Oda ve Borsalar Toplantısının İlki Akhisar'da Yapıldı

Manisa ili ve ilçeleri Oda ve Borsalar istişare toplantısının ilki Akhisar’da düzenlendi.

Oda ve Borsalar Toplantısının İlki Akhisar'da Yapıldı

Manisa ili ve ilçeleri Oda ve Borsalar istişare toplantısının ilki Akhisar’da düzenlendi.

Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) başkanı Abdurrahman Yılmaz; “Bugün nazik davetimize teşrif ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Bu toplantı yapılmasını resmiyetten çıkarıp kaynaşma anlamında birlik beraberlik noktasında herhangi bir resmiyeti işin içine sokmadan böyle bir istişare toplantısına başlangıç yapalım her ay farklı bir ilçemizde toplanmanın fitilini ateşlemeyi arzu ettik. Hep beraber bir araya gelmek bir başlangıç, bir araya geldikten sonra orada durabilmek hiç olmazsa bir ilerleme daha sonra hep birlikte bir hareketi ortaya koymak başarıdır. 

Ülkemiz zor günlerden geçiyor, bunu her zaman tekrar ederim bizim üç düşmanımız var. Birisi fakirlik, birisi ihtilaf, birisi cehalettir. Biz bu fakirliği çok çalışarak istihdam yaratarak bu hastalığımızdan kurtulabiliriz. Cehalet eğitimle telafi edilebilir. Diğeri ise ihtilaf, bugün birlik olma günüdür. Bizde bunun numunesini burada yapmaya çalıştık. bu ittifakımızdan vazgeçmemiz lazım ne pahasına olursa olsun. Çünkü bu gemi hepimizin, gemi su almaya başladığı zaman hepimiz sıkıntı çekmeye başlayacağız. İkinci bir Nuh’un gemisi yoktur. Tekrar geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap; “Bugün burada Akhisar Ticaret ve Sanayi Odasının misafirliğinde bir toplantıda beraberiz. Manisa’da her şeyden önce ciddi bir potansiyel olduğunu görüyoruz. Bizlerin birlik ve beraberlik içinde Manisa’nın kalkınmasında birliğe ihtiyacımız var. Yatırım yapanı destekleyeceğiz. İhracatçıya teşvik vereceğiz ki önümüz daha da açılsın. Tarım Manisa’mızın olmazsa olmazlarından bir tanesi üzüm ve zeytinde ciddi söz sahibiyiz. Önümüzdeki yıllarda gıdanın arz ve talepten gelene baktığımızda Manisa’nın önemi çok daha belirgin olacaktır. Manisa büyük ova projesine girmiştir. Biz Manisa Toprak Kurulu üyesi olarak da tarıma dayalı mutlak tarım arazilerine korumakla tarımın önünü açıyoruz. Bizler yatırımcıya da mutlaka yer vereceğiz. Manisa ve ilçeleri de Manisa il merkezi kadar kuvvetli Akhisar, Alaşehir, Turgutlu hepsinde tarımla birlikte organize sanayi bölgeleri de ülkemizin ihracatını destekliyor. Bakıyoruz yatırım yapacağız yer sıkıntımız var. Bugün organize sanayilerde yer almaya kalktığımızda dönümü 500 bin civarında yani bir 10 dönüm yer aldığımızda 5 Milyon lira bir para ödeyeceğiz. Biz desteklerimizde mutlaka TOBB başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile beraber bu konularda desteğe ihtiyacımız var. Bizler üretmek için çalışmak için istihdam için çalışıp daha fazla ileriye gitmemiz gerekiyor. Proje ve yatırım konularında ortaklık kültürümüzün gelişmesi gerektiğine inanıyorum. Bugün baktığımızda Denizli, Gaziantep ve Kayseri’de ortaklık kültürü dengelememiz gerekiyor. Sözde değil ihracatta Manisalı olmalıyız ki Manisa’nın potansiyelini daha iyi yükseltelim” dedi.

Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Faruk Aydın; “Tabiki birlik beraberlik çok önemli, bizler odalar ve borsalar olarak Manisa’da hep birlik beraberlik içindeyiz. Ege bölgemizde bizim hiç bakanımız olmadı. Biz Manisa’mızdan bir bakan istiyoruz. AK Parti iktidara geldiği yıllardan itibaren bizim bir bakanımız olmadı. Bizim en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi tarım sektörü, ben Tariş Pamuk’ta As Başkanım, pamuk ekildiği zaman bütün ürünlerimiz para yapıyordu. 80 ihtilalinde bile pamuk ihraç ederken bugün yüzde 65 pamuk ithal eder hale geldik. Maalesef tarım sektöründe sınıfta kaldık. Ulaşımda sağlıkta gayet iyiyiz hükümetin hakkını da vermemiz lazım. Ama tarım sektöründe sınıfta kaldık. Çünkü bizim Gediz havzamız dünyanın en harika toprakları bütün ürünlerimizi yetiştirebilen topraklara sahibiz. Topraklarımızın değerini alamıyoruz. OSB’lere geldiğimizde yer tahsislerinde büyük sıkıntı var. Turgutlu İzmir’e yakın olması sebebiyle aşırı derece bir yüklenme var. Bunların Ahmetli’ye biz tarıma dayalı organize sanayi kurmamız gerektiğine inanıyorum. Bizim ülkemiz sanayi değil tarım ülkesiyiz. Bu konuda büyük sıkıntılarımız var.” Dedi.

Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası meclis üyesi Erol Boşnak; “Her şeyden önce insanların bir araya gelmesi kazanımdır. Bizi bir araya getirdiklerinden dolayı yönetici arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Tarımla ilgili borsa ve sanayi odasındaki arkadaşlarımıza zeytindeki primle ilgili çalışmalar olmasına rağmen gerçekleşmemesini anlamış değilim. Bu konuda daha iyi gayret gösterilmesini diliyorum. 

Esnafımız Akhisar’da çok mustarip bununda nedeni yollardaki olan çalışmalar. Bizim Akhisar’ımızın şuanda kent olarak bir sahibi olduğunu düşünemiyorum. Kim nerede yetkilidir bilemiyoruz. Artık şunu duyuyoruz Akhisar’dan araba almayın. Niye çünkü hiçbir alt takım yok her taraf paramparça olmuş vaziyette bunu da Akhisar’daki özellikle belediyelerin hızlandırırlarsa sevinirim” dedi.

İstanbul yolu üzerinde Gülbeyaz-ı Ziyafet Restoran’da Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliği yaptığı toplantıya Manisa TSO başkanı Adnan Erbil, Manisa TSO Meclis başkanı Hayati Dulman, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Manisa TSO Genel Sekreteri Fatih Özsümer, Manisa TB Genel Sekreteri Mutlu Karakaş, Akhisar TSO Başkanı Abdurrahman Yılmaz, Akhisar TSO Meclis Başkanı Şenol Ürküp, Akhisar TSO Genel Sekteri Ali Özkervancı, Akhisar TB Meclis Başkanı Bahattin Alkın, Akhisar TB Genel Sekteri Gökben Dikilitaş, Gördes TSO Başkanı Mehmet Hoşaf, Gördes TSO Meclis Başkanı Ahmet Demirulus, Gördes TSO Genel Sekteri Cengiz Güntaş, Salihli TSO Başkanı İbrahim Yüksel, Salihli TSO Meclis Başkanı Levent Kılınçaslan, Salihli TB Başkanı Yetiş Aksoy, Salihli TB Meclis Başkanı Halil Çöygün, Salihli TB Genel Sekreteri Turan Yalçın, Soma TSO Başkanı Hakan Işık, Soma TSO Meclis Başkanı İsmail Hakkı Bakır, Soma TSO Genel Sekreteri Canan Copkıran, Turgutlu TSO Başkanı Faruk Aydın, Turgutlu Genel Sekteri Nevzat Avcı katıldı. (MÖ-KM)Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2017, 03:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber