Sigara Fabrikası Tekrar Satılığa Çıktı

30 yıllık bir mazisi olan, devletin kasasından 200 milyon doların üzerinde para harcanan, faaliyete hiç geçmeyen

Sigara Fabrikası Tekrar Satılığa Çıktı

Mustafa ÖZDEMİR (Akhisarpress.com) - 30 yıllık bir mazisi olan, devletin kasasından 200 milyon doların üzerinde para harcanan, faaliyete hiç geçmeyen, 1 milyon 200 bin metre kare alan üzerinde bulunan Akhisar Sigara Fabrikası’nın 796.554,52 metre karelik alanı iki ayrı parsel halinde Özelleştirme İdaresi tarafından tekrar satışa çıkarıldı.


İki kez Başbakanlık Özelleştirme İdaresi tarafından satışı çıkarılan, yatırımcılar tarafından ilgilenilmemesi nedeniyle, değişik görüşlerin ortaya atılmasından sonra, Tekel’in hazineye olan borçları nedeniyle, Özelleştirme idaresinden hazineye geçen Akhisar Sigara Fabrikası için bu kez değişik projeler üretildi. 1200 dekar arazide değişik kurumlar için parseller oluşturulmak istendi. Üniversite, Polis okulu, Depolar, Eğitim Kampusu, Yurt Binaları, Resmi Kurumlar, Belediye Hizmet alanı ve Rekreasyon alanları olarak bölünmek istendi. Bu çalışmalar yapılırken satılması için tekrar özelleştirme İdaresine devredildi. Bu arada Akhisar’da Üniversite Yaptırma ve Yaşatma Derneği kuruldu. Celal Bayar Üniversitesi Akhisar Meslek Yüksek Okulu müdürlüğü tarafından bir kısmı Özelleştirme İdaresine başvurularak resmen istendi. Yetkili kurumların çalışmaları ve siyasilerinde girişimleri ile 2 ayrı tapuda bulunan toplan1Milyon 200 bin metre kare alan 9 ayrı parsele ayrıldı.


Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığının Türkiye’deki 38 gayrimenkullerin satış listesi içinde bulunan Akhisar Sigara Fabrikasının 2 ayrı parseli satışa çıkarıldığı ilan edildi.. 36. sırada bulunan Manisa ile Akhisar İlçesi Atatürk Mahallesi 2302 ada, 1 no.lu parseldeki 259.121,93 metre kare yüzölçümlü gayrimenkul, 250.000 TL. Geçici Teminat bedeli, 500 TL. İhale Şartname bedeli ile; 37. sırada bulunan Manisa İli Akhisar İlçesi, Atatürk Mahallesi 2305 ada, 1 no.lu parseldeki 537.432,59 Metre kare yüzölçümlü gayrimenkul de 750.000 TL. Geçici Teminat Bedeli, 1.500 TL. ihale şartname bedeli ile satışa çıkarıldı. Özelleştir İdaresinden yapılan açıklamada, ihalenin pazarlık usulü ile gerçekleşeceği, ihale komisyonunca gerekli görüldüğü takdirde ihaleler, pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile açık arttırma suretiyle sonuçlandırılacağı belirtiliyor. Akhisar Sigara fabrikasında bulunan toplam 796.554,52 metre karelik iki ayrı parsel içir son telif verme tarihinin 24.01.2013 günü saat 17.00 olduğu açıklandı.

Akhisarlılar için adeta bir yılan hikayesine dönen Sigara Fabrikası sınırları içinde bulunan diğer 7 parselden 219.927 Metre karelik bir alan Üniversite yeri olarak ayrıldı. Diğer; 18.354, 9296, 6576, 6402, 4977 ve 290 metre kare parseller bulunuyor. 2 büyük parseli satışa çıkan, 1 parseli üniversiteye ayrılan Akhisar Sigara Fabrikasında bulunan diğer 6 parselin nasıl değerlendirileceği de merak konusu.


Özelleştirme idaresinin satışa çıkardığı iki parsel üzerinde genellikle Sigara Fabrikası için yapılan binalar, Üniversiteye ayrılan parselde de eskiden tekel tütün deposu olarak binalar bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber