Manisa Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre itibaren Manisa il genelinde kuvvetli, rüzgarın güney¬güneybatı yönlerden fırtına şeklinde eseceği tahmin edildiğinden ikinci bir duyuruya kadar motosiklet, scooter, elektrikli scooter kullanıcıları ve motokuryelerin trafiğe çıkmaları yasaklandı.

Manisa Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıda bölgemizde beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, Cumartesi öğle saatlerinden itibaren Manisa il genelinde kuvvetli (30­60 kg/m2 ), rüzgarın güney­güneybatı yönlerden fırtına (40­75 km/sa) şeklinde eseceği tahmin edildiğinden yaşanabilecek ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, baca gazı zehirlenmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması bildirilmiştir.

Yaşanan sel, yağmur ve su baskını vb. doğal afetlerden en çok etkilenen grupların başında motosiklet, scooter, elektrikli scooter kullanıcıları ve motokuryeler gelmektedir.

İl İdaresi Kanunu'nun 11.maddesi (c) bendinde ''İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteaallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi valinin ödev ve görevlerindendir. (Ek cümle: 25/7/2018­7145/1 md.) Bunları sağlamak için vali gereken karar ve tedbirleri alır. ....Bu fıkra kapsamında alınan ve ilan olunan karar ve tedbirlere uymıyanlar hakkında 66 ncı madde hükmü uygulanır.''

Madde 66­İl genel kurulu veya idare kurulları yahut en büyük mülkiye amirleri tarafından kanunların verdiği yetkiye istinaden ittihaz ve usulen tebliğ veya ilan olunan karar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenler, mahallî mülkî amir tarafından Kabahatler Kanununun 32 nci maddesi hükmü uyarınca cezalandırılır.'' hükümleri amirdir.

Yukarıda açıklanan nedenlerle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin korunması, trafik kazalarının önüne geçilmesi amacıyla il genelinde motosiklet, scooter, elektrikli scooter kullanıcıları ve motokuryelerin 26.11.2023 tarihi saat 15.00' dan itibaren ikinci bir duyuruya kadar trafiğe çıkmaları yasaklanmış olup, belirtilen karara uymayanlar hakkında kolluk kuvvetlerince Kabahatlar Kanunu 32.maddesine istinaden idari yaptırım kararı uygulanacaktır.

Gereği ilanen tebliğ olunur.

Editör: Mustafa Özdemir