Özel Doğuş Hastanesi sağlığın her alanında atılım yapmaya devam ediyor. Uzun zamandır bölgemizin en büyük ihtiyaçları arasında sıralanan onkoloji (Kanser Tedavisi) ünitesi Özel Doğuş Hastanesinde devreye giriyor. Bu hafta hasta kabulüne başlayacak ünite sadece Akhisar’dan değil Manisa dahil tüm çevreden kanser hastalarına hizmet verecek. 

Maalesef ki ilimizde kanser büyük bir problem, 10 bine yakın kanser ve benzeri hastalıklara mücadele eden hasta olduğu tahmin ediliyor. Fakat ilimizde Şehir Hastanesi ve Üniversite Hastanesi dışında Onkoloji ünitesi yok. Bu hastanelerde çalışan dört doktor 10 bin hastaya canla başla hizmet vermekte. Hal böyleyken Özel Doğuş Hastanesi tarafından Doç. Dr. Mustafa ÖZTÜRK öncülüğünde açılan Onkoloji Ünitesi hem bölgemizde hemde ilimiz ve çevresinde kanayan bir yaraya merhem olacaktır.  Özel Doğuş Hastanesi Akhisar ve çevresinde özellikte son dönemde artan kanser vakalarına müdahale etmek, tedavi sürecinde meşakkatli bir dönem geçiren kanser hastalarına yardımcı olmak ve onlara en doğru tedaviyi en konforlu ve rahat şekilde sunma adına onkoloji ünitesi açtıklarını ifade ediyor.

Doç. Dr. Mustafa ÖZTÜRK Onkoloji alanında Türkiye’de sayılı kişilerden. İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. ÖZTÜRK 2014 – 2017 yılları arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisinde (GATA) Onkoloji Bilim Dalı Başkanlığı yapmış. Hocanın özgeçmişi çok dikkat çekici. 

1994 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisinde fakülte eğitimini, 2001 yılında ise yine GATA İç Hastalıkları alanında Uzmanlık eğitimini tamamlamış. 2001-2003 yılları arasında Ankara Etimesgut Hava Hastanesinde İç Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Doç. Dr. ÖZTÜRK, 2003-2004 yılları arasında ise ABD’de Minnesota Üniversitesi’nde Kök Hücre ve Embriyonik Kök Hücre ile ilgili çalışmalarda bulunmuş. 2007 yılında GATA Tıbbi Onkoloji bilim dalında tıbbi onkoloji uzmanı, 2008 yılında Yardımcı Doçent, 2011 yılında ise İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Doç. Dr. Unvanını almıştır. 2008 yılında dünyanın önde gelen kanser araştırma ve tedavi merkezlerinden biri olarak kabul edilen ABD bulunan BOSTON MASS GENERAL HOSPİTAL DANA FARBER CANCER INSTITUTE’de akciğer, meme, mide ve bağırsak kanserleri üzerine akademik çalışmalar gerçekleştirmiş. 2014 Yılında GATA Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı ve GATA Erişkin Kök Hücre Nakil Merkezi Başkanı olan Doç. Dr. Mustafa ÖZTÜRK 2017 yılı itibariyle özel sağlık kuruluşlarında kurucu, idareci, uzman ve akademisyen olarak çalışmalarına devam etmiştir. 2022 yılında iki farklı dönemde Almanya da Goch Hastanesi Kanser Merkezinde Almanya’nın önde gelen onkoloji doktorlarından Profesör Rundeyle ile çalışan Doç. Dr. Mustafa ÖZTÜRK bir yandan akademik çalışmalarına da devam etmekte. 

2022-2023 arasında İstanbul Özel Bahçeşehir Üniversitesi Göztepe Hastanesi Tıbbi Onkoloji bölümünde çalışan hocamız 2023 Mayıs ayı itibariyle Özel Doğuş Hastanesi kadrosuna dahil olmuş ve hastalarına hizmet vermeye başlamış.

Akhisarpress olarak mülakat yaptığımız Doç. Dr. Mustafa ÖZTÜRK’e kanser hastalığının tedavisi üzerinde konuştuk.

Akhisarpress: Kanser nedir hocam ve son dönemde bu kadar sık görülmesinin sebebi nedir?

Doç. Dr. Mustafa ÖZTÜRK: Kanser kontrolsüz hücre çoğalması ve kontrolden çıkan hücrelerin vücudu ele geçirmesi olarak tarif edilebilir. Vücudun ele geçirilen bölgesine göre şikayetler olmakta ve farklılaşmaktadır. Kanserin çağımızda en önemli nedeni vücuda toksik kimyasalların alınmasıdır. Bu sigara ile alınabildiği gibi gıda maddelerindeki koruyucu, renklendirici, tatlandırıcı kimyasallar vasıtasıyla da olmaktadır. Çevre kirliliği, radyasyon çok önemli nedenler arasında yer almaktadır. Gıdaların doğallığının bozulması genetiği değiştirilmiş tohumların kullanılması, aşırı düzeyde yapılan tarım ilaçlaması diğer nedenler arasında yer almaktadır. Tabi bir diğer aşırı strestir. Modern insan bu etkenlerden yeterince kaçamadığından kanser vakalarına artık eskisine nazaran çok daha sık karşılaşıyoruz.  

Akhisarpress: Siz meslek hayatınız süresinde en çok hangi kanser türleri üzerinde çalıştınız ve sizce kanser tedavi başarısı yüksek bir hastalık mıdır? 

Doç. Dr. Mustafa ÖZTÜRK: Meslek hayatım boyunca en çok meme kanseri, akciğer kanseri, mide bağırsak kanserleri, prostat kanseri gibi kanserlerleler uğraştım, mücadele ettim. Üniversitede öğretim üyeliği yaptığım dönemlerde kök hücre transplantasyon merkezinin başkanlığını yaptım ve 1000 in üzerinde lenfoma ve multiple myeloma, testis kanseri gibi kanser türlerine yüksek doz kemoterapi ve kök hücre nakli uyguladım. Son 20 yılda kanser tedavisindeki gelişmelere bakıldığında rahatlıkla tüm kanser hastalarının yüzde 80’i tamamen iyileştirilebilir diyebiliriz. Bu son derece yüz güldürücü bir orandır. Önemli olan doğru teşhis, doğru tedavidir. Tedavi sadece ilaçların doğru uygulanması değildir. Hayatın her alanında doktor-hasta ilişkinisin sağlanarak ilaç kullanma, beslenme, stres yönetimi gibi tüm yönleriyle tedavinin planlanmasıdır.  

Akhisarpress: Kanser tedavisinde yenilikçi (akıllı ilaç gibi) uygulamalar hakkındaki düşünceniz nedir? Siz bu yöntemleri uyguluyor musunuz? Bunların tedavi süreçlerine katkısı ne ölçüdedir?  

Doç. Dr. Mustafa ÖZTÜRK: Akıllı molekül diye tabir ettiğimiz ilaçlar kanserin büyüme yollarını kesen ve o kansere göre tedavi imkanı sağlayan yan etkisi standart kemoterapiye göre daha az tedavilerdir. Son yıllarda bu alanda çok ciddi gelişmeler yaşandı. Ayrıca immün sistemi daha güçlü hale getiren tedavi seçenekleri ile kanserin vücudun kendi savunma hücreleri vasıtasıyla daha etkili bir şekilde tedavi edilmesi mümkündür. Biz Akhisar’da tıbbın önümüze sunduğu bütün akıllı ilaç uygulamaları, immünoterapi ve kemoterapi yöntemlerini rahatlıkla uyguluyoruz. Bırakın Türkiye’deki büyük şehirleri, Amerika veya Avrupa’daki tedavi olanaklarına bile sahibiz. Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu  vasıtasıyla tedavilerimiz ücretsiz olarak verilebilmektedir.

Akhisarpress: Kanser tedavisinde Geleneksel ve Tamamlayıcı tıp uygulamaları hakkındaki düşünceleriniz nedir?   

Doç. Dr. Mustafa ÖZTÜRK: Geleneksel tamamlayıcı tıp uygulamaları bizim yaptığımız kanser tedavilerini destekleyen hastanın konforunu arttıran, ağrı, genel halsizlik, bulantı kusma, kilo verme gibi sorunlarını hafifleten uygulamalardır. Bu uygulamaların deneyimli hekimler vasıtasıyla hastane ortamında yapılması son derece önemlidir. Onkoloji Hekimi ile koordineli, ehil ellerde yapılan tamamlayıcı tıp uygulamaları tedavi ekinliğini de arttırmaktadır ve ani gelişebilecek yan etkilere karşı hastane ortamında yapılması hastanın sağlığı ile ilgili önlem almayı kolaylaştırmaktadır. Biz Akhisar’da yine bu alanda oldukça tecrübeli, Fizyoloji Doçenti olan, akademik kariyeri boyunca bu alanda pek çok kanser çalışmasına imza atmış Doç. Dr. Bülent UYSAL ile de oldukça başarılı sonuçlar alacağımıza inanıyoruz.