CHP Akhisar Teşkilatından elektrik zamlarına protesto!

Akhisar Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilçe Başkanı Umut Çavuş, CHP kadın Kolları başkanı Fatma Çelebci'nin organize ettiği, Ocak ayı içersinde gelen elektrik faturaları ile ilgili basın açıklamasını İkinci nakliye caddesi üzerinde bulunan Gediz Elektrik Müşteri İlişkileri binasının önünde saat 14.00'te yaptılar.

CHP Akhisar Teşkilatından elektrik zamlarına protesto!

Akhisar Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilçe Başkanı Umut Çavuş, CHP kadın Kolları başkanı Fatma Çelebci'nin organize ettiği, Ocak ayı içersinde gelen elektrik faturaları ile ilgili basın açıklamasını İkinci nakliye caddesi üzerinde bulunan Gediz Elektrik Müşteri İlişkileri binasının önünde saat 14.00'te yaptılar.

CHP İlçe Başkanı Umut Çavuş;"Zamlı elektrik faturalarıyla vatandaşı çarptılar" dedi. Basın açıklamasına CHP Manisa Milletvekili A. Vehbi Bakırlıoğlu, İYİ Parti Akhisar İlçe Başkanı Halil Korkmaz, Akhisar Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Ali Men, dernekler, Sendika temsilcileri ve vatandaşlar katıldı."Kurtuluş Yok, Tek Başına Ha Hep, Ya Hiç","Direne, Direne Kazanacağız", Susma Haykır, Bu Senin Hakkın", Gün Gelecek, AKP Halka Hesap Verecek" "Zam, Zulüm İşkence İşte AKP", "Faşizme Karşı Omuz Omuza", "İşte Burası Faşizm Yuvası" sloganları altında, CHP ilçe Başkanı Umut Çavuş basın açıklamasını okudu.

CHP İlçe Başkanı Umut Çavuş'un okuduğu basın açıklamasının tam metni;

BASIN AÇIKLAMASI

Değerli Basın Mensupları; Saray iktidarı zam yapmaya doymuyor. Türkiye, ekonomik buhran ile yangın yerine dönmüşken, yangının kundakçıları vatandaşlarımıza bir de enerji buhranı yaşatıyor. Elektrikten doğalgaza, akaryakıttan köprü geçiş ücretlerine, harçlardan vergilere kadar her şeye durmaksızın zam yapılıyor. Hayat pahalılığı ile halk yoksullaştırılıyor. Vatandaşlarımızın pazar fileleri boş, tencereleri boş, cüzdanları boş! Kaybeden kim? 83 milyon! Peki ya kazanan? Saray ve yandaşları! Enerji buhranının kahramanı Saray iktidarı, elektrik zamları ile “Kademeli Zam, Kademeli Zulüm” politikasını uygulamaya koydu. Bu zammın başrolünü AKP İlçe Başkanlığı gibi çalışan EPDK üstlendi. Elektrikte kademeli soygunun mağdurları yine işçi, memur, emekli, çiftçi, esnaf oldu. Saray iktidarı, elektrikte “kademeli tarife” adı altında Cumhuriyet tarihin en büyük zammını 1 Ocak günü yürürlüğe koydu. Kademeli zulme dönüşen tarifeyi hayata geçirirken ilk kademeye yüzde 52 zam, bir üst kademeye de yüzde 127 zam yapmayı ihmal etmedi. Üstüne basa basa söylüyoruz: Dar gelirlilere destek olacağını söyledikleri ilk kademeye bile yüzde 52 zam yaptılar. Şeytanın bile aklına gelmeyecek bu düzenlemeyle zamlı elektrik faturaları ile vatandaşı çarptılar. Kademeli tarife öyle bir döneme denk geldi ki Aralık ayı zamsız, Ocak ayı ise zamlı elektrik bedelleriyle hesaplandı. Bu geçiş döneminde Aralık ayı tüketiminin yaklaşık 20 günü eski zamsız tarifeden, Ocak ayı tüketiminin yaklaşık 10 günü de yeni zamlı tarifeden hesaplandı. Ocak ayının 10 günlük elektrik tüketimi fiyatı ile yazılan fahiş zamlı faturalar büyük tepki topladı. Çünkü faturalar 2 ila 3 kat arası arttı. "Kademeli Zam, Kademeli Zulüm" politikasının ikinci kısmı 1 Şubat tarihinde hayata geçirildi. Bu kez AKP Genel Başkanı zaten fahiş zam yaptığı ilk kademenin 150 kilovat saat yerine 210 kilovat saate çıkarılacağını duyurdu. Cumhuriyet Halk Partisi olarak üstüne basa basa “Kademeli tarife, sosyal tarife olmalıdır” diye defalarca uyardık. Defalarca “Düşük kademe, zam yapılmadan en az 230 kilovat saat olmalıdır” diye uyardık. Saray’ın “ben yaparım olur” zihniyetiyle ısrarlı basiretsiz yönetimi vatandaşlarımızın bütçesinde yeni gedikler açtı.

Değişen hiçbir şey olmadı!

Elektrik tarifelerinde Cumhuriyet tarihinin en büyük zamları hala yürürlükte. 4 kişilik bir ailenin 230 kilovat saat elektrik tüketimi için Aralık faturası 210 liraydı, Ocak ayında 370 lira oldu. Şubat’ta ise 330 lira olacak. Yani zam yine zam olarak kaldı! Vatandaş fahiş zamların, hayat pahalılığının altında hala eziliyor. Saray iktidarı tarife oyunlarıyla kendi yaptığı zamların üstünü örtmeye çalışıyor. İşin aslı Şubat ayı faturaları vatandaşlarımıza gönderildiğinde bir kez daha ortaya çıkacak. Öte yandan ticarethane tarifesine de en üst kademeden tarihin en büyük zammı yapıldı. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha söylüyoruz;“Elektrik insan hakkıdır, ulaşılabilir ve insani yaşam koşullarında ödenebilir bir ücreti olmalıdır!”Cumhuriyet Halk Partisi olarak vatandaşlarımızı yaşadıkları enerji buhranından çıkaracak acil uygulamaların derhal hayata geçirilmesi çağrısını yapıyoruz.

•          Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun daha önce defalarca vurguladığı gibi Kara Kış Fonu derhal kurulmalı ve dar gelirli vatandaşlarımıza fatura desteği sağlanmalıdır.
•          KDV ve ÖTV’nin hiç değilse kış aylarında sıfırlanmalıdır.

•          Aralık 2021 – Ocak 2022 döneminde vatandaşlarımızdan tahsil edilen yüzde 127’ye varan fahiş zamlı elektrik tüketim bedelleri iade edilmelidir.

•          Aynı şekilde, yılbaşında sanayi elektriğine yapılan yüzde 130, ticarethane tarifesine yapılan yüzde 125 ve tarımsal sulamada yapılan yüzde 95 oranındaki zamlar derhal geri çekilmelidir. Halkımıza buradan bir kez daha söz veriyoruz. İktidarımızda ekonomik buhrana da, enerji buhranına da tümüyle son verecek tüm adımları atacağız. Bu zor günleri hep birlikte geride bırakacağız. Aydınlık günleri hep birlikte kuracağız!

CHP MANİSA MİLLETVEKİLİ A. VEHBİ BAKIRLIOĞLU

Basın açıklamasında konuşan CHP Manisa Milletvekili A. Vehbi Bakırlıoğlu;" Dün Akhisar’da grevde olan sağlık emekçileriyle beraberdik. Oradaki hekim arkadaşlarımızı dinledikten sonra Türkiye’de Adalet ve Kalkınma Partisinin sağlık politikalarını iflas ettiğini kendi gözlerimizle gördük. Bugün de burada son dönemde gelen insafsız zamları birlikte protesto ediyoruz. İktidarın enerji politikası yerle yeksan olmuştur. Bugün gelmiş olduğumuz bu durumun sorumlusu Adalet ve Kalkınma Partisidir ve uyguladığı özelleştirmelerdir. Önce elektrik üretimi özelleştirdiler, dağıtımı özelleştirdiler şimdi de iletimi özelleştirmek istiyorlar. Biz buna müsaade etmeyeceğiz. Bir ülkede bir günde konutların elektriğine yüzde 50 ile yüzde 120 arasında zam geliyorsa o ülkede büyük bir kriz var demektir. Bir ülkede tarımsal sulamada kullanılan elektriğe yüzde 95 zam geliyorsa o ülkede büyük kriz var demektir. Bir ülkede esnafın ve sanayicinin kullandığı elektriğe yüzde 127 zam geliyorsa o ülkede kriz var demektir. Akaryakıt fiyatlarına bir yılda yüzde 120 zam geliyorsa büyük bir krizle karşı karşıyayız demektir. AK Partililer, ‘Dua edin halinize, Avrupa’da elektrik doğalgaz ve akaryakıt fiyatları yüzde 300-400 arttı. Eğer biz olmasaydık daha da artacaktı. Halinize şükredin’ diyorlar. Ancak yalan söylüyorlar. Çünkü OECD ülkelerinde geçen sene enerji enflasyonu yüzde 26 artmış. Bizim ülkemizde geçen sene yüzde 50 artmıştı. En son gelen zamlarla beraber Türk halkı Avrupa’nın ve OECD’nin en pahalı elektriğini kullanan insanları haline geldi. Türk çiftçisi Avrupa’nın en pahalı mazotunu kullanır hale geldi. Esnaflarımız elektrikleri kapatmak zorunda. Kiradan daha fazla elektrik faturası ödemek zorunda kalmış esnafımız var. Evlerimizde elektrik yakamıyoruz, ısınamıyoruz. Ancak bir yerde elektrik parıl parıl parlıyor. Sarayın ışıkları parıl parıl parlıyor. Bu işin sorumlusu biz değiliz, Türk halkı da değil. Bu faturaları ödemek zorunda kalan biz değiliz. Faturayı ödemesi gereken saraydır. Türk halkı da önüne ilk sandık geldiği zaman bu işin faturasını saraya ödetecektir. Birlikte aydınlık günler göreceğimize inancım tamdır" dedi.

ESNAF SANATKARLAR ODASI BAŞKANI HASAN ALİ MEN

Basın açıklamasında konuşan Akhisar Esnaf Sanatkarlar Odası başkanı Hasan Ali Men;" İçinde bulunduğumuz olağanüstü durum 84 milyonu ilgilendiriyor. Bu partiler üstü bir iş. Bir fırıncının elektrik maliyeti bundan 1 ay önce 3 bin liraydı. Şu anda 12-13 bin lira fatura geliyor. Ekmeğin maliyetini hesapladığımızda şu andaki maliyet 4 lira benim fırıncı üyelerim 2.5 liraya ekmek satıyor. Ama önümüzdeki günlerde elektrik fiyatları geriye alınmazsa ekmeği 5 liradan yiyeceğiz. Ben ülkemiz adına bundan utanç duyuyorum. Kasap arkadaşlarımıza 1 ay önce 3 bin lira gelen faturalar bu ay 10 bin lira olarak geldi. Mesele parti ve siyaset meselesi değil. Biz bu ülkede 84 milyon hep beraber yaşıyoruz. Sorun hepimizin. Bir an önce bizi yönetenlerin buna bir çözüm yolu bulmaları lazım. Yoksa esnaf arkadaşların üretim yapma şansı kalmayacak" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Has akhisarlı
Has akhisarlı - 7 ay Önce

Umut çavuştan ve Vehbi beyden belediyedeki hurda ve mazot hırsızlığı ile ilgi bir kişinin tutuklandığı haberi ile ilgili açıklama yapmasını bekliyoruz hırsızzzz vaar

Fransız
Fransız - 7 ay Önce

Önce işinizi yapın protestoyu sonra yaparsınız

akhisarli
akhisarli @Fransız - 7 ay Önce

Harbiden olaya Fransız'sın. Yapılan elektrik ve diğer zamlar hiç mi zoruna gitmiyor? Ha soyle olabilir tabi cebini iktidarla ekstra dolduruyorsan sesin cıkmaz.
Arabamı ilk aldıgım 2017 (LPG) mayıs 'da 85 TL ye doluyordu, az önce doldurdum 342 TL'ye doldu. 4,5 yılda 4 kat artmış. Gelirime baktım sonrasında, 4 kat artmadıgını gördüm.
Bu kadar zam hoşuna gidiyorsa, ödeyemeyen fakir fukaranın en azından 1-2 nin faturasını öde de sevaba girersin.

Akhisarlı genç
Akhisarlı genç @Fransız - 7 ay Önce

Millet hakkını arıyor, ne var bunda

Kahdhdhısj
Kahdhdhısj @Fransız - 7 ay Önce

Oy ver de iş yapsınlar.

Vatandaş
Vatandaş - 7 ay Önce

Protestodan genel başkanımızın haberi var mı

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber

canlı bahis
bahis
türkçe bahis siteleri
canlı bahis
bedava bonus veren bahis siteleri
canlı bahis siteleri
bahis siteleri
canlı bahis oyna
deneme bonusu
adana escort
gaziantep escort
adana escort
gaziantep escort
1xbet
mersin escort
dizibox izle