Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü veteriner hekimleri büyükbaş, küçükbaş ve evcil hayvanlara toplam 18 bin doz aşı uyguladı.

Bu sene büyükbaş hayvanlar için ilk şap aşısı dozu, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca planlanan Baskın Aşılama Programı kapsamında, 29 Ocak-31 Mart 2024 tarihleri arasında uygulanıyor. Hazırlanan çalışma takvimi çerçevesinde hayvancılık işletmelerini ziyaret eden İlçe Tarım Müdürlüğü Hayvan Sağlığı biriminde görevli veteriner hekimleri tarafından 15.500 doz şap aşısı uygulandığı belirtiliyor.

Öte yandan yıllık programa göre kedi ve köpeklere 1.500 doz kuduz aşısı, küçükbaş hayvanlara 400 doz PPR (Koyun Keçi Vebası) ve 400 doz Brusella aşısı uygulanırken, bu hayvanların sağlık kontrollerinin de yapıldığı ifade ediliyor.

Kuduz aşısının sene boyunca uygulandığı belirtilirken, dileyen hayvan sahiplerinin köpek ve kedilerini mesai saatleri içinde İlçe Tarım Müdürlüğüne götürüp aşılatabilecekleri vurgulanıyor.

Bunların dışında, küçükbaş hayvanlara küpe takıldığı ve mevzuat hükümlerine uygun aylık yaşı geçmeyen kuzu ve oğlaklara bahar ayları süresince küpeleme çalışması yapılacağı söyleniyor. Hayvansal Üretimin Desteklenmesi kapsamında, 2023 yılı Anaç Koyun Keçi Desteğine başvuran İlçemizdeki 327 hayvancılık işletmesinin ziyaret edilerek 22 bin küçükbaş hayvanın yerinde görülüp tespit edildiği dile getiriliyor.