Akhisarlı Eczacılar "Aşı Yaşamsal Bir Üründür"

29. Bölge Manisa Eczacılar Odası, Eczacılar Odası Akhisar İlçe Temsilcisi başkanı Besim Dutlulu ve yönetim kurulu üyeleri Cansu Kenez,

Akhisarlı Eczacılar "Aşı Yaşamsal Bir Üründür"

29. Bölge Manisa Eczacılar Odası, Eczacılar Odası Akhisar İlçe Temsilcisi başkanı Besim Dutlulu ve yönetim kurulu üyeleri Cansu Kenez, Deniz Kayapınar Kökgül ve Mehmet Şahin ile birlikte Ahmet kayalı İş Hanı ikinci kattaki lokalde basın açıklaması yaptılar.  Basın açıklamasını Eczacılar Odası Akhisar İlçe Temsilcisi yönetim kurulu üyesi Ecz. Deniz Kayapınar Kökgül okudu.
 
Ecz. Deniz Kayapınar Kökgül okuduğu basın açıklamasının tam metni:
 
AŞILAMA HALK SAĞLIĞININ TEMELİNİ OLUŞTURUR
 
                                         DEĞERLİ AKHİSARLILAR,
 
Son dönemde basına aşı ve aşı içeriklerine dair yanlış bilgilendirmeler yansımıştır. Sağlık bilinci açısından yeterli seviyede olmadığımız ülkemizde, toplum sağlığını yakından ilgilendiren konularda bilimsellikten uzak olarak yapılan yönlendirmeleri doğru bulmuyoruz; medyatik kimliklerinden yararlanarak bu açıklamaları yapan bazı bilim insanlarını sorumlu, vicdanlı ve hassas davranmaya davet ediyoruz.
 
AŞI, YAŞAMSAL BİR ÜRÜNDÜR
 
Aşı, dünya genelinde uygulanan, en etkili ve en ucuz sağlık koruma yöntemidir. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre; aşılama yoluyla her yıl 2-3 milyon kişinin enfeksiyona bağlı ölümü engellenmekte, pek çok hastalığın önüne geçilmektedir.
Aşı yaşamsal bir üründür, konu sağlık olduğunda toplumsal yararın her şeyden önce geldiği unutulmamalı; bilimselliğe ters düşecek açıklamalardan uzak durulmalıdır.
 
“YAŞAM SÜREMİZ 26 YIL UZAMIŞTIR”
 
Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Klinik Eczacılık Bilim Dalından Prof. Dr. Şule Apikoğlu Rabuş, aşının toplumsal faydalarına değinerek şunları söyledi:
“OECD verilerine göre Türkiye’de ortalama yaşam süresi 1960 yılında 48.3 iken, bu rakam 2012 yılında 74.6’ya çıkmıştır. Yani 52 yılda yaşam süremiz 26 yıl uzamıştır. Bu iyileşmenin en büyük aktörlerinden birisi Genişletilmiş̧ Bağışıklama Programı kapsamında uygulanmakta olan Ulusal Aşılama Programı’dır. Ulusal Aşılama Programı dışında kalan aşıların da ilişkili hastalık durumları (grip, zatürre, vb.) ile ilişkili ciddi komplikasyon riski bulunan bireylere ve hekimlerin önerdiği diğer riskli bireylere uygulanması oldukça önemlidir.”
 
TOPLUM SAĞLIĞI MEDYATİKLİKTEN ÖNEMLİDİR
 
Medya karşısında bilim insanlarının toplum sağlığına yönelik açıklamalarda bulunmaları yaşadığımızın çağın gereklerinden olmakla beraber bu açıklamaların temelinde bilimsel verileri içeren dayanaklar olmalıdır. Aşı gibi bilimselliği klinik araştırmalarla kanıtlanmış biyolojik bir ürünle ilgili medyanın olumlu atmosferinden yararlanılarak yapılan açıklamalar talihsizliktir. Akhisarlı Eczacılar olarak bilimsel verilere dayanmayan, sorumsuzca yapılan açıklamaların karşısında olduğumuzu da tüm kamuoyunun bilmesini isteriz.
Konuya dair akademik çalışmaları ve uzmanlığı bulunmamasına rağmen açıklamalar yapan bilim insanlarına toplum sağlığının, televizyon kameralarından ve gazete sayfalarından daha önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Halkımıza saygıyla duyurulur.
Manisa Eczacı Odası
Akhisar İlçe Temsilciliği
  YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber