Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, Akhisar bölgesindeki meyve üreticilerini endişelendirmeye devam ediyor. Binlerce meyve ağacı, beklenmedik bir şekilde erken çiçek açarken, bu durum olası don olaylarında meyvelerin zarar görmesi riskini beraberinde getiriyor.

Akhisar Ziraat Odasi Baskani Ahmet Akbuga Gazeteciler Ve Basin Bayramini Kutladi 460
Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa

Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, kış aylarındaki ılıman havanın etkisiyle erik ve badem ağaçlarının erken çiçek açtığını belirtti. Akbuğa, "Henüz Mart ayındayız ve don olayı yaşanmazsa sorun olmayabilir, ancak don gelirse bu yıl erik ve badem ağaçlarında meyve tutumu olmayabilir. İklim değişikliklerinden kaynaklanan mevsimsel değişiklikler ve kışın ılık geçmesi nedeniyle badem ve erik ağaçlarımız şu anda çiçek açmış durumda. Bu durum, üreticilerimizin endişe duymasına neden oluyor. Üreticilerimizin zarar görmemesini temenni ediyoruz" dedi.

Erken çiçek açma durumunun meyve üreticileri için risk oluşturduğunu vurgulayan Akbuğa, don olaylarının yaşanmamasını ve ürün kayıplarının önlenmesini umut ettiklerini belirtti.