Akhisar Belediyesi tarafından sağlıklı ve organik gıda üretimini yaygınlaştırmak, ekilmeyen arazilerin tarıma kazandırılması ve bizlere miras kalan binlerce yıllık ata tohumu karakılçık buğdayının gelecek nesillere aktarılması amacıyla başlattığı tarım projesinde çiftçilere ücretsiz ata tohumu dağıtıldı. Dağıtımda konuşan Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, buğdayın çiftçilere dağıtımı ile gelecek kuşaklara zengin ve doğal bir tarım mirası bırakarak sağlıklı gıdanın temelinin yeniden atılacağını ifade etti.

Birçok hizmette öncü çalışmalarına devam eden Akhisar Belediyesi, tarımsal projelerde de adından söz ettiriyor. Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu’nun direktifleriyle Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından 50 kilo olarak alınan ve belediye arazilerinde ekilip işlenerek 10 tona ulaştırılan atalık karakılçık buğdayı belediye önünde Akhisarlı çiftçilere ücretsiz olarak dağıtıldı.

“HEM ÜRETİMİ YAYGINLAŞTIRACAK HEM DE GELECEK NESİLLERE MİRAS BIRAKACAĞIZ”

Karakılçık buğdayı desteğinden ilk etapta 160 çiftçi yararlanırken dağıtım töreninde konuşan Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, şu ifadelere yer verdi; “Bizlere miras kalan, binlerce yıllık ata tohumu karakılçık buğdayı Akhisar’ımızda hayat bulmaya devam ediyor. Bugün, ata tohumu karakılçık buğdayını çiftçilerimize teslim etmek üzere bir aradayız. Amacımız çiftçilerimize katkı sunmanın yanı sıra çok değer verdiğimiz ata tohumunun şehrimizde çoğaltılmasıdır. İthal tohumlar yerine, genetiği ile hiç oynanmamış, sağlıklı ve organik ata tohumu karakılçık buğdayının faydaları saymakla bitmez. Yaptığımız bu girişimle çiftçilerimize destek olarak hem üretimi yaygınlaştıracak hem de gelecek nesillere miras bırakacağız. Bu açıdan anlamlı ve güzel bir çalışmayı gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Bereketi bol olsun" dedi.