AKHİSAR’DA MÜLTECİ KAMPI?

 Temellerini dönemin Başbakanı Süleyman Demirel 1975 yılında atmış. Tam kırk bir yıl önce. 1984 yılında tamamlanma aşamasına gelmiş. 300 Milyon kusur TL harcanmış. 600 işçi işe alınmış ancak o günden bu güne hiç faaliyete girememiş. Akhisar Sigara Fabrikasından bahsediyorum.
 
Sigara Fabrikası ,1975 yılından beri Akhisarlıların her zaman gündeminde olmuş bir yer. İlk seneler yeri doğru mu, değil mi onu tartışmışız. Ardından kimler işçi olarak alınacak tartışması. “Ne zaman açılacak acaba bu fabrika?” sorunsalı. Özelleştirelim mi yoksa özelleştirmeyelim mi?
 
Artık  fabrikanın açılamayacağını anlayan Akhisarlı, bu defa “ne yapalım bu fabrikayı” diye tartışmaya başladı. Çeşitli öneriler tartışıldı.
 
Kimisi” polis okulu yapalım” dedi. Kimisi “parselleyelim satalım” önerisini getirdi.
 
 “Toplu konut olmaz mı burası?” diye soranımız oldu.
 
“ Yok yahu biz burayı en iyisi zeytinle ilgili bir şey yapalım” diyenlerimiz oldu.
 
“Üniversite yapalım”, “Teknopark yapalım” derken bir ara Ülker Grubuna kiralanması söz konusu oldu. O da olmadı.
 
En yaratıcı fikir Belediye Başkanımızdan gelmişti bence. “Olduğu gibi bırakalım , hiç dokunmayalım. Burası müze olsun. Bizden sonraki nesiller bu harabeyi görsün. Bizlerin düştüğü hataya düşmesinler” demişti bir sohbette. Polonya’da ki Auschwitz Nazi Toplama kampının, bu gün bir “utanç müzesi” olduğu gibi.
 
En sonunda karar verildi. Arsanın 200 dönümlük kısmı, CB. Üniversitesine Ziraat Fakültesi yapılması için tahsis edildi. Üniversite Derneği kuruldu. Geri kalan 1000 dönümlük yerin ise satılmasına karar verildi.
 
Bu gün Akhisarlı gene bir tartışma içinde. Gazetelerde yazan haberlere göre söz konusu fabrikanın Suriyeli mültecilere kamp olması söz konusuymuş.
 
Düşünebiliyor musunuz? Kırk yıldır ne olacağına karar veremediğimiz Sigara Fabrikası 5000 Suriyeli mülteciye “kamp” olacak.
 
Kamp müjdesini ilk verenlerden birisi olan AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ gelişmelerden memnun. Özdağ’a göre bu kamp Manisa ekonomisi için iyiymiş. Misafirperverliğimizi gösterirsek gelen Suriyeliler yapacakları alışverişle ekonomimizi canlandıracakmış. Kamp zaten geçici olarak kullanılacakmış.
 
Özdağ’ın demecini ilk okuduğumda zaytung haber zannettim. Baktım adam gayet ciddi. Daha doğru ifadeyle adam bizle ciddi ciddi dalga geçiyor. İşin kötüsü aynı partiden milletvekili seçilmiş, belediye başkanı seçilmiş, bu gün Akhisar’ı idare ettiğini iddia edenler çıkıpta “hocam sen ne diyorsun? Böyle bir şey olabilir mi? Böyle bir şey olursa biz nasıl Akhisarlının yüzüne bakarız?” diyemiyor.
 
Burasını yani Akhisar Sigara Fabrikasını “mülteci kampı” yapmak isteyenlere sesleniyorum : “ Suriye’de ki savaşa elinde benzin bidonu ile koşan sizlersiniz. Günahsız milyonlarca insanın ülkelerini bırakıp kaçmalarına sebep olan sizlersiniz. Siz siyasetçiler yıllarca burasını (sigara fabrikasını) kullanarak, oy devşirdiniz. Burası Akhisarlıların malıdır. Dolayısıyla burası ile ilgili kararı Akhisarlılar verir. Akhisarlıya sormadan böyle bir karar alamazsınız.”
 
Belediye Başkanım bu konuda ne düşünüyorsunuz bilmiyorum. Eğer gerçekten böyle bir şey söz konusuysa derhal bir  referandum yapmalısınız. Akhisarlının görüşünü almalısınız. Eğer Akhisarlı istemiyorsa sizde Akhisarlının kararını sonuna kadar savunmalısınız.   
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Gülüm
Ahmet Gülüm - 6 yıl Önce

Akhisar Bld. Baskanina, milletvekiline ve ilce teskilatina soranmi varki? Akhisar'in hangi hakkıni savundular ve korudular? İl olacak Akhisar'ı Manisa'nın mahallesi yapıp tarihe gectiler. Bu konudada yapacaklari bir sey yok.

Harun arslan
Harun arslan - 6 yıl Önce

Hic bi sekilde istemiyoruz kendi kafalarina göre boyle bir şeye karar veremezler bu akhisarda yaşayanlara sormalari lazim gelecek insanlardan sonra nasil bi hayat olacak gelenler hirsizmi sapikmi bilmiyoruz az degil 5 bin kişi akhisara sormadan böyle bir sey yaparlarsa akhisar ayaklanir hem suriyeliler gelince ne katkisi olacak onlar savastan kacip geliyolar elinde avcunda hic bi seyleri yok fabrikalara girseler akhisarin ekmegiyle oynuyacaklar yabanci ülke versin parayi türkiye baksin onlar niye bakmiyo biliyolar çünkü rahatlari bozulacak her yerde suriyeli olacak kadinlar kizlar rahat gezemiyecek bizim türkiyenin aklı olsa her önüne gelene kapı acmaz iyiside var kötüsü de bu yorumumu yayinlarsaniz sevinirim

metin küçük
metin küçük - 6 yıl Önce

Ya bu Akhisarimizin bu Manisadan cektigi nedir ,bana nerelisin diye sorduklarinda Akhisarliyim diyorum ,yani manisalisin dediklerinde hayir akhisarliyim diyorum cunku manisa akhisar icin zerre kadar bir iyilik yapmamasini bosverin akhisarin sirtindan gecinmekten baska bi ise yaramiyor ,simdide sira sigara fabrikasini kullanarak suriyelileri akhisarin basina bela yapmak cok yardim sever birileriyse alsinlarda kendileri barindirsin ,yillardir kendi ilcesindeki vatandaslarini dusunmeyenler hayret simdi iyilik melegi kesildiler .
Birakin akhisarla ugrasmayi iyilik yapmiyosaniz ,sahip cikmiyosaniz kanbur olmayin köstek olmayin elin suriyelisini kendiniz barindirin onlardan gelecek kazancida kendi cebinize indirin

bulent
bulent - 6 yıl Önce

Admin: Yorumunuzulütfen hakaret, vb. içerik kullanmadan tekrar yazınız.

Ramazan samancı
Ramazan samancı - 6 yıl Önce

Ne işleri var akhisarda bunların.hetkez kendi çıkarları içine düşmüş. Akhisar kendi halkıyla zaten kendine bakabiliyor.mültecileri sokup burada onlara iş imkanına verilir.gün gelir kendi iş yerinizin patronu iken bi bakarsınız mültecilerin yanında çalışmaya başlamışız. Herkez kaderini yasasın gitsin başka yerde kamp kursunlar istemiyoruz.

hadi
hadi - 6 yıl Önce

Biz kimseyi istemiyoruz biz bize yetersiz badimizsa bela azya cogaltalim hic gerek yok kamp olacağına boş dursun

Gülsüm Yıldız
Gülsüm Yıldız - 6 yıl Önce

Asla olmaz akhsarda okadar fakir ınsan var kımse görmüyor bi kendı memleketınızın haline bakın once

ulas genc
ulas genc - 6 yıl Önce

Sayin bakirlioglu size sorgsam anti fasist oldugunuzu soylersiniz. AMA olaya bir nazi bireyi gibi yaklasiyorsunuz. Size tavsiyem kendinizi sorgulayin. Yani kisaca ben nazimiyim yoksa ins an haklarina saygili Humanist,demokratmiyim.


Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber