Akhisar'da gaziler günü törenle kutlandı

19 Eylül Gaziler günü sabah saat 10.00'da Milli Egemenlik Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenk konulmasıyla başlandı.

Akhisar'da gaziler günü törenle kutlandı

Törene Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava İstihkam Albay Mehmet Şahin, Belediye başkanı Salih Hızlı, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Süleyman Özen, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Suat Taryan, Gazi ve Şehit aileleri dernekleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, çok sayıda gazi ve şehit yakını katıldı. Tören komutanlığını Dr. A. Tarık Sarı Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni Ayşe DoğanOnur Gonca'nın yaptığı program Saygı Duruşu ve Belediye bandosu eşliğinde Dr. A. Tarık Sarı Ortaokulu Müzik öğretmeni Erhan Işık'ın yönetimiyle İstiklal Marşı okundu.

Dr. A. Tarık Sarı Ortaokulu Türkçe öğretmeni Gamze Görün Yenal'ın sunduğu programda günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Hava İstihkam Üsteğmen Yasin Acur yaptı. Yasin Acur;" Bugün, Asil Türk milletinin bağımsızlığını ve kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğünü korumak için, üstün bir cesaret ve feragat ile canları pahasına mücadele eden kahraman gazilerimizin şeref ve şan günüdür. Vatan, bayrak ve istiklal uğruna şehit olmayı arzuladıkları bu kutlu yolda, gazilik onuruna erişen kahramanlarımızın onur gününü kutlamanın heyecanı içindeyiz. Asil Türk milletinin kahramanlar günü olan “Gaziler Günü”, hepimize kutlu olsun. Bu müstesna tarih, aynı zamanda, Sakarya meydan muharebesinde yaralandığı halde, zafer kazanılana kadar cepheden ayrılmayarak, milletimiz ve ordumuz, için örnek bir fedakarlık sergileyen Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından, “Gazi”lik unvanı ve “Mareşal” rütbesi verilişinin 97’nci yıl dönümüdür. Yüksek bir sorumluluk duygusu ile ülkemiz, milletimiz, bayrağımız  ve aydınlık geleceğimiz  için canla başla mücadele ettiniz; mücadeleye devam ediyorsunuz. Egemenli ve istiklalimizi savunmak için sergiledi. Eşsiz cesaret;adlarınızı, şanlı tarihimize altın harflerle kazımıştır. Alınlarınızdaki, çizgiler; devletimizin bekası ve milletimizin ilelebet varlığı uğrunda duydukları yüksek sorumluluğun bir ifadesidir. Bedenlerinize aldığınız yaralar; kahramanlıklarınızı simgeleyen birer şeref madalyasıdır. Biliyoruz ki aziz şehitlerimizin ruhları; ancak onların kahraman silah arkadaşları olan gazilerimize hak ettikleri değeri verip, layık oldukları saygıyı gösterdiğimiz zaman huzur bulacaktır. Fedakar şehit ve gazi aileleri; evlatlarınızı, milletimizin köklü değerleriyle en şuurlu biçimde e göz bebekleriniz gibi yetiştirdiğiniz kınalı kuzularınızı vatan, millet ve bayrak için vazifeye gönderdiniz. Sizler bize evlatlarınız ilelebet en değerli emaneti asil milletimizin gurur ve onur kaynağısınız. Vakur ve metin duruşunuz; vatanımıza, egemenliğimize ve birliğimize daima sahip çıkan bizlere güç ve cesaret veren en önemli destek; dosta ve düşmana ne denli inançlı olduğumuzu gösteren en kudretli işarettir. Şanlı sancağımız kutsal vatan toprağına düşerken, onu bükülmez bilekleriyle kavrayıp, arşa kaldıran her şehidin; bu toprakları Türk milletinin öz yurdu yaptığının farkındayız. Milletimizin namus ve haysiyeti u bedenlerini siper eden fedakar gazilerimizin, devletimizin temellerine en sağlam ve en kıymetli harcı kattıklarını asla akıldan çıkarmıyoruz.

"bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer u ölen varsa vatandır.”Anlayışı içinde kumaşı bayrak, toprağı vatan yapan atalarımızın emanetine sahip çıkmak; omuzlarımıza yüklenmiş en onurlu sorumluluktur. “Ölürsek şehit, kalırsak gazi” düşüncesinden hiç ayrılmadan, her türlü terör örgütüne, tehdit ve tehlikeye karşı kahramanca mücadele verdiğimiz müddetçe, bölünmez bütünlüğümüz ve milli birliğimize kast edenlerin kirli emelleri asla gerçekleşmeyecektir. Çanakkale’de , Kurtuluş Savaşında, Kore'de, Kıbrıs'ta Terörle Mücadelede ve En Son 15 Temmuz'da Asil milletimizin Top yekun olarak sergilediği diriliş ve gazilik ruhu; Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bütün faaliyetlerinde rehberi ve ilham kaynağı olmaya devam edecektir. Şanlı tarihimize ve yüksek değerlerimize

Yakışır bir şekilde, masum tek bir vatandaşımıza, sivillere ve çevreye zarar vermeden sürdürdü operasyonlarla; son terörist de etkisiz hale getirilinceye kadar mücadeleye kararlıyız.

“Gaziler Günü” vesilesiyle, ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Tedavileri devam eden kahraman gazilerimize acil şifalar diliyor; hayatta olan gazilerimize şehitlerimizin ve gazilerimizin muhterem anne

babalarına, saygıdeğer eşlerine, sevgili evlatlarına değerli yakınlarına ve her zaman desteğinden güç  aldığımız; güvenine layık olmak için var gücümüzle çalıştığımız asil milletimize, şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum" dedi.
 

Gaziler adına Akhisar Muharip Gaziler Derneği Başkanı Suat Taryan konuşma yaptı. Suat Taryan; 19 Eylül Gaziler Günü anısına bir konuşma yapan Akhisar Gaziler Derneği Başkanı Suat Taryan, “Bugün ülkemizin bağımsız ve bölünmez bütünlüğünün birlik ve beraberlik uğruna canlarını seve seve feda eden gazilik unvanını an fedakar gazilerimizin bu kutlu gününü kutlamanın heyecanı içerisindeyiz. Bugünün birlik ve beraberlik teminatı olan Çanakkale savaşında destanlar yazan, kurtuluş savaşında m olumsuzluklara rağmen işgalci orduları denize döken Kore savaşının kaderini değiştiren, Güney Kore devletinin kuruluşunu sağlayan tüm dünyanın başaramaz dediği savaşı kazanarak yavru vatan Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devletinin kurulması sağlayan muharip gazileriz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi, vefat gazilerin ruhları şad olsun. 19 Eylül gaziler günümüz kutlu olsun diyerek sözlerine son verdi.
 

Akhisar Dr. A. Tarık Sarı Ortaokulu öğrencileri Fatma Yılmaz (Yaşasın Kahraman Gazi), Bahar Arıkan (Gazi Kemal'in Askerleri) şiirlerini okudular. Dr. A. Tarık Sarı Ortaokulu öğrencisi İbrahim Palas, öğrencilerin, gazilere şükran konuşmasını okudu.

Çelenk koyma töreninde Akhisar Dr. A. Tarık Sarı Ortaokulu öğrencileri Akhisarlı Muharip Gazilere ve protokole çiçek vererek ellerini öperek Gaziler gününü kutladılar. Programın sonunda Protokol Gazileri tebrik ederek Gaziler Gününü kutladılar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Yeşil Akhisar Yemek Fabrikası Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Press Haber

Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber Akhisar Haber, Press Haber