Ülkemizin değişik illerinde faaliyet gösteren 200’den fazla kooperatifin oluşturduğu bir sivil toplum ağı olan Türkiye Kooperatifçiler Platformu tarafından düzenlenen “Ortak Gelecek Temelinde Kooperatifçiliğin Sorunları ve Çözüm Arayışları Çalıştayı” sona erdi. 

07- 08 Ekim 2023 tarihlerinde Afyonkarahisar’da gerçekleşen Çalıştaya, 80’den fazla kooperatifi temsil etmek üzere 100 civarında kooperatifçi katıldı.

Çalıştaya Akhisar’dan Katkı sağlayan SS Girişimciler Üretim Pazarlama Kooperatifi Başkanı Nefise Şükran Şakrak Füzün ve Başkan Yardımcısı Arzu Kokaz ile katıldı.

Çalıştayda iki çalışma grubunda katkı sağlayan kooperatif Pazarlama, Markalaşma, Ürün Geliştirme, Gıda Güvenliği, Uluşlararasılaşma ve Rekabet, Kooperatiflerde Örgütlenme, Entegrasyon konularında görüş bildirdi. Program sonunda çalışma grubunun ortak kararı ile  kooperatifçilikle İspanya modeli ve Dünyada  kooperatifçilik hareketinin  durumu için sunum hazırlama görevi Akhisar Girişimciler Koop başkanına verildi. Program kooperatifler arası güç birliği sağlanması için yapılan tanıyım toplantıları ile devam etti.

Çalıştaya katkı sağlayan bir diğer grup ise Kadın Erkek Fırsat Eşitliği, Kaynaklara Erişim, Gençlik”  çalışma grubuydu Grubun başkanlığını CBÜ Kadın Çalışmaları Yüksek Lisans bölümünden Doç Dr Ayşe Atakan yaptı. Ayşe Atakan Hoca özellikle Kadın Kooperatifçiliği ve fırsat eşitliği konularına dikkat çekerek katılımcı kooperatifleri bilgilendirdi. 

Program hakkında bilgi veren SS Akhisar Girişimciler Üretim Pazarlama kooperatifi başkanı ve Anne İŞİ Zeytin Marka kurucu ortağı Nefise Şükran Füzün;

“Kooperatif olarak u düzenlenen çalıştay çok önemsiyoruz çalıştayın gerek yapılış şekli gerekse tamamen sivil inisiyatiften oluşması ve büyük bir gönüllülükle Türkiye’nin her yerinden katılım olması takdire şayan belki de bir ilk kooperatifler çalıştay organizasyon heyetini canı gönülden tebrik ediyor nazik davetler için ayrıca teşekkür ediyoruz biz sınırlı sorumlu girişimciler Akhisar üretim pazarlama kooperatifi olarak çalıştaya iki şekilde katkı sunmayı hedefledik ilki kooperatiflerin mali portrelerinin  dünya standartlarına getirilmesi konusunda daha öncesinde aldığımız eğitimlerin değerli çalıştay katılımcıları ile paylaştık ve bunun neticesinde kendileri bizden  Dünya kooperatiflerinin ekonomik çalışma şekilleri ile alakalı bir sunum rica ettiler Sunumu Değerli hocam Doç Dr Ayşe Atakan ve Değerli asistanı Büşra Koç eşliğinde en yakın  zamanda hazırlayıp bütün çalıştay heyeti ile paylaşacağız ikinci bizim önem verdiğimiz konuysa şuydu Koparatifler arası yüksek işbirliği bu da bu çalıştayda çok maksimum oranda sağlandı diye düşünüyorum kooperatife farklı ilçelerden ve illerden gelen Kooperatiflerin tamamı maksimum katkı sağladılar herkese ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum çok güzel örnekler vardı bunları görmek bizi gururlandırdı inşallah emek işbirliği ve güç birliği kazanacak kooperatifçilik çalıştayının ikincisini sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.