Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Şebnem Çelik, Akhisar’da kendi kliniğinde hastalarına en iyi şekilde hizmet vermeye devam ediyor. 

Akhisar’da uzun yıllar özel hastanelerde görev yaptıktan sonra 2020 yılında kendi kliniğini hizmete açan Uzm. Dr. Şebnem Çelik, Hürriyet Mahallesi, 425. Sk. No:18’da hizmet vermeye devam ediyor. 

Birçok ebeveynin, çocuklarını yetiştirme sürecinde endişe duyabildiğini ve bu süreçte çevrelerindeki birçok kişinin de deneyimlerini paylaştığını söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şebnem Çelik, her çocuğun farklı olduğunu hatırlatarak çocukların gelişme sürecindeki doğru bilinen yanlışlıkları anlattı.

Çocukları dünyaya geldiği andan itibaren tüm ebeveynler, yetiştirme süreciyle ilgili doğruları yapmak konusunda endişe duyabildiğini kaydeden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şebnem Çelik, bu dönemde babaanneler, anneanneler, komşular hatta tanıdıkların çocuk yetiştirme konusunda kendi deneyimlerini paylaşıp tavsiyelerde bulunabildiğini söyledi. Uzm. Dr. Şebnem Çelik, çocuk gelişiminde deneyimlerin önemli olduğunu ancak her çocuğun farklı olduğunu unutmamak gerektiğini hatırlatarak, çocuk gelişimiyle ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı.

ÇOCUĞUN BOYUNU OLUŞTURAN TEK ETKEN GEN DEĞİLDİR

‘Çocuğun boyunun kısa olması ebeveynlerin hatasıdır’ inanışına açıklık getirerek sözlerine başlayan Uzm. Dr. Şebnem Çelik, çocuğun boyunu oluşturan etkenlerin multifaktöriyel olarak tanımlanan çoklu faktörlerden oluştuğunu ve bu nedenle tek etkenin genetik olamayacağını belirtti. Uzm. Dr. Şebnem Çelik, “Burada genetik yatkınlık kadar çevresel faktörler dediğimiz beslenme, uyku, çocuğun spor yapması da önemlidir. Ayrıca çocuğun doğum haftası, doğum ağırlığı ve ilk iki yaştaki büyüme de çocuğun gelişimini çok ciddi anlamda etkilemektedir” dedi.

BÜYÜME VE GELİŞME BOZUKLUĞU ZEKÂYI DİREKT ETKİLEMEZ

Büyüme, gelişme bozukluğunun çocukların zekâsını da etkilediğine dair bilginin, bir anlamda doğru olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şebnem Çelik, şöyle konuştu:

“Büyüme dediğimiz zaman çocuğun vücut ağırlığı ve boyundan bahsederken, gelişme dediğimizde çocuğun motor fonksiyonlarının, zekâ gelişiminin yaşına göre davranışları değerlendirilir. Dolayısıyla büyüme ve gelişmesi genelde bir arada kullanılır. Ancak büyüme kısmen daha fiziksel bir şeydir ve bu noktada küçük çocuklarda baş çevresi de boy ve kilo kadar önemli bir belirteçtir. Büyümeyi değerlendirirken çocuğun vücut ağırlığına ve baş çevresine de bakıyoruz. Örneğin baş çevresinde normalden sapmalar yani fazla büyüklük veya fazla küçüklük olması çocukta zekâ geriliğine neden olabilecek bir bulgu olabilir. Aynı şekilde çocuğun motor fonksiyonlarını etkileyen bir hastalık da zekâ gelişimi ile bir gelişme geriliği neden olabilir. Yani çocukta hem zekâ geriliği hem de motor fonksiyonlarında gerilik ile giden hastalıklar olabilir. Çocuğun büyüme gelişme geriliğinin yanı sıra çocuğun farklı görüntüsü bazı sendromik hastalıkların ipucu olabilir. Ki bunların bir kısmı da zekâ geriliği ile birlikte gitmektedir. Dolayısıyla büyüme ve gelişme bozukluğu çocuğun zekâsını direkt olarak etkilemese de zekâ gelişimi bozukluğu olan çocuklarda büyüme gelişme sorunları bir arada gözlenebilmektedir.”

KESKİN YAŞ SINIRLARI BELİRLEMEK DOĞRU DEĞİL

‘Kızlar 18, erkekler 21 yaşına kadar büyür’ bilgisine açıklık getiren Uzm. Dr. Şebnem Çelik, bu kadar keskin sınırlar belirlemenin doğru olmadığını belirterek, “İnsanoğlu hayatı boyunca iki tane büyük büyüme atağı yaşar. Bunların biri doğduğu zaman yaptığı ataktır. Çocuk bir yaşında çok ciddi bir büyüme atağı yapar ve doğum ağırlığının üç katını ve doğum boyunun da yarısını ekleyerek bir yılı tamamlar. Buna yakın bir büyüme atağı ergenlerde görülür. Ergenlik döneminde, kızlar ve erkekler yaklaşık 20-25 cm uzar. Kız çocukları adet görmeye başladıktan sonraki iki yıl içerisinde uzamaya devam eder. Tabi nihai boya gelmek için yine çevresel ve genetik faktörlerin de rolünü unutmamak gerekir. Büyüme yaklaşık 18 yaş dolayında tamamlanır” ifadelerini kullandı.

Uzman Dr. Şebnem Çelik hakkında

Uzman Dr. Şebnem Çelik, 1981 yılında Elazığ’da dünyaya gelmiş, ilk ve orta ve lise eğitimini Elazığ’da tamamlamıştır. 1999 yılında Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesine başlamış, 6 yıllık eğitim sonrası 2005-2007 tarihleri arasında Kayseri Sarız Devlet Hastanesi’nde pratisyen hekim olarak görev yapmıştır. 2008 tarihinde Manisa Celal Bayar Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalını kazanarak uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. 2012-2014 tarihleri arasında Hakkari Devlet Hastanesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı olarak mecburi hizmetini tamamlamıştır. 2015-2016 tarihleri arasında Manisa Akhisar “Özel Akhisar Hastanesi”, 2017-2020 tarihleri arasında Özel Doğuş Hastanesi bünyesinde çocuk doktoru olarak görev yapmıştır. 2020 yılının Ocak ayında kendi özel kliniğini açarak görevine devam etmektedir. 

Hürriyet Mah. 425 Sk. No: 18 Akhisar/Manisa

Randevu İletişim: 0552 679 81 00

İNSTAGRAM: uzm.dr.sebnemcelik