Akhisar Belediyesi’nin Akhisar’ın tarihi bilgisine katkı sağlamak amacıyla düzenlediği 6-7 Eylül tarihlerinde 2 gün süren ‘Kurtuluşunun 100. Yılında Milli Mücadele Döneminde Akhisar’ konulu sempozyum Manisa Valisi Yaşar Karadeniz’in katılımı ile 7’inci oturumun ardından son buldu.

Akhisar tarihinin geçmişine ışık tutacak sempozyum sonunda katılımcılara ve davetlilere “Evliya Kültü” ve sempozyumdaki tüm bilgilerin yer aldığı “Kurtuluşunun 100. Yılında Milli Mücadele Döneminde Akhisar” isimli kitaplar ücretsiz dağıtıldı. 2 günde 7 oturumun yapıldığı sempozyum aynı zamanda Akhisar Belediyesi sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlandı.

Düzenlenen sempozyum ile Akhisar’ın tarihini iyi araştırıp, geleceğe kalıcı bir eser bıraktıklarını ifade eden Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, “Bu tür sempozyumlar pek popülist, diğer geniş katılımlı etkinlikler gibi olmuyor belki ancak, sempozyumların kayıt altına alınması, bilimsel ve akademik araştırmaların sempozyum sonrasında kitaplaştırılması sayesinde bu etkinliklerde kalıcı oluyor. Kütüphanelerimizdeki yerini alıyor” dedi.

Son oturumda söz alan sempozyum düzenleme kurulu başkanı Prof. Dr. Mevlüt Çelebi ise kurtuluşun ardından Atatürk’ün Akhisar’ı ziyaretindeki detayları paylaştı.