Eğitim İş, "Aşılama bitene kadar yüz yüze eğitime ara verilmelidir"

Eğitim İş Akhisar Temsilciliği, Covid-19 aşılamalarının tamamlanıncaya kadar yüz yüze eğitime ara verilmesi gerektiğini belirtti. 

Eğitim İş, "Aşılama bitene kadar yüz yüze eğitime ara verilmelidir"

Sendika binasında düzenlenen basın açıklamasına Eğitim İş Akhisar Temsilcisi Cem Kadir Bedirhanoğlu, yönetim kurulu üyeleri Sami Baltacıoğlu, İsmail Can Demir, Aysun Gökhandede, Erdem Karasoy katıldı.

Eğitim İş Akhisar Temsilcisi Cem Kadir Bedirhanoğlu sendika binasında yaptığı açıklamada; Değerli üyelerimiz, basın mensuplarımız, Eğitim İş Akhisar temsilciliğinin“AŞILAMA TAMAMLANINCAYA KADAR YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLMELİDİR” konulu basın açıklamamıza hoş geldiniz.

Başta korona virüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden tüm yurttaşlarımıza, tüm sağlık ve eğitim şehitlerimize, Allah’tan rahmet, ailelerine ve tüm ulusumuza başsağlığı ve acil şifalar diliyoruz.
Dünyaya bir kabus gibi çöken Korona virüsü salgını, ülkemizde aşı tedarikindeki atıllık, aşılama programını düzgün yönetememe, risk gruplarını doğru tayin edememe, pandeminin tahribatına dair halka doğruyu söyleme ve kötü yönetilen ekonomiyi daha da batırmamak için kapanma kararı alamama gibi nedenlerle 3.dalga yükselişine geçmiştir.

Hükümet, tehlike çanlarının böylesi sesli çaldığı bir dönemde pandemiyi zayıflatmak için kararlar almak bir yana dursun, aşılama sürecini tamamlamadan yüz yüze eğitimi başlatarak ateşe körükle gitmiştir.
Bilindiği üzere 24 Şubat'ta aşı olurken poz veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlerin aşılanmasına dair de takvim açıklamıştır. Bakan Selçuk, aşılama süreci sayesinde yüz yüze eğitimde bir tehlike olmadığını, okulların da "zaten" yüz yüze eğitime hazır olduğunu söylemiş ancak süreç yine kendisini yalancı çıkarmıştır.
Covid-19 nedeniyle birçok öğretmenimizin,  öğrencimizin ve vatandaşımızın sağlık sorunları yaşadıkları hatta vefatla sonuçlanan süreçlerin yaşandığı bilinmektedir.   

Eğitimin yüz yüze yapılması gerektiği açıktır fakat evrensel, anayasal, yasal ve sonucunda insani bir hak olan sağlık ve yaşam hakkını tehlikeye atacak uygulamaların sonlandırılması riskin minimize edilmesi gerekir.
Yüz yüze eğitimin devamı için tüm eğitim çalışanlarının zaman kaybedilmeden aşılanması son derece önemlidir.
Ancak, gelinen noktada, eğitim emekçilerini aşılamadan yüz yüze eğitim kararı veren MEB, bu yolla hem eğitim emekçilerinin canını hiçe saymış, hem de öğrencilerin birbirlerine ve evlerine virüs taşıma ihtimalini görmezden gelerek toplum sağlığını tehlikeye atmıştır.
Eğitim-İş olarak mevcut şartlarda verilen yüz yüze eğitim kararlarının, gerekli şartların sağlanamamasına ve aşılama sürecinin tamamlanmamasına bağlı olarak hukuka aykırı olduğunu vurguluyor, Manisa il hıfzıssıhha kurulunun 07 nisan tarihli almış olduğu belirli sınıfların uzaktan eğitime geçme kararlarının yeterli olduğunu düşünmüyoruz.  
Valiliklere iletilmek üzere okullara vereceğimiz dilekçe ile, 
-Eğitim ve Bilim İş görenlerine yönelik aşılamanın bir an önce tamamlanması ve bu konuda  bilgilendirilmeyi,
-İllerdeki eğitim öğretim süreci ile ilgili karar verme merci olan Vali başkanlığındaki İl Hıfzıssıhha Kurulunca aşılama işlemi ile aşı etki süreci ve  pandemiye ilişkin alınması gereken tedbirlerin tamamlanmasına kadar yüz yüze eğitime ara verilmesini talep ediyoruz.
Basın açılamamız burada bitmiştir. Tüm katılımcılara Akhisar Eğitim İş olarak teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber