CHP’li Bakırlıoğlu Akhisar, Saruhanlı ve Gördes köylerinde tütün üreticileri ile görüşerek dertlerini dinlemişti.

Bakırlıoğlu’nun bilgilendirdiği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Salı günü grup toplantısında yaptığı konuşmasında tarıma ve tütüne geniş yer verdi.

Kemal Kılıçdaroğlu grupta yaptığı konuşmada Şimdi tütünle ilgili fiyatlar belirleniyor. 2000'li yılların başında tütün üretici sayısı 400 bindi, 400 bin hane tütünden geçinirdi. 2014'te bu 87 bine düştü 400 binden, 2020'de de 57 bine düştü. Bizim tütünümüz dünya markasıydı ve önemli bir tütündü, aynı zamanda bir ihraç ürünümüzdü. 2006'da biz 497 milyon dolar ihracat yapıyorduk, 253 milyon dolar da ithalatımız vardı. Bu tabloda tam tersine döndü; 2020'de ihracatımız 279 milyon dolar, ithalatımız da 563 milyon dolar çıktı. Bu topraklarda, bu bereketli topraklarda artık tütün de ekilemez noktaya geldi değerli arkadaşlarım. Şimdi şikayetler var, tütün üretiminden şikayet var, verilen fiyatlar yetmiyor.

Manisa bölgesinde yüzde 57 fiyat artışı var. Mazot yüzde 238 artmış, gübre yüzde 350 artmış, ilaç yüzde 200 artmış... Dolayısıyla bu da başka bir temel sorun olarak karşımızda duruyor ifadelerine yer verdi.

Çiftçi ektiğinin karşılığını alamıyor ve perişan vaziyette diyen Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü.

Bu yıl bütçeden çiftçiye destek olarak 29 milyar lira para ayrıldı oysa tarım kanununaa göre 79 milyar lira ayrılması lazımdı. Bu da olmadı, vermiyorlar ve çiftçi perişan. Şimdi, acaba çiftçiye neden ödemiyorlar?

Çiftçi neden kazanamıyor ve neden yurtdışından tarım ürünleri ithal ediliyor? Bununla ilgili 2013-2017, kendi bakanlıklarının hazırladığı Tarımsal Üretim ve Arz Güvenliği Raporu var. Stratejik Plan, şöyle diyor: “Bazı tarımsal girdilerde dışa bağımlılık ve maliyetlerin yüksekliği”… Bunu kendileri söylüyor, "dışa bağımlıyız" diyorlar. Bana ne anlatıyorsun kardeşim? Madem sen bunu biliyorsun, dışa bağımlılıktan kurtar; kurtarmıyorlar, devam ediyor. “Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Birliği ve diğer uluslararası kuruluşların politikaları...” Onlar diyorlar ya, "siz ekmeyin efendim, biz size vereceğiz; niye ekiyorsunuz?" Dünya Bankası diyordu, "Türkiye tarımdan çekilmeli" diyordu. Etten tutun, mercimeğe kadar her şeyi dışarıdan alıyoruz. Dolayısıyla sıkıntılı bir tablo devam edecek, bu ekonomik buhranın yükünü çiftçiler de çekecek.

Bakırlıoğlu tarıma ve çiftçiye sahip çıkan Kemal Kılıçdaroğlu’na Manisa’lı tütün üreticileri ile ilgili konuşması nedeniyle teşekkür etti.

CHP’nin İstanbul mitinginde Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bize Katılın” çağrısını hatırlatan Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu Manisa’lı çiftçilere, üreticilere Gediz ovasının bereketli topraklarda dertsiz, tasasız üretim yapmak, ürettiğini değerinde satmak istiyorsan “Bize Katılın” çağrısı yaptı.