Tropikal Fırtına Akhisar'ı etkileyecek mi?

Ege denizinde 30 Eylül 2018 Pazar günü yaşanması beklenen Tropik Fırtınanın Akhisar için nasıl bir risk taşıyacağını Meteoroloji uzmanlarından öğrendik.

Tropikal Fırtına Akhisar'ı etkileyecek mi?

Daha çok Güney Ege ve Antalya’nın batısında görüleceği ifade edilen tropik fırtına Akhisar ovasının batısından kuzeye doğru bir eğilim göstereceği ifade edildi. Ancak yine de Akhisar’ı bekleyen bir tehlike söz konusu olduğu kaydedildi. Tropik fırtına Ege denizinde 30 Eylül günü saat 03.00’de başlaması beklenirken Akhisar’a etkisi ise Pazar günü öğle saatlerinde olması bekleniyor. Yapılan tahminlere göre ege kıyılarında görülecek saatteki 120 km’lik rüzgar hızının Akhisar ovasında saate 60 km olabileceği maksimum ise 85 km olması bekleniyor.

Öte yandan daha çok Yunanistan kıyılarında yıkım yapması bekleniyor. Türkiye içinde değerlendirmede bulunan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, "Bizde de pazar günü akşam saatlerinde güney kesimleri etkileme ihtimali var. Daha çok Fethiye, Marmaris ve Antalya’nın batısında gerçekleşmesi bekleniyor. Rüzgarın şiddeti biraz daha azalmış olacak. Kuvvetli yağış olasılığı ise daha yüksek

Meteoroloji 2. Bölge Müdürü Dr. Latif Gültekin, "Pazar günü mecbur kalmadıkça sokağa çıkılmamalı." uyarısında bulundu.

Akdeniz'de başlayan Türkiye ve Yunanistan'ı da etkisi altına alacak olan Kırbaç Kasırgası'yla ilgili önlemler ve çalışmalar devam ederken konuyla ilgili Meteoroloji 2. Bölge Müdürü Dr. Latif Gültekin de değerlendirmelerde bulundu.

Gültekin, İzmirlilere özellikle pazar günü etkisini hissettirecek olan kasırgayla ilgili "Mecbur kalmadıkça sokağa çıkmayın" dedi.

ÇEŞME'DEN SONRA TÜM EGE SAHİLLERİNDE ETKİLİ OLACAK

Gültekin şöyle konuştu: "Cumartesi gecesi geç saatlerde Ege sahillerine vuracak olan kasırga, ilk etapta Çeşme yarımadasında daha sonra bütün Ege sahillerinde etkili olacak. İç kesimlere doğru ilerledikçe etkisini ve gücünü kaybedecek."

Tarih: 28 Eylül 2018            
Saat: 14:00    Uyarı No: 664-1       
Uyarı Kodu: Acil

METEOROLOJİK UYARI
Bölgemizde Pazar Günü Şiddetli ve Yer Yer Aşırı Yağış Bekleniyor!

            Yapılan son değerlendirmelere göre; Orta Akdeniz üzerinde oluşan tropik fırtınanın, (30.09.2018) Pazar günü bölgemizi (İzmir, Çanakkale, Balıkesir, Manisa ve Aydın) etkilemesi bekleniyor.

            Bu sistemle bölgemizde yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli (50-100 kg/m2), Çanakkale ve İzmir il geneli ile Balıkesir’in batı kesimlerinde yer yer aşırı (100 kg/m2 üzeri) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden; sel, su baskını, yıldırım, hortum, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

            Tropik fırtınanın yön şiddet ve etkileyeceği alan konusundaki olası değişiklikler Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün güncel tahmin ve uyarılarından takip edilmelidir.

Başlama-Bitiş Zamanı:

30.09.2018 03:00- 01.10.2018 06:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber