Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Kılıç ve beraberindeki teknik personel buğday hasadının gerçekleştiği bu günlerde üretici ziyareti ve biçerdöver kontrolleri gerçekleştirdi. İçinde bulunduğumuz 2023 yılı üretim sezonunda toplam yağış miktarının yeterli olması nedeniyle tarımsal kuraklığın yaşanmaması ve yağış rejiminin düzenli olması sebebiyle buğday verimleri yüzleri güldürüyor. Hasadı gerçekleştiren üreticilerimiz, buğdaylarını randevulu alım sistemi http://randevu.tmo.gov.tr internet adresi ile TMO(Toprak Mahsulleri Ofisi) iş yerlerinden randevularını oluşturarak teslimatı gerçekleştirebilirler. 

TMO iş yelerinde pazar günleri hariç haftanın 6 günü alım yapılacaktır. Ürün bedeli ödemeleri teslimata müteakip 30 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır. Geçici alım yerlerinde boşaltma ücreti alınmayacak olup, % 1 hizmet bedeli kesintisi uygulanacaktır. ÇKS(Çiftçi Kayıt Sistemi)’ye kayıtlı buğday üreticilerine, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2023 yılında buğday üretimini teşvik etmek amacıyla Hububat fark ödemesi dışında kayıtlı üretim miktarı kadar buğdayda ton başına 1000 TL hububat üretim primi verilecektir. 

Ayrıca, biçerdöver operatörlerine dane dökümlerine engel olmak amacıyla gerekli uyarılar yapılarak operatör belgeleri, makine tescil durumları gibi konularda kontroller gerçekleştirildi.