Akhisarlı müteahhitten flaş iddia!

Engin Akyüz Manisa Medya TV’deki programında Akhisar’daki konut sektörünü ve kentsel dönüşüm çıkmazını tartışmaya açtı.

Akhisarlı müteahhitten flaş iddia!

Engin Akyüz Manisa Medya TV’deki programında Akhisar’daki konut sektörünü ve kentsel dönüşüm çıkmazını tartışmaya açtı.

Bu hafta Akhisar’ın en önemli sorunlarından biri olan kentsel yapılanma, konut sektörü ve kentsel dönüşümü ele alan Engin Akyüz ile konuşuYORUM’un konukları, Akhisar İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri idi. Başkan Nurettin Koçoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Arif Oruntaş ve Necmi Dalçam Akhisar’da altı yüzden fazla sayıya ulaşan müteahhitlerin durumunu, konuk sektöründe yapılan ve yapılmayanları, kentsel dönüşümle şehrin siluetine yapılacak dokunuşları anlattı.

Ekonomik dalgalanma, döviz kurlarındaki yükseliş, başta demir, beton ve tüm inşaat malzemelerinde yaşanan yükseliş, alınamayacak seviyeye gelen konut kredileri sebebiyle durma noktasına gelen konut sektörünün bu durumdan çıkış yolları arandı. Yeni kurulan derneğin kuruluş amaçları ve konut sektörü hakkında yapmayı planladığı çalışmalar olduğu dile getirildi.

Kentsel dönüşüm konusundaki görüşlerini açıklayan Arif Oruntaş “kapsamlı bir çalışma, master planları Büyükşehir Belediyesi ve Akhisar Belediyesi tarafından yapılarak başlayabilir. Bu konuda TOKİ veya Çevre ve Şehircilik bakanlığı önderliğinde, belediyelerin katılımı, Akhisarlı müteahhitlerin girişimi ile çok önemli bir sonuç belirli bir vadede gerçekleşebilir. Bundan Akhisar'ın bu altı mahallesinde yaşayan halk kadar şehir de faydalanmış olur. Hem yeterli yeşil alan, rekreasyon alanı hem de güzel bir şehir silueti ortaya çıkarılmış olur” dedi.

“BİZ OTOPARK HARÇLARINI BELEDİYEYE YATIRDIK”

Otopark konusuna açıklık getiren Necmi Dalçam, ‘bu güne kadar niçin binaların altına otopark yapmadınız?’ sorusuna cevap verdi. Dalçam “Bizler müteahhit olarak yaptığımız inşaatların altına otopark yapılmayacaksa, o mahallenin otopark ihtiyacına cevap vereceğini taahhüt eden belediyeye  harçlarımızı yatırdık. Ancak görüyorum hala mahallelerde böyle bir yapılanma yok. Eğer belediyelerin kasasında para yok ise demek ki bu harç paraları başka amaç için kullanılmış” diyerek sorumluluğun yerel yönetimlerde olduğunu vurguladı.

Dernek başkanı Nurettin Koçoğlu hayal ettiği Akhisar'ı, memleketi olan Karadeniz gibi yeşillik içinde, düzgün mimari yapısı, çözülmüş trafiği ve yeterli otoparkları ile yaşamaktan zevk alınan bir şehir olarak tanımladı.
 


YORUM EKLE
YORUMLAR
mahmut usta
mahmut usta - 4 yıl Önce

bula bula nurettin koçoğlu denen zuğrtu ne teviye çikariyorsunuz iflasta olan inşaati koçin yapi

realist
realist - 4 yıl Önce

belediye hane başı 1600 tl otopark parası kesmeyi biliyo müteahitten yapsın otoparkları da...

MAHMUT USTA
MAHMUT USTA - 4 yıl Önce

NURETİN DENEN ÇAPULCU TEVİYE ÇİKİP GARİBANLARA GÖRUNTU OLSUN DİYE İFLASİN EŞİNE GİRMİŞ HABERİ YOKMUŞ GİBİ ZUĞÜRT AĞA

SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber