Akhisar'da 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü nedeniyle çelenk koyma töreni düzenlendi. Törene Akhisar Kaymakamı Murat Kütük, Akhisar Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Albay Hüseyin Borazan, Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Sebahattin Erkaya, protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Sabah saat 09.00’da çelenk koyma töreni ile başlayan programda 2 dakika boyunca sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunulurken, trafikteki vatandaşlar da araçlarından inerek saygı duruşuna eşlik etti. Daha sonra Namık Oğul Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Onur Erkmen’in yönetiminde Akhisar Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı'nın okunması ile çelenk koyma töreni sona erdi. Akhisar Namık Oğul Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Hakan Yıldız’ın tören yöneticiliğini ve program sunuculuğu Namık Oğul Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Murat Akgün yaptı.

Namık Oğul Anadolu Lisesinin hazırladığı 10 Kasım özel programı ise Şehit Yüzbaşı Necdi Şentürk Parkı içinde bulunan Akhisar Belediyesi Sinema Salonunda düzenlendi. 09:45’de başlayan Akhisar Namık Oğul Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Nihan Güntürkün Uyar’ın sunuculuğunu yaptığı program Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Namık Oğul Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Murat Akgün yaptı.

Namık Oğul Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Murat Akgün, Atatürk'ün ölümünün 85. yıl dönümü vesilesiyle bir konuşma yaparak önemli mesajlar verdi. Akgün'ün konuşmasında, “Ölümünün 85. yılında Atatürk'ü anmak, onu anlamakla bir değer kazanır. Milletleri büyüklerine bağlayan duygu, onların vücutlarından değil, şahsiyetlerinden gelir. Kökleri toplumun ruhuna dalan bu şahsiyetler ölümsüzdür.

Milletler büyük evlatlarıyla soluk alır. Her milletin tarih sayfasında böyle kişilere rastlanır. İşte Atatürk; Meteler, Fatihler, Yavuzlar gibi bütün dünyanın Türk milletinin üzerine geldiği anda ortaya çıkmış, milletinin ölüm fermanını parçalamış ve onun tekrar öz yurdunun bağrında nefes alabilen bir genç ülke olmasını sağlamıştır.

Savaş sonrası yaptığı inkılâplarla bir yandan genç Türkiye'nin oturması gereken temelleri gerçekleştirmiş, bir yandan da ülkemizin modern ülkeler seviyesine çıkması için milletiyle birlikte, ondan aldığı güçle büyük bir enerji harcamıştır.

Bir gün Türk için düşünen o beyin, Türk için çarpan o yürek bütün fanilerin tabii sonuyla karşılaşmıştır: ölmüştür. O'nun aramızdan ayrılışının bugün 85. yıldönümü.

Tam 85 yıldır onsuz yaşıyoruz.

Kendisinin de ifade ettiği Mustafa Kemaller ülküsünü yaşatmanın tek yolu onu iyi tanımaktan, eserlerini, yaptıklarını, yapmak istediklerini iyi kavramaktan geçer. Onu hiçbir çizgiye çekmeden kendisinin olduğu çizgide, Atatürk çizgisinde, anlamaktan geçer.

Şunu hiç unutmamalıyız ki, Türk milletinin hayatında Atatürk bir dönem değil, yeni bir dönemin başlangıcıdır. Onun öncülük ettiği eser eksiksiz olmadığı gibi tamamlanmış da değildir. Genç kuşakları bekleyen en önemli görev bu başlangıcı sürdürmektir. "Beni görmek demek, yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi ve hislerimi anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir." Sözlerinde de ifade edildiği gibi Mustafa Kemal ülküsünü sözde değil özde anlamak Atatürk'ü, Atatürkçülüğü şeklen değil özde kavramak, özümsemek temel amaçtır. Ölümünün 85. yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aziz hatırasına ve Türk milleti olarak bizlere bıraktığı mirasa bağlılığımızı yineliyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.

Akhisar'ın Namık Oğul Anadolu Lisesi, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü'nde özel bir program düzenledi. Okul öğretmeni Ahmet Yabaş ve altı öğrencinin "Atatürk Deyince" adlı dramatik performansıyla başlayan program, öğrencilerin geleneksel Türk zeybek oyunlarıyla devam etti.

Programın bir sonraki bölümünde, okulun Fatih Projesi Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni Gökhan Kaya ve Coğrafya Öğretmeni Mehmet Ege Bektaş'ın hazırladığı etkileyici bir Atatürk temalı 4,5 dakikalık sinevizyon gösterimi izleyiciler tarafından büyük ilgi gördü. Bu gösteri, salondaki seyirciler tarafından coşkuyla karşılandı.

Namık Oğul Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan müzik dinletisi de izleyicilerden ayakta alkış aldı. Program, Atatürk'ün edebiyata olan katkısını anlatan özel bir bölümle sona erdi.

Törenin sona ermesinin ardından, protokol üyeleri, 10 Kasım programını organize eden Akhisar Namık Oğul Anadolu Lisesi yöneticileri, öğretmenleri ve öğrencilerini sahnede tebrik ettiler.

Fuaye salonunda sergilenen Namık Oğul Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan Atatürk fotoğraf sergisi, anlamlı programı tamamladı.

Anma Programına Akhisar Kaymakamı Murat Kütük, Akhisar Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Albay Hüseyin Borazan, Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Akhisar Cumhuriyet Savcısı Murat Çavuş Küçükkoç, protokol üyeleri, öğretmen, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.