Akhisar’ın Dağdere Mahallesinde ceviz hasat şenliği ve ceviz işleme tesisi açılışı gerçekleştirildi.

Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Kılıç, Akhisar Malmüdürü Yoldaş Ceylan, Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, Dağdere Mahallesi Muhtarı Halil Gökçedağlı ve kurumlarda görevli teknik personel ile çok sayıda çiftçinin katıldığı organizasyonda, mahalle halkından Adem Sayım’a ait ceviz işleme tesisinin de açılışı yapıldı.

Ağaç gövdesini sarsan makinalar yardımıyla veya sırıkla sergi bezlerine düşürülerek toplanan olgunlaşmış cevizler, yeni açılan tesiste önce soyularak yeşil kabuklarından ayrılıyor. Pazar değeri yüksek olan Chandler çeşidi cevizler daha sonra kurutma, boylama ve paketleme işlemlerinin ardından satışa hazır hale getiriliyor.

Akhisar’ın ceviz tarımındaki potansiyeline ilişkin bilgiler veren İlçe Tarım Müdürü Ahmet Kılıç; “İlçemizde yaklaşık 6 bin dekar alanda, 90 bin ceviz ağacı bulunuyor. 2022 üretim yılı rekoltesinin 1.000 ton civarında olması bekleniyor. Dağdere mahallesinde bin dekara yakın ceviz bahçesi mevcut ve 200 tondan fazla ürün elde edileceğini tahmin ediyoruz. Bu sene ceviz verimi açısından güzel bir yıl olacağını söyleyebiliriz. Hasat sezonunun üreticilerimiz için hayırlı, bereketli mahsul ve bol kazanç sağlamasını diliyorum" dedi.