Akhisar'da çiftçi toplantıları devam ediyor

Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü 2018 Üretim sezonu hazırlıklarına çiftçi eğitim faaliyetleri ile devam ediyor.

Akhisar'da çiftçi toplantıları devam ediyor

Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü 2018 Üretim sezonu hazırlıklarına çiftçi eğitim faaliyetleri ile devam ediyor.

Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü 2018 Üretim sezonu hazırlıklarına çiftçi eğitim faaliyetleri ile devam ediyor. 2018 Yılı Ocak ayı içinde İlçe Müdürlüğü teknik personellerince Beyoba, Sazoba, Sarıçalı, Akçeşme, Moralılar, Gökçeahmet ve Akselendi Mahallelerinde koordine edilen üreticilerimize yönelik çiftçi toplantıları düzenlendi ve toplam 257 üretici katılım sağladı.

Eğitimde kuru üzüm ihracatında dikkat edilmesi gereken “Okratoksin-A”, Pamuk Zararlıları, Zeytin Halkalı Leke Hastalığı, Zeytin Dal Kanseri ve Bordo Bulamacı hazırlanması konularında bilgiler verildi. Çiftçilerden gelen sorulara yanıt verildi. Yapılan tüm eğitimlere üreticilerimiz yoğun ilgi gösterdi.

Akhisar Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce, 2018 yılı boyunca ilçemiz mahallelerinde çiftçi toplantıları ve demonstrasyonların devam edeceği belirtildi.

Kuru Üzüm ve Okratoksin -A 
•     Mikotoksinler (Mantari hastalıkların zehirleri), küflerin salgıladığı ikincil metabolitler olup, insan ve hayvanlarda hastalık veya istenmeyen fizyolojik değişikliklere neden olurlar. Çeşitli bitkisel ve hayvansal orjinli gıdalarda yaygın olarak bulunmakta ve bitkisel ürünlerde hasat öncesinde olduğu gibi hasat sonrasında da oluşabilmektedir. 

•    Aspergillus ochreceus veya Penicilium viridatum mantarları tarafından üretilen bir grup mantar zehri olan bu toksinlerin en etkili olanı Okratoksin A'dır ve bu bileşiğin tüm hayvanlardaki ÖD50 değeri 0.2-30mg/kg arasındadır.
Okratoksin-A oluşturan küflerin ana kaynağı topraktır. Üzümlerde OTA oluşumunun engellenmesi için öncelikle topraktaki fungusların üzüme bulaşmasın engelleyecek tedbirler almaktır.

Bu amaçla;
–    Ben düşme döneminden sonra sulama azaltılmalı ve toprak işçiliğinden kaçınılmalıdır.
–    Tercihen damla sulama yöntemi kullanılmalıdır.
–    Tanelerde kabuğun çatlaması, hastalık veya mekanik nedenlerle zedelenmesi mantarların çoğalabileceği ortamlar oluşturduğu için aşırı hormon uygulamalarından sakınılmalıdır.
–    Üretimin her aşamasında küflü, balgamlı, çürük, kurtlu, ve hasarlı taneler ayrılmalı, sergi alanlarında sağlam tanelerle beraber kurutulmamalıdır. 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber