6 Eylül Akhisar'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılı kutlandı

6 Eylül 1922 yılında gerçekleşen Akhisar’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98.yıl kutlama etkinlikleri Milli Egemenlik Meydanında protokol ve resmi ve özel kuruluş temsilcilerinin çelenk konulmasıyla yapıldı.  

6 Eylül Akhisar'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılı kutlandı

Çelenklerin sunma ve kutlama programında sunuculuğunu Akhisar Ayvaz Dede İmam Hatip Ortaokulu Türkçe öğretmeni Eda Güler, tören yöneticiliğini Akhisar Ayvaz Dede İmam Hatip Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni Cihan Demirbek'in komutuyla Akhisar Belediyesi Bando ekibi eşliğinde saygı duruşu ve Akhisar Ayvaz Dede İmam Hatip Ortaokulu Müzik öğretmeni Memnune Ekinci'nin yönetimiyle İstiklal Marşı ile başladı. Akhisar Ayvaz Dede İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinden Firdevs Boztaş (Bu Vatan Kimin) Mina Nur Erkaya (Bayrak) şiirlerini okudular.

Şiirlerinin ardından Akhisar Belediye Başkanı Ecz. Besim Dutlulu günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı. Başkan Besim Dutlulu;" Milli Mücadelemizin 98’inci yılında, Kuvayi Milliye Şehri Akhisar’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun şerefine bugün bir aradayız. Sözlerime başlamadan önce bu toprakları bizlere vatan kılan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, yürekleri vatan aşkı ile dolu aziz Şehit ve Gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Onlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Millî Mücadele, Anadolu'nun her karış toprağına yüce milletimizin mübarek kanı ve tertemiz alın teri akıtılarak tarihe yazılmış büyük bir kahramanlık destanıdır.  Türk milletine bu mücadele ruhunu veren en büyük unsur, özgürlük ve bağımsızlığa olan inancı ve özlemidir. Bugün özgür ve bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşıyorsak, esaret altında yaşamaktansa ölümü tercih eden, şehitlik mertebesini kendine şeref madalyası gören Ata’larımız sayesindedir. Akhisar’ımızın geçmişte çektiği acıları, vermiş olduğu mücadeleyi asla unutamayız. Geçmişimizden aldığımız bu mücadele ruhu ile birlikte şanlı Türk Bayrağımızı gelecek nesillere devredeceğiz. Akhisar halkı olarak bizler, bize bu cennet toprakları canlarını vererek bırakan atalarımızı asla unutmayacağız. Şehitlerimizin kanı ile sulanan bu topraklar bize en büyük mirastır. Bugün ise bu büyük mücadelenin bu onurlu, şanlı başarının mirasçıları olan bizler bütün bunları bir emanet bilmeli ve emaneti yücelterek korumayı ilke edinmeliyiz.

98 yıl önce bugün, 30 Ağustos’ta kazanılan Büyük Zafer’in ardından, 6 Eylül 1922’de işgalci devletler, kahraman askerlerimiz tarafından Akhisar’dan kovularak Ege Denizi’ne doğru sürüldü. Kahraman askerlerimiz 6 Eylül 1922’de düşmanı Akhisar’dan kovarak, Türk bayrağımızı bir daha inmemek üzere göndere çekmiş ve Akhisar'ımızın kurtuluşunu ilan etmiştir. Millî Kurtuluş Mücadelemizin zafere ulaşmasında önemli bir yere sahip olan Akhisarlılar, bu ülkenin kurucusu, Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik saldırılara da hiçbir zaman geçit vermemiştir ve vermeyecektir. 98 yıl önce Akhisar'da yakılan Millî Mücadele Ateşi ve Kuva-yi Milliye Ruhu bugün de aynı azim, kararlılık ve inançla devam etmektedir. Bugün dünyanın içerisinde bulunduğu koronavirüs salgını sebebiyle meydanlarda çok kalabalık olamıyoruz. Ama evlerinde, balkonlarında binlerce Akhisarlı, zaferimizin ve kurtuluşumuzun coşkusunu kalplerinde hissetmeye devam ediyor. Akhisar’ın bu asil duruşunu saygıyla selamlıyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, yürekleri vatan aşkı ile dolu aziz Şehit ve Gazilerimizi rahmet ve minnetle anarken, tüm Akhisarlıların 6 Eylül Kurtuluş Günü’nü kutluyorum diyerek sözlerine son verdi. Daha sonra Akhisar Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin Belediye önünde oyunlarıyla tören sona erdi.

Törene Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, AK Parti manisa Milletvekili Uğur Aydemir, CHP Manisa Milletvekili A. Vehbi Bakırlıoğlu, Akhisar Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava İstihkam Albay Mehmet Şahin, Belediye Başkanı Ecz. Besim Dutlulu, Akhisar Cumhuriyet Başsavcı vekili Mustafa Akyüz, askeri erkan, siyasi partiler, Daire müdürleri, oda ve dernek yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.
Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2020, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber