Okullarda Buda Olsun..

Akhisar Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen İlçe Temsilcisi Rıza Bahar, öğrenci ve çalışanlar için okullarda mescit açılması

Okullarda Buda Olsun..

Akhisar Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen İlçe Temsilcisi Rıza Bahar, öğrenci ve çalışanlar için okullarda mescit açılması talebiyle ilgili bir basın açıklaması yaptı.


Bahar, Dini inanışlara sahip olma, kişinin varlığına eklemlenmiş bulunan en temel haklar arasında yer aldığını belirtti. Bilindiği gibi din ve vicdan hürriyeti Anayasamızın 19. maddesi ile teminat altına alınmış ve ‘4 Kasım 1985 tarih ve 2198 sayılı tebliğler dergisinde okullarda bulunması gereken zorunlu bölümler arasında ibadetini yapmak isteyenler için uygun bir oda yer almaktadır’. Bu itibarla Bakanlığımıza bağlı okullarda, ders saatleri dışında ibadetini yerine getirmek isteyen öğrencilere,eğitim çalışanlarına ve velilere okul idarelerince mümkün olan kolaylıkların gösterilmesi gerekmektedir.


Okullarda talep olması halinde mescidlerin açılabileceğini, hiçbir yöneticinin de buna itiraz edemeyeceğini söyleyen Bahar, 4+4+4 eğitim sistemi ile zorunlu eğitim on iki yıla çıktığını, Sistemin zorunlu olması nedeniyle öğrenci ve çalışanların taleplerine kulak tıkamanın izahı olamayacağını ifade etti. Haftalık ders saatlerinin artırılmış olması, öğrencilerin gün içinde okulda kalma sürelerini artırmıştır. Eğitim hayatının devamı olan üniversitelerin tamamında ya bir cami ya da mescit olduğu halde okullarda bu ihtiyacın görmezden gelinmesi anlaşılır bir durum değildir.”


Rıza Bahar, Okullarda ibadethanelerin açılmasının hem bir ihtiyaç hem de yasal bir zorunluluk olduğunu söyledi. “Bize göre; insana saygı, ancak insanı insan yapan bütün değerlere saygı gösterilmesi halinde hayata geçebilir. Bir kişinin iç dünyasının en önemli unsurlarından biri olan inanç dünyasına gösterilecek saygı ise, insana saygıya dayalı demokratik bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temel niteliklerine uygun olacaktır. Bu anlamda, her yönü ile makul olduğunu düşündüğümüz bu talebimizin dikkate alınarak oluşan mağduriyetlerin giderilmesi hususunda gerekenlerin yapılmasını talep ediyoruz.
Bahar, Konuyla ilgili olarak, 'ibadet yeri açma talepli' dilekçelerimizi, tüm okul müdürlüklerine vereceğiz. Tüm Okul Müdürlerimizin de bu konuda gereken önem ve hassasiyeti göstereceğine inanıyoruz.dedi.


Ayrıca, 'ibadet yeri açma talepli' dilekçelerimizi, isteyen tüm üyelerimiz ve tüm eğitim çalışanları ile Öğrencilerimiz ve velilerimiz Temsilciliğimizden temin edebilir. dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber