Güral yaptığı açıklamada şunları söyledi:

ESNAF VE SANATKARIN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

“Değerli Akhisarlılar kıymetli esnaf ve sanatkarlarımız ticaret bakanımız Mehmet Muş başta olmak üzere esnaf sanatkarlar ve kooperatifçilik genel müdürümüz Necmettin Erkan  iç ticaret genel müdürümüz Adnan Başer Türkiye Pazarcılar Fedarasyonu genel başkanımız Ali Karaca ve Fedarasyon yönetim kurulu üyeleri olarak toplantımızı gerçekleştirdik.

ESNAF VE SANATKARIMIZ ADINA FAİZSİZ KREDİ TALEBİMİZ

Ticaret bakanımız Mehmet Muş a esnaf ve sanatkarımızın bu zorlu sürecini birer birer anlatarak sadece pazarcı esnaflarımızın değil Akhisarımızda bulunan tüm esnaf sanatkarlarımızın talebi olan faizsiz 2 yıl ödemesiz can suyu kredi talebini aktardık. Manisa merkez ve ilçe pazarcılar odalarımızın talep ve sorunlarını aktardık. Manisa Yunusemre belediyemizin Manisa merkezimize kazandırmış olduğu millet bahcesindeki pazaryerindeki yerlerin ücret konularını, ve tuhafiye ve manifatura bölümünde sosyete pazarı adı altında İzmir esnafına verildiğinin bilgisini aktarmış bulunmaktayız. kanun ve yönetmeliklere aykırı bir uygulamada bulunan Yunusemre belediyesinin bu yanlıştan dönmesi hususundaki bilgiyi bakanımıza rapor halinde sunmuş bulunmaktayız.

Öte yandan sebzeci ve meyveci esnaflarımızdan 50 bin ve 90 bin tl arasında yer satmak istediğinin bu rakamların çok olduğunun bilgisini de aktardık.

5957 SAYILI KANUNDAKİ DEĞİŞİKLİK TALEBİMİZ

5957 sayılı hal kanunu ve pazaryerleri yönetmeliğinde pazarcı esnaflarımızı mağdur edip sıkıntıya sokan 7 ila 11. maddlerin değiştirilmesi üzerinde tartışarak mütabık kalmış bulunmaktayız.

SEBZE  MEYVE VE GIDA SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

türkiye sebzeciler meyveciler ve pazarcılar fedarasyonu olarak hazırladığımız raporu ticaret bakanımız syn mehmet muş a sunarak esnaf ve sanatkarın girdi maliyetlerinin artışlarından kaynaklanan yaşadığımız sıkıntıları anlattık. akaryakıt elektrik doğalgaz sgk bağkur vb gibi artışları tek tek anlatarak bilgi alışverişinde bulunuldu. yaş sebze ve meyvede fiyat artışlarını avm market lerdeki aşırı artışların stokçuluğun giderilmesi hususundaki tüm akonuları teker teker konuşarak çözüm önerilerimizi sunduk.

KDV İNDİRİMİ İÇİN TEŞEKKÜR

eylül 2021 tarihinde ticaret bakanımız Mehmet Muş ile gerçekleştirdiğimiz toplantıda kdv nin %8 den %1 e indirilmesini talepte bulunduğumuzda bizlere söz veren syn bakanımız sözünü tuttuğundan dolayı kendisine teşekkürde bulunduk.

bizleri can kulağı ile dinleyen her talebimizi tek tek not alan başta ticaret bakanımız Mehmet Muş a esnaf ve sanatkarlar kooperatifçilik genel müdürümüz Necmettin Erkan a iç ticaret genel müdürümüz erkan başar a esnaf ve sanatkarlarımız adına sonsuz teşekkürlerimizi ileterek tüm Manisalı ve Akhisarlılarımızın selamlarını ilettik”

Editör: Mustafa Özdemir