Manisa Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Mandacı, obeziteye dair önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Obezitenin Tanımı ve Yaygınlığı

Dr. Mandacı, obezitenin vücutta sağlığı bozacak derecede anormal yağ birikmesi olduğunu belirterek, dünyada ve ülkemizde obezite sıklığının fast-food beslenmenin artmasıyla hızla arttığını vurguladı. Avrupa'da obezitenin en yüksek oranda görüldüğü ülke ne yazık ki Türkiye. Türkiye'de yetişkinlik çağındaki her üç kişiden biri obezite ile mücadele ediyor.

Obezitenin Riskleri

Obezite, başta kalp hastalıkları olmak üzere; şeker hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, inme, solunum yolu rahatsızlıkları, karaciğer yağlanması, eklem rahatsızlıkları, psikiyatrik hastalıklar ve çeşitli kanserler için çok önemli bir risk faktörü. Bu nedenle obezitenin önlenmesi, bu hastalıkların da önlenmesi anlamına geliyor.

Tedavi Yöntemleri

Dr. Mandacı, obezite tedavisinde temel olarak beş çeşit tedavi uygulandığını belirtti: Diyet tedavisi, egzersiz tedavisi, davranış değişikliği tedavisi, ilaç tedavileri ve son aşamada cerrahi tedaviler.

Obezite Polikliniği Hizmetleri

Hastanemizin obezite polikliniğine başvurmak isteyen hastalar, dahiliye poliklinikleri içinde yer alan obezite polikliniğimize randevusuz şekilde başvurabilirler. Polikliniğe başvuran hastaların öncelikle detaylı hikayesi alınır, fizik muayeneleri yapılır, vücut kitle endeksleri hesaplanır ve gerekli kan ve idrar tetkikleri yapılır. Ardından, yandaş hastalıkların tespiti için kardiyoloji, fizik tedavi, genel cerrahi ve psikiyatri bölümlerine konsülte edilirler.

Eğitim ve Takip Süreci

Değerlendirmelerin ardından obezite gruplarımıza dahil edilen hastalarımıza eğitim seminerleri düzenlenerek obezite hakkında bilinçlendirilirler. Eğitim haftasından sonra hastaların haftalık takipleri başlar. Bu süreçte hastalar, obezite hemşireleri, diyetisyen, fizyoterapist ve psikolog ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirerek kilo takiplerine başlarlar.

Başvuru Bilgileri

Eğer fazla kilolarınız ile başınız dertteyse, randevusuz bir şekilde obezite polikliniğimize başvurabilirsiniz.

Editör: Mustafa Özdemir