Kanser konuşuldu, farkındalık oluşturuldu

Toplumun çoğu kesiminde amansız hastalık olarak bilinen kanserin birçok yönü ile işlendiği Engin Akyüz ile konuşuyorum programı izleyiciyi ekrana kilitledi.

Kanser konuşuldu, farkındalık oluşturuldu

Yüzlerce yorum ve sorunun yöneltildiği programda kanser hastalığı, sebepleri, belirtileri, teşhisi, tedavisi ve etkileri bakımından uzman konukların yorumlarıyla işlendi.

Programa konuk olarak Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Erdem Nalbant, Uzman Diyetisyen Ali Kıran, Psikolog Yağmur Düztaş, kanseri yenen kanser hastası Berrak Peker katıldı. Engin Akyüz’ün ve izleyici sorularını cevaplayan konuklar, kanser hakkında bilinmeyen birçok konuyu açıklığa kavuşturdu.

Kanserin ne olduğu, insanın niçin kanser hastası olduğu, kanserin vücuttaki ilerleyişi, evrelerinin ne olduğu, tedavi sürecinde yapılanlar, cerrahi müdahalelerin ne olduğu gibi konulara açıklık getiren genel cerrahi uzmanı Opr. Dr. Erdem Nalbant kanser tedavisinde yaşanan olumlu gelişmelerin yüz güldürücü olduğunu belirterek ” ancak en önemlisi erken teşhis etmek” diyerek kanserde erken teşhisin önemine işaret etti.

Dengeli, düzenli ve yeterli beslenmenin sağlık açısından olduğu kadar kansere yakalanmama açısından da önemli olduğunu ifade eden Uzman Diyetisyen Ali Kıran fastfood kültürünün obeziteye, obezitenin de kansere sebep olduğunu belirterek beslenme şeklinin önemine değindi. Kıran konuşmasında doğal beslenmenin sağlıklı yaşama katkısının büyük olduğunu söyleyerek “vitamin, protein ve mineral ihtiyacımızı karşılayacak yeterli ve dengeli beslenmek sağlığımızı temin etmenin ön şartı” dedi.

Kanser hastalığına yakalananların yaşadığı ruhsal travmanın önüne geçmenin yolunun aile bireyleri, doktor ve hasta işbirliği ile yapılacak ortak tedavi olduğunu belirten Psikolog Yağmur Düztaş “hastanın psikolojik dengesinin, ruh sağlığının yerinde olması, ailenin ve doktorun motivasyonu, hastaya samimi yaklaşım tedavinin olumlu seyrini etkiliyor” diyerek kanser hastalarının yaşadıkları psikolojik travmalara örnekler vererek açıklamalarda bulundu.

Kanseri yenen, kanser hastası Berrak Peker programda gösterdiği güler yüzü ve neşesi ile hayata olan bağlılığını, yaşam sevincini sergiledi. Peker hastalığı ilk öğrendiği günden tedavi sürecine ve hastalığı yendikten sonra yaşadığı mutluluğa varıncaya kadar tüm duygularını izleyicilerle paylaştı. Peker program sonunda kanser farkındalığına vurgu yaparak kadınlara erken teşhis için kontrollerini ihmal ettirmemeleri konusunda uyarılarda bulundu.

4 şubat dünya kanser günü dolayısı ile düzenlenen kanser farkındalığı oluşturma amaçlı programa birçok farklı ilden izleyiciler soru ve yorumları ile katıldı. Birçok izleyici program ekibine bu denli faydalı bilgileri paylaştıkları için teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber