Akhisar, 6 Eylül 1922 tarihinde gerçekleşen düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılını coşkuyla kutladı. Kutlama etkinlikleri, saat 09.30'da Milli Egemenlik Meydanı'nda protokol üyeleri, resmi kurumlar ve özel kuruluş temsilcilerinin çelenk koymasıyla başladı.

Akhisar Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Genel Koordinatör Özgür Morbel ile Akhisar Fevzi Keskinoğlu Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Figen Taran'ın tören yöneticiliğini üstlendiği programın sunuculuğunu Ali Şefik Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Hatice Arık gerçekleştirdi. Akhisar Belediyesi Bando ekibinin eşlik ettiği törende, saygı duruşunun ardından Akhisar Şeyhisa Anadolu Lisesi Müzik öğretmeni Umut Fitil'in yönetiminde İstiklal Marşı coşkuyla okundu.

Bu özel günde Akhisar, kurtuluşunun 101. yılını gurur ve coşkuyla kutlarken, etkinliklerle bu anlamlı tarihi günü canlı ve unutulmaz kılmak için bir araya geldi.

Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Akhisar'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü kutlamalarında yaptığı konuşmada, bu tarihin Akhisar için büyük bir öneme sahip olduğunu ve kurtuluş mücadelesinin cesaret ve fedakarlıkla kazanıldığını vurguladı. Başkan Dutlulu, geçmişte yaşanan acıları ve mücadeleyi unutmamamız gerektiğini, kahraman Akhisar halkının tarihsel direnişiyle gurur duyduklarını ifade etti.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, “Bugün, Akhisar’ımızın düşman işgalinden ve esaretinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü.

101 yıl önce bugün, kadını erkeği, genci yaşlısı, yüreği bağımsızlık ve vatan için çarpan bu toprağın evlatları,  6 Eylül 1922’de düşmanı Akhisar’dan kovarak, Türk bayrağımızı bir daha inmemek üzere göndere çekmiş ve Akhisar'ımızın kurtuluşunu ilan etmiştir.

Vatan sevgisi ile birlikte tek yumruk olarak verilen bu özgürlük mücadelesinin karşısında, hiçbir kuvvetin duramayacağını tüm dünya bir kez daha görmüştür. Düşman askerlerinin bir daha geri dönmemek üzere Akhisar’dan ayrıldığı gün olan 6 Eylül, yeniden tek yürek olabildiğimizin ve geleceğe umutla bakabildiğimizin en açık göstergesidir.

101 yıldır, rengini ecdadımızın kanlarından alan al bayrağımızın gölgesinde bağımsız bir şekilde ve sarsılmaz bir iradeyle ayakta duran güzel Akhisar’ımızın kıymetini iyi bilmeliyiz. Eğer bugün Akhisar’da huzurlu, mutlu ve gururla yaşıyorsak, şehrimizin geçmişte çektiği acıları, vermiş olduğu mücadeleyi asla unutmamalıyız.

Unutulmamalıdır ki; Atalarımızın 101 yıl önce gösterdiği büyük cesaret ve fedakarlığı, bizler de bugün göstermekte bir an bile tereddüt etmeyiz.

Tarihin hiçbir döneminde esaret ve işgale boyun eğmemiş, canı kanı pahasına bağımsızlığını korumuş kahraman Akhisar halkı olarak bizler, o karanlık dönemde kendisine müstahak görülmüş olan kadere razı gelmeyenleri, direnenleri, bize bu cennet toprakları canlarını vererek vatan yapanları asla unutmayacak, onların izinden gitmeye devam edeceğiz.

Akhisarlılar, geçmişte olduğu gibi gelecekte de Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerinden ayrılmayacak, çağdaş, modern ve laik bir Türkiye Cumhuriyeti için çabalamaya devam edecektir.

Nesilden nesle devredilen ve bize kadar ulaşan bu şanlı bayrağı, Atalarımızın da bizden gurur duyacağı şekilde gelecek nesillere taşıma mücadelemiz sonsuza kadar devam edecektir. 

Bu duygu ve düşüncelerle,

Her 6 Eylül'de, umudu, özgürlük ve bağımsızlık duygularını bizlere yeniden hatırlatan güzel şehrimiz Akhisar’ın düşman işgalinden kurtuluşunu en içten dileklerimle kutluyor, başta Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kurtuluş mücadelesinin tüm kahramanlarını rahmet ve minnet ile anıyorum. Ruhları şad olsun. Saygılarımla” dedi.

Akhisar Milli Egemenlik Meydanı'nda düzenlenen programa Akhisar Kaymakamı Murat Kütük, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Akhisar Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Albay Hüseyin Borazan, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Sebahattin Erkaya, askeri erkan, siyasi partiler, daire müdürleri, Oda ve Dernek yöneticileri ve vatandaşlar katıldı. Akhisar Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle kutlama törenleri sona erdi.

Editör: Mustafa Özdemir