Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet AKBUĞA, teknik ekibiyle beraber Kayalıoğlu ve Kapaklı Mahallelerinde 31 Ağustos Çarşamba günü yaşanan dolu yağışı sonrası zarar gören çiftçilere geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Doludan zarar gören ürünleri yerinde inceledi.

Çiftçilere geçmiş olsun temennisinde bulunan Ziraat Odası Başkanı AKBUĞA “Zeytinde ürünün çok olduğu bir senedeyiz ve hasat dönemi de yaklaşıyor. Çiftçimiz tam emeklerinin karşılığını almaya hazırlanırken yaşanan dolu afeti büyük bir maddi kayıba neden olmuştur. Bölgemizde yetiştiriciliği yapılan pamuk, mısır ve karpuzda da ciddi zarar yaşanmıştır. 

Ziraat Odası olarak dolu hasarından zarar gören çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının taksitlendirilmesi veya düşük faiz ile ertelenmesini talep etmekteyiz. Bazı bahçelerde ürünlerin tamamına yakını zarar görmüş durumda, bu sebeple borç ertelemenin yanında yaşanan bu afetin “5141 Sayılı TABİİ AFETLERDEN ZARAR GÖREN ÇİFTÇİLERE YAPILACAK YARDIMLAR HAKKINDA KANUN” kapsamına alınarak devletimizin çiftçilere dekarda 700 ila 1000 TL arasında yardımda bulunmasını istiyoruz. Dolu sonrası oluşan hasar ile ilgili bilgileri gerekli makamlara iletmiş durumdayız. Çiftçilerimizin emeklerinin farkındayız ve karşılığını almaları için ne yapılması gerekiyorsa yapacağımızın teminatını biz çiftçilerimize veriyoruz” dedi.

Ziraat Odası Başkanı AKBUĞA “Görüldüğü üzere bu afet sadece bu senenin ürününe değil zeytinde gelecek sene ürün verecek sürgünlere de zarar vermiştir ve seneye verim düşüklüğüne neden olacaktır. Afetlere engel olamıyoruz fakat yaşanan zararı en aza indirmek için Tarım sigortası yaptırmayı ihmal etmemeliyiz. 

Zarar tespiti yaptırmak isteyen çiftçilerimiz ise 15 Eylül 2022 tarihine kadar Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne dilekçeleri ile başvurmaları gerektiğini hatırlatırım. Tekrar geçmiş olsun. Tek temennimiz bir daha böyle afetlerin yaşanmaması” diyerek sözlerine son verdi.