeniyle vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Mehmet Yalçınkaya, Danilo Zanna ve Somer Sivrioğlu'nun jüri üyesi olduğu MasterChef All Star'ın bugün (7 Kasım 2023 Salı) ekrana gelecek olan bölümünde köfteler yapılacak. Peki, Akhisar köfte nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir? İşte, püf noktası...

MALZEMELER

700 gr kuzu kıyma (sinirlerden arındırılmış kaburga eti kıyması)
300 gr iç yağ
Büyükçe bir baş soğan
1 çay kaşığı tuz
Bir fiske karabiber

TARİF

Kuzu kaburga etinin sinirlerini temizlettikten sonra iç yağını da ekleterek iki kere çektirelim.
Büyükçe bir baş soğanı rendeleyelim ve bir tülbentin içine alarak suyunu iyice sıkalım.

Kıymayı, suyunu sıktığımız soğanı (soğanın posası diyebiliriz), tuz ve karabiberi çukur bir kaba alarak güzelce yoğuralım.
Üzerini örterek buzdolabına alalım ve en az bir gün buzdolabında dinlendirelim.

Sosis kalınlığında ve işaret parmağı uzunluğunda şekil verdikten sonra mümkünse kömür ateşinde pişirelim. Piyaz soğan, fasulye piyazı ve yeşillikler eşliğinde taze pide ile servis yapalım.

AFİYET OLSUN!

Akhisar Köfte, Manisa'nın Akhisar ilçesinde yapılan bir ızgara köftedir. Akhisar Köfte 09.01.2018 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve coğrafi işaret almıştır.

Akhisar Köfte'de kullanılan et, yörenin hayvanlarından elde edilmektedir. %100 dana eti, saf yemek tuzu, kuru soğan ve ekmek içi ile üretilen köftenin içerisine baharat eklenmemektedir. Tereyağlı pide ile servis edilen köftenin yağını ve suyunu muhafaza etmesi en önemli özelliklerinden biridir.