METEOROLOJİ'DEN KAR VE TİPİ UYARISI!

Türkiye bu akşamdan itibaren yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giriyor.

METEOROLOJİ'DEN KAR VE TİPİ UYARISI!

 

Türkiye, bu akşam saatlerinden itibaren Balkanlar'dan gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek. Meteoroloji ve AKOM özellikle akşam saatlerinde yoğun kar yağışına karşı uyardı. Marmara dahil tüm Türkiye'de yoğun kar ve tipi bekleniyor.

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, yarın ülke genelinde yağış bekleniyor. Yağışlar, Marmara'nın doğusu, Batı ve Orta Karadeniz, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Akdeniz, Doğu Anadolu'nun batısında kuvvetli olmak üzere Karadeniz, Güneydoğu Anadolu, Kıyı Ege, Akdeniz ve İç Anadolu'da yağmur ve sağanak, Marmara, İç Ege, Doğu Anadolu ile zamanla Batı Karadeniz, Orta Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu ve Göller Yöresi'nde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

 

Hava sıcaklığı da bugün ve yarın iç ve batı bölgelerde, 1 ve 2 Mart'ta ise bütün yurtta 8-10 derece azalacak.

 

KAR ALARMI

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden aldığı bilgiler doğrultusunda "kar" alarmına geçti.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

 

"Yapılan tahminlere göre; Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen soğuk ve yağışlı havanın etkisiyle, İstanbul da yağışın akşam saatlerinden itibaren önce karla karışık yağmura (sulu kar), ardından da kara dönüşmesi bekleniyor.


Kar yağışının Perşembe sabah saatlerine kadar devam etmesi beklenirken, bu gece ile Çarşamba öğle saatleri arasında kuvvetli yağacağı (kar kalınlığı: 5 ila 20 cm aralığında) tahmin ediliyor. Meteoroloji'den alınan uyarı doğrultusunda Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, İstanbul İtfaiyesi, İSKİ, İETT, İSFALT, Emniyet Müdürlüğü, İBB Trafik, Atık Yönetimi, İGDAŞ, Sosyal İdari İşler, Zabıta, Sağlık ve Sosyal Hizmetler, Ulaşım AŞ, Şehir Hatları, Beyaz Masa, Bedaş ve Karayolları Temsilcileri saat 15.00 dan itibarin AKOM' DA hazır bulunacaklar. Karla mücadele ekipleri kritik noktalarda konuşlanarak olumsuzlara karşı kürüme ve tuzlama çalışmaları yapacak. 870 araç ve iş makinesi, 2 bin 406 personel ile karlı hava koşullarıyla mücadele edilecek. İlçe Belediye Başkanlıkları da gerekli tedbirleri almaları için bilgilendirildi. Vatandaşların kar lastiği kullanmaları, emniyet şeritlerini ihlal etmemeleri ulaşım ve çalışmaların daha hızlı yapılması açısından önem taşıyor"

 

İŞTE METEOROLOJİ'NİN UYARISI

 

"Bugün (Pazartesi) öğle saatlerinden itibaren Tunceli, Erzincan ve Bingöl çevrelerinde, akşam saatlerinden sonra Marmara'nın güney ve doğusu (Bursa, Bilecik, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Çanakkale, Balıkesir ile yüksek kesimleri başta olmak üzere İstanbul), Batı Karadeniz (Bolu, Düzce, Karabük ve Kastamonu ile zamanla Zonguldak, Bartın ve İnebolu çevreleri), Kütahya, Uşak, Afyon, Eskişehir ile Salı gününden itibaren Ankara, Çankırı, Denizli çevreleri ile zamanla Göller yöresi (Isparta ve Burdur ) , İç Anadolu bölge geneli ve Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde (Çorum, Amasya ve Tokat) kar yağışlarının kuvvetli ve yer yer yoğun olacağı değerlendirilmektedir.

 

Yoğun kar yağışıyla birlikte kuzeyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar beklendiğinden ; tipi, ulaşımda aksama, görüş mesafesinde azalma, buzlanma, eğimin fazla olduğu yerlerde çığ gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir."

 

VALİLİKTEN KUVVETLİ KAR UYARISI

 

Bursa Valiliği, akşam saatlerinden itibaren etkili olması beklenen "kuvvetli kar" yağışı nedeniyle vatandaşları ve yetkilileri tedbirli olmaları konusunda uyardı.

 

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Marmara'nın güney ve doğusunda, Bursa'nın da aralarında bulunduğu bazı illerde kar yağışının kuvvetli ve yer yer yoğun olacağının değerlendirildiği belirtildi.

 

Yağışın 29 Şubat Çarşamba günü öğlen saatlerine kadar etkili olacağı kaydedilen açıklamada, "Yoğun kar yağışıyla birlikte kuzeyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar beklendiğinden, tipi, ulaşımda aksama, görüş mesafesinde azalma, buzlanma, eğimin fazla olduğu yerlerde çığ gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir" denildi.

 

FIRTINA UYARISI

 

Batı Akdeniz'de batı-kuzeybatı, Doğu Akdeniz'de ise batı-güneybatı yönlerden kuvvetli fırtına bekleniyor.

 

Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, yarın öğle saatlerinden itibaren Batı Akdeniz'de batı-kuzeybatı, Doğu Akdeniz'de ise batı-güneybatı yönlerden kuvvetli fırtına eseceği tahmin ediliyor.

 

Saatteki hızı 75-88 kilometreye kadar yükselmesi beklenen fırtınanın 29 Şubat Çarşamba günü etkisini kaybetmesi ön görülüyor.

 

Bu arada, bugün öğle saatlerinden itibaren Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş çevrelerinde aralıklarla kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmur bekleniyor. Yağış aralıklarla Çarşamba gününe kadar devam edecek.

 

Beklenen yağışların oluşturabileceği, sel, su baskını, heyelan ve yıldırım gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların, fırtınanın olumsuz etkilerine karşı da denizciler, balıkçılar ve sebze üreticilerinin tedbirli ve dikkatli olmaları istendi.

 

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

 

Yağışların, Marmara Bölgesi'nin güney ve doğusu, Kuzey ve Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyıları, Batı Karadeniz ile Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Elazığ, Erzincan, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Yetkililer, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerektiğine dikkat çekti. Doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

 

ÇIĞ TEHLİKESİ

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması konusunda uyardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber