Akhisar’da tarım ekonomisinde, zeytinden sonra en büyük parasal değere sahip ürünü olan pamukta hasat başladı.

Sazoba Mahallesi’nde “Beyaz Altın” olarak tabir edilen pamuk için düzenlenen hasat programına; Akhisar İlçe Kaymakamı Murat Kütük, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Kılıç, sektör paydaşları ve konuda görevli teknik personel ile çiftçiler katıldı.

Hasat çalışmalarına yönelik değerlendirmelerde bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk: "İlimizde 2023 yılı TÜİK verilerine göre Akhisar İlçemizde bu yıl 36.400 dekar alanda pamuk ekilişi yapılmıştır. Ekim sezonunda 123.300 dekar alanda pamuk ekilişi yapılmış olup bunun yaklaşık % 85'inin pamuk toplama makinaları ile hasadı edileceği tahmin edilmektedir. Hasat sırasında oluşması muhtemel ürün ve kalite kayıplarının İlimiz ekonomisine ve çiftçilerimize vereceği zararların en aza indirilmesi amacıyla Bakanlığımızın [Pamuk Toplama Makinası İle Hasatta Kontrol Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Uygulama Talimatı] uyarınca, makinalı hasat süreci İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli teknik personelimizce kontrol edilmektedir. Bu kontrollerle pamuk toplama makinası sahiplerinin ve operatörlerinin Valiliğimizce yayımlanan tebliğde belirtilen hususlara uyup uymadıkları denetlenmekte ve kontrol edilmektedir. Üretimde kalite ve verimliliği artırmak için tüm gayretimizi gösteriyoruz. Hasat sezonunun tüm üreticilerimize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum" dedi.

Pamuk tarlasındaki hasada eşlik eden heyet, daha sonra Karabulut Çırçır İşletmesine ait tesisleri de ziyaret ederek işletme yetkililerinden çırçırlama ve pazarlama konularında bilgiler aldı.
 

Editör: Mustafa Özdemir